Spartakus (TV film)

Spartakus

Drama / Akční / Historický

USA, 2004, 2x87 min

• Jinny

Televizní slabota typu dvoudílného Julia Cézara, který (ne náhodou) nedávno vysílala taky NOVA. Troufám si říct, že nebýt looku a občas i charismatu Gorana Visnjice, usadila by se tam nahoře jediná osamocená hvězda. Přesto by mu daleko lépe seděla role nějakého Shakespearovského záporáka (třeba Jaga) než part ušlechtilého barbara.(29.1.2007)

Pro příštího Spartaka bych prosil více zákulisní politiky a více záběrů ze všemocného římského senátu, který byl pro mě tahounem filmu a nikoli samotné tažení Spartaka, které nevyvolalo vůbec žádné emoce (ať už díky nevýraznému Spartakovi či jeho otravné ženušce), neboť tak si většinou každý z nás představuje velkolepý Řím – plný intrik a planoucích proslovů senátorů. Jinak ale byla doba vystihnuta relativně přesně, škoda jen levné výpravy a slaboduchých záběrů na digitální Řím, ale je to holt záležitost televizní. Ale proč vám to povídám, když budete chtít něco komplexního, sofistikovaného a nesrovnatelně lepšího z úchvatného Říma, tak si přečtěte Quo Vadis od Sienkewicze. Tady se jen nechejte lehce unášet na Spartakově štítu proti proudu času a zavzpomínejte na dobu, ve které byste nechtěli žít ani náhodou. Pak si teprve uvědomíte současná pozitiva…(25.3.2007)

Tak tady jsme na databázi s tím hodnocení drobátko utli....dílo to možná není zrovna fenomenální, co se týče finančních nákladů, ale na druhou stranu z toho čiší opravdová touha udělat film dobře. Malý rozpočet je sice znát, herci však dělají co umí a já souhlasím s tím, co napsal Marius, že v mnoha ohledech je Spartacus lepší než Gladiátor. V těchto televizních filmech často nebýváme ušetřeni patosu a vaty, a těchto neduhů tu je minimum. Líbilo velmi. Velké překvapení a skvěle strávený večer. 80%(27.9.2011)

• Santino7

Až moc okato sa to snaží navodiť dojem akéhosi veľkofilmu, avšak pôsobí to žiaľ dosť lacne. Slabučké a absolútne nevierohodné obsadenie, nekvalitne natočené bojové scény, taká nijaká výprava... Mohol by som pokračovať kľudne ďalej, no prejdem radšej rovno k pozitívam - verte alebo nie, zopár sa ich našlo taktiež. Mám tým na mysli vcelku solídny scenár, zaujímavé mocenské boje o moc, a navyše je to aj pomerne (v rámci možností) realistické. Čiže ako celok to až tak zle nedopadlo, a to aj napriek tomu, že sa jedná o televízny počin. Avšak stále to nie je film, ktorý by som si potreboval niekedy v budúcnosti vyložene zopakovať, to skôr nie. 2/5(13.12.2014)

Historický film na téma Spartakus si přímo žádá o solidní propracování postav. Scénář je bohužel pravým opakem. Vezměme dialogy, vůbec nebudu přehánět, když řeknu, že pokud vede Spartakus hovor s Variniou je tu scéna hodně připomínající Argentinskou telenovelu. To samé platí o psychologii jednotlivých zůčastněnců, která je příliš lacině servírována a když už se autor o něco pokusí, vyzní to jaksi nepřesvědčivě - místy až úsměvně (třeba impuls, který přivedl Spartaka k povstání nebo výčitky, které ho provází ohledně padlých přátel). Díry ve scénáři však zdatně látuje Robert Dornhelm. Strategie a zpracování bojů sice nemůže svou monumentálností konkurovat historickým velkofilmům, ale spousty zajímavých záběrů se nakonec podařilo natočit (viz. koňský skok do hromady plné obrněnců atd.) proto filmařská poctivost je u nich cítit nejvíce. Je sice pravdou, že před koncem si pan režisér jaksi ulehčuje - místo, aby natočil celou bitvu, nechá pouze přiběhnout upoceného vojáka s krvavým šlincem na helmě, který podává hlášení jak vše dopadlo. Vzhledem k délce filmu jsem ochoten to tolerovat a když připočtu i Gladiátorské zápasy je tam toho beztak dost. Celkově Spartakuse vidím spíše pozitivně, má slušnou výpravu i režii, pravdou je, že charakter hrdinů sice nedostal ve scénáři prostoru, kolik by zasloužil, dá se to však do určité míry překousnout.(30.5.2005)

• - Film sa nakrúcal v Bulharsku. (curunir)

• - Hudbu Randyho Millera nahral Symfonický orchester Slovenského rozhlasu. (curunir)

• - Film je venovaný pamiatke autora predlohy Howardovi Fastovi (1914-2003) a Sirovi Alanovi Batesovi, ktorý stvárnil postavu Agrippy a zomrel krátko po dokončení nakrúcania. (curunir)