poster

Mapa lidského srdce

 • Austrálie

  Map of the Human Heart

Dobrodružný / Drama / Romantický / Válečný

Austrálie / Velká Británie / Kanada / Francie, 1992, 109 min

Režie:

Vincent Ward

Scénář:

Louis Nowra

Kamera:

Eduardo Serra

Hudba:

Gabriel Yared

Producenti:

Tim Bevan

Střih:

John Scott

Scénografie:

John Beard
(další profese)
 • freddy
  *****

  Úžasné originální sympatické romantické drama, kde se toho děje možná až příliš mnoho, ale kde i přesto neustále zůstává láska hlavním tématem. Narovinu se musím přiznat, že nebýt toho, že si v tomto filmu zahrál můj oblíbený herec John Cusack, tak bych se na tento film asi nikdy nepodíval. Ale k mému velkému překvapení se mi dostalo úžasné romantiky a já vydržel u filmu s velkým napětím až do konce. A co je na tomto filmu vlastně tak úžasného? Já asi ani sám nevím. Zajímavé je už jen to, že děj filmu se začíná odehrávat v Kanadě kdesi za polárním kruhem, kde žije skupina eskymáků, a mezi nimi i hlavní hrdina, malý chlapec Avik, který má tuberkulózu. Film se pak v ději posouvá už z chladných a nevlídných zasněžených plání do trochu vlídnějšího prostředí kanadské nemocnice, kde Avik poznává dívku, do které se postupně zamiluje a která ho bude provázet téměř celým jeho dalším životem. Ve filmu se toho pak ale děje ještě mnohem víc a slovo dostane i 2. světová válka. Konec samozřejmě neprozradím. Jedná se o opravdu úchvatné romantické drama, které mě dostalo a kterému samozřejmě dominuje především herecký výkon Jasona Scotta Leeho. Film postrádá známější herce, a tak fakticky nejznámějším hercem v tomto filmu zůstává John Cusack, který si zahrál kartografa, jemuž eskymák ve středních letech vypráví celý svůj životní příběh, což je právě příběh eskymáka Avika, který jsem tu částečně popsal. Abych se už dostal k hodnocení, takže tento film mě rozhodně velice příjemně překvapil. Vůbec nic jsem od něj nečekal a nebýt herecké účasti Johna Cusacka, tak bych se na něj stoprocentně nikdy nepodíval, ale o to většího zážitku se mi dostalo. Takže je to bez váhání za pět hvězd a já děkuji Primě, že díky ní se tento film konečně objevil v českém televizním vysílání.(3.8.2009)

 • brumbrum
  ****

  Mne sa to pacilo ;-). Smutne, ale romanticke. Skoda, ze babenka nevedela jasne uprednostnit lasku pred zarukou bezpecia; celkom tak to chodi, ze ludia si racionalne znicia to, o com zvysok zivota len zbytocne romanticky snivaju: z bezpecia svojich debilnych rozhodnuti. 4* PS: Romanticky ulet, ktory podrazdi nevyzite furie; zivot ponuka niekolko neopakovatelnych moznosti prezit svoju osudovu lasku - a chytraci, co sance odrozumovali, potom napr. pisu debilne komentare ;-)..(27.12.2018)

 • rhodos
  *****

  Tak tento nenápadný film, od kterého jsem nic nečekala, mne velmi příjemně překvapil. Originální příběh a originální zpracování s hereckým obsazením vesměs neznámými herci, kterému vévodí Jason Scott Lee v hlavní roli, to vše přispívá k tomu, že tento film mne hluboce dojal a nadchl a mohu jej kdykoli vidět znovu a neomrzí.(17.2.2013)

 • Big Bear
  ****

  Aha, tak proto RAF s USAAF vypálilo Drážďany :-) Kráska Albertine v tom byla. Samozřejmě některé historické části filmu nelze brát vážně, nicměně jsem se s radostí nechal osudem eskymáka Avika a jeho Albertine dojmout. Film je krásně romantický a za setkání obou zamilovaných na protileteckém balónu dávám o hvězdičku navíc. Škoda, že film běžel jen jednou v TV.(23.1.2011)

 • Artran
  ***

  Spoilery: Eskymák Avik, který je jako chlapec převezen do léčebného ústavu kvůli tuberkulóze (30. léta), se tam setkává se svojí životní láskou, míšenkou Albertine. Snad díky tomuto kontaktu se světem bělochů si po Avikově vyléčení a návratu domů jeho soukmenovci začnou myslet, že na něm ulpěla osudová smůla a nakonec ho zavrhnou. Albertine se Avikovi na dlouhý čas ztrácí, aby se s ní znovu setkal za druhé světové války, kde slouží jako letecký fotograf. Vše se ještě více komplikuje, když Avik zjistí, že Albertine je provdána za jeho starého anglického přítele, protože chce zapomenout na svůj míšenecký původ. Film vrcholí bombardováním Drážďan, jehož skutečnou příčinou je (ha!) zhrzená mužská ješitnost. Tohle vše Avik vypráví už jako starý Eskymák mladému kartografovi. - - - Pokud jste nabyli dojmu, že je příběh poněkud přetematizován (nemoc, láska, přátelství, válka, řešení morálních otázek, řešení rasových otázek, myšlení primitivních národů), máte pravdu o to větší, že vztahy mezi motivy jednotlivých témat nejsou často dost silné pro jejich logickou návaznost. Nicméně i tak stojí Mapa lidského srdce za zhlédnutí. Snad proto, že Ward dokáže soucítit s lidským osudem a kvůli poměrně slušné kameře.(28.2.2007)

 • - Herec Jason Scott Lee, jenž ve filmu hrál eskymáka Avika, není ve skutečnosti eskymák, ale ze tří čtvrtin Číňan a z jedné čtvrtiny Hawajec. (Lynette)

 • - Při filmování neobvyklé scény, kdy se Avik s Albertine (herci Jason Scott Lee a Anne Parillaud) milují na vrchu horkovzdušného balónu, oba herci doslova trpěli - bylo velmi chladno a tak se oba třásli zimou po celém těle. (Lynette)