Policejní hlídka PTU (festivalový název)

PTU: Police Tactical Unit

Krimi

Hong Kong, 2003, 87 min

Luxusní krimi skládačka s jednoduchou ale naprosto mistrně rozehranou zápletkou. Přehršel antihrdinů a porce nenápadně a stejně mistrně dávkovaného humoru nemá chybu. Děj zasazený do jediné noci v Hong Kongských ulicích netradičně podkreslenými doprovodem instrumentálního rocku má za následek jedinečnou komorní atmosféru. Celé to jede od začátku skvělým tempem a po správných kolejích. Scénář, režie i kamera však během snímku několikrát vytáhnou (v uvozovkách) naprosto zbytečně ještě pár dalších es z rukávu a přebíjí sami sebe. Ve finále tak nelze říct, že jde o poctivě odvedenou práci, ale o plán splněný na 150%.(3.1.2014)

Jedna vražda, dve skupiny hongkongských gangsterov, banda policajtov, a seržant, čo stratil svoju zbraň a do rána ju musí bezpodmienečne nájsť. Johnny To točí zaujimavé filmy a je jedným z najpoprednejších predstaviteľov novej HK režisérskej vlny. PTU je vpodstate dosť dementný film, keďže dej sa odvíja totálne nezrozumiteľne (príkladom všetkého je policajná jednotka, ktorá na počkanie každého fackuje a divák nechápe prečo) a väčšina postáv je slabo napísaná aj zahraná. PTU ale vyniká po režijnej a hlavne vizuálnej stránke. Opustené ulice nočného Hong Kongu sú prekrásne nasvietené (svetlá neónov robia svoje), použité filtre dokonale umocnia pocit z temných pivníc triádskych "doupětí" atď... Akcie si tu priveľmi neužijeme, a až na pár naháňačiek a záverečného shootoutu tu prakticky nie je. PTU je teda dosť pocitový film, pripomínajúci žáner noiru a už len kvoli tomu, že som sa hodinku a pol cítil takmer ako v srdci Hong Kongu, si vysoké hodnotenie zaslúži.(18.8.2005)

Můj komentář(25.9.2006)

• tombac

Co všechno se může stát, když polda přijde o kvér? V případě PTU na celovečerní film velice málo. Zatímco v americkém bijáku Running Scared stejná situace rozehrála strhující dějovou smršť, PTU se plazí k cíli jako dýchavičný důchodce. Co naplat, že místy je atmosféra nočního Hong Kongu celkem podmanivá, když většinou jen civíte na pochůzkáře, kterak jen rutinně pomalu chodí po ulicích a bytech, a tváří se u toho drsně. Mne to po hodině už moc nebavilo, i když zpočátku se mi pozdávalo, že to bude zážitek podobný výborné One Nite in Mongkok. A trapně přehnaná závěrečná přestřelka mě jen dorazila. PTU bych rozhodně za perlu ve filmografii Johnnyho To nepovažoval.(16.3.2007)

Co všechno se může stát, když jeden policista přijde o pistoli? Opravdu hodně. V obavách před následky požádá svého známého v pochůzkové jednotce (PTU), aby mu pomohl ji najít. Peklo jedné noci, které se sledem okolností při pátrání rozpoutá, je opravdu silným zážitkem. Johnny To tyhle nestandardně pojaté zápletky prostě umí, každý jeho film je perlou a tento není výjimkou. Příběh o pokřivených charakterech a ironii osudu.(16.3.2007)