Vítejte ve Wrexhamu

(seriál)
  • USA Welcome to Wrexham (více)
Trailer
Dokumentární / Sportovní
USA, (2022–2023), 13 h 20 min (Minutáž: 21–48 min)

Série(2) / Epizody(28)

V seriáli Vitajte vo Wrexhame sa Rob McElhenney a Ryan Reynolds učia riadiť tretí najstarší profesionálny futbalový klub na svete. V roku 2020 Rob a Ryan spojili sily, aby kúpili nízkopostavených Červených drakov v nádeji, že premenia Wrexham AFC na príbeh outsidera, ktorému môže fandiť celý svet. Obavy? Rob a Ryan nemajú skúsenosti s futbalom alebo vzájomnou spoluprácou. Z Hollywoodu do Walesu, z ihriska do šatne, z vedenia do krčmy, tento dokumentárny seriál sleduje ich rýchlokurz vlastníctva klubu a neoddeliteľne prepletené osudy tímu a mesta, ktorí sa spoliehajú na dvoch hercov, že priniesú nádej a zmenu do komunity, ktorá ich dokáže využiť. (Disney+)

DaViD´82

Neumí se to rozhodnout, zda to chce být sociologickou sondou à la Dycky Sunderland či dokuserií s nadhledem "kterak dva Amíci, kteří nevědí která bije, poznávají nekompromisní svět fotbalového managementu nižších divizí". A zjišťují, že na fotbalu prachy netrhnou a jsou čistě v roli "suger daddies" s marketingovatelnými ksichty. Je to však příliš chtěné, kouká z toho kalkul, že do toho šli právě kvůli dokumentu spíše než proklamovaných nezištných důvodů. A do toho rozkročený koncept, kdy se v jedné scéně řeší, jak má týpek život na hovno (práce ho štve, partnerka ho opustila, vyhlídky na maloměstě nulové, jen ten klub mu zbývá), aby následovala scéna, kdy Reynolds dělá povinně jakože vtipného šášulu na callu. V jeden moment řešíte rakovinu fanouška, následuje problematika "jak byli v minulosti fanoušci obechcaní předchozími vedeními" a následně se jde na jakože televizní sportovní zprávy, kde duo majitelů dělá (ne)vtipné prupovídky. Vůbec to neštymuje jako jeden celek. Zajímavějšímu sociologickému aspektu se nedostává potřebný prostor, zákulisní část zase nejde dostatečně pod pokličku managementu klubu; jakože vůbec (a je to škoda, anabáze kolem financí, vlastnických práv, vyjednávání smluv; to je TAK vděčné). Je to dobře z poloviny o těch dvou, kteří to (logicky) mají pouze jako přívěsek k mnoha jiným investičním aktivitám čili nemají mnoho co nabídnout jako objekty dokumentárního zájmu. Není to špatné, to zase ne (epizody jsou krátké a úderné), zvlášť když se plány rozpadají pod rukama, ale je to příliš ve stínu mnoha jiných sportovních dokuserií; konceptem, podáním i přesahem mimo sportovní škatulky. | S1: 3/5 | ()

M.i.k.e

Rob McElhenney dostal nápad investovat do fotbalového klubu. Protože by mu na to ovšem nestačily jeho "televizní peníze" ukecal Ryana Reynoldse (se kterým se předtím nikdy neviděl) a koupili si klub ve welšském městě Wrexham. Tahle minisérie pak slouží jednak jako jejich self promo stejně jako promo jejich fotbalového klubu a Walesu jako takového. Dozvíme se něco málo z historie země, města, klubu i něco málo o jejich fanoušcích a osobně si myslím, že to jak oba pánové využívají svojí popularitu pro  zviditelnění klubu a natažení sponzorů dělají dobře. Je tam sice vidět že v tom absolutně neumí chodit, ale záměr a myšlenka je dobrá a jak jim tak nakonec i týmu nejde nefandit. Po Sunderlandu tak asi budu mít svůj další oblíbený klub, který skoro nikdo nezná a doufám, že se jim jejich cíl postoupit do vyšší ligy dříve nebo později povede...80% ()

Pajky3

Příběh o tom, jak Hollywood dorazil do Walesu. Rob McElhenney přemluvil Ryana Reynoldse a společně koupili fotbalový klub Wrexham AFC a když se to dělo, tak jsem to zaznamenal a patřil jsem k těm, kteří se nad tím podivovali. I tak mě překvapilo, když se objevil docuseriál, který tuhle misi zaznamenává. Ale musím říct, že jsem vážně rád, že tenhle seriál přišel. Protože podobně jako Sunderland 'Til I Die je zábava to sledovat. Seriál samozřejmě slouží jako promo pro klub a tak trochu i pro Wales a je nabitý pozitivní atmosférou. Funguje pro fanoušky fotbalu, ale díky tomu, že Rob a Ryan nejsou příliš zdatní ve fotbalové terminologie a je jim to vysvětlováno, tak to umožňuje nahlédnutí i pro ty, které fotbal tolik nezajímá.  Myslím, že závěrečnou epizodu si nemohli napsat lépe ani kdyby chtěli. Takové drama se jen tak nevidí a jsem rád, že bylo oznámeno, že přijde pokračování, protože budu rád sledovat jejich snahu o to navrátit klub do vyšších fotbalových lig. A mimochodem, jestli Sunderland byl skvělá výzva pro každého hráče fotbalových manažerů, tak Wrexham z 5. ligy je snad ještě zajímavější. ()

Honzek

Nejprve jsem jen tak lehce přičichl a nakonec jsem se celým seriálem nechal naprosto pohltit a sežral jsem ho na jedno posezení. Šel jsem do toho především díky duu Ryan Raynolds a Rob McElhenney ale nakonec jsem to dokoukal jako nový a kovaný fanda Wrexhamu. Naprostá pecka s úžasnýma sondama do života městečka, hráčů a všech co se kolem týmu motají. Není to jen skvělá jednohubka, je to i velmi poučná a záživná věc, ze které si hodně vezme i člověk, co fotbal nikdy neviděl. Já jen tajně doufám, že tohle bude nové fotbalové Drive to Survive a budu se s tímhle týmem setkávat každý rok v podobě nové sezóny která bude rekapitulovat úspěchy i porážky tohoto znovu nakopnutého mančaftu. Perfektní zážitek. ()

Cedr

Nesmírně chytlavé. Zajímavá exkurze do Walesu. Charisma ústředních investorů by se dalo krájet, takže celý dokumentární projekt spolknete i s navijákem. ()

kluk z Na

Po prvních dvou dílech mi to přišlo jako hrozná sračka. Málo fotbalu, hodně keců lidí z města. Další dva měsíce jsme to nepustil. Zkusil jsem to znovu a bylo to o dost lepší, začala se řešit přestavba týmu, výběrko trenéra, posily pro klub a hned to chytilo šmrnc. Nicméně není to úplně to, na čem je to založené. Seriál komplexně zobrazuje podhoubí na kterém rostla vášeň pro fotbal na ostrovech. Dozvíme se dost o Walesu a Wrexhamu jako takovém a cilí na širší publikum než tomu bylo třeba u Dycky Sunderland nebo v Životní sezóně, kde se pozornost upínala především k dění na stadioně,hráčům a soutěži. Je to celé o té jedné větě co je tam párkrát zmíněná a potvrzuje se v každém dílů, u kterých je často silný emocionální náboj. "Fotbal není záležitosti života a smrti. Je mnohem důležitější!" Bill Shankly ()

Kopi1

Příjemný a oddechový dokument o koupi z jednoho nejstarších fotbalových klubů světa. Velkým tahákem je zde samozřejmě Ryan a poté trochu i Rob. Moc prostoru zde nemají, především meetingy přes Zoom a až v posledních 3 epizodách se konečně dostanou pořádně na scénu a je to paráda a Ryan zde ukazuje svůj slavný humor. Dokument vás seznámí téměř se vším, ať už jde o anglické výrazy, historii klubu a země a velkou částí jsou i příběhy a rozhovory s jednotlivými fanoušky Wrexhamu. Často mi to připomínalo sérii se Sunderlandem, kterému se také nedařilo, ale nečekejte zde moc záběrů z utkáních nebo tréninků (větší důraz se zde klade spíše na město a komunitu). Škoda, že je zde pouze 9 epizod, protože se příběh moc neposunul, takřka třetina sezony, ale těším se na 2.sérii. ()

tomino28

Seriál vezme diváky na počátek (zřejmě dlouhého) příběhu, kdy si spolu hollywoodská filmová a TV hvězda koupí jeden skomírající fotbalový klub ve Walesu. A je to fascinující jízda. Střídají se epizody čistě se týkající klubu a situace okolo něj s těmi, které mají americkým divákům přiblížit tento krásný a logiku postrádající sport. Divák podle mě musí chtě nechtě ke všem lidem v klubu a jeho fanouškům přilnout a potom už epizody utíkají jako splašený rychlík. Rozhodně budu sledovat i nadále, pokud bude další sezóna. A jako bonus by konečně mohli amíci pochopit, že ten správný fotbal se hraje nohama. ()

SimonM

Prostě paráda, nejsem fanoušek fotbalu ale už jsem fanda Wrexhamu. Obrovsky jsem se bavil, fanoušci co srdcem bojují o záchranu klubu a pak je koupí Deadpool a Rob McElhenney. Nádherný příběh lidí kteří mají v srdci svůj klub a fotbal. Ryan Reynolds je neskutečně vtipný, prostě go Wrexham AFC go go. ()