Řekni cokoliv...

Say Anything...

Povedz niečo...

Drama / Romantický / Komedie

USA, 1989, 100 min

Prvotina Camerona Crowa není jeho nejlepším dílem, ale z mého pohledu rozhodně nejcennějším. Vždycky je zajímavé sledovat, jakým způsobem žila a přemýšlela generace před Vámi. Crowe servíruje nezapomenutelnou výpověď své doby. Žánr komedie pro dospívající má hrstku nadčasových filmů. Řekni cokoliv je jedním z nich. Jednoduše proto, že má co říci a činí tak upřímným, inteligentním a nestrojeným způsobem, což je v kontrastu s velkou částí dnešních snímků určených pro mládež, kde slyšíte slova, ale ve skutečnosti Vám jenom zvoní v uších.(14.4.2013)

A práve aj v tomto prípade by som navrhoval červenú farbu na čsfd posunúť na filmy od 85%, pretože toto si byť v červenom ani nezaslúži. Snímku som si pozrel kvôli legendárnej scéne, kedy mladík zdvihne nad hlavu magneťák, v ktorom zaznie song pre jeho frajerku. Túto scénu spomínajú a parodujú v každej druhej snímke a tak som sa rozhodol, že už je na čase aby som celé toto dielo videl aj ja. No nechápem prečo je tá scénka tak populárna, keď je absolútne o ničom, videl som milión lepších prejavov lásky vo filmoch a aj samotné filmy sú omnoho kvalitnejšie než tento nudný s mizerným scenárom. A Johna Cusacka mám rád, ale že by tu nejako vyčnieval zo svojho štandardu sa povedať nedá. Asi mu to scenár ani neumožnil. Sklamanie.(23.9.2019)

Zase jeden z filmů u nás neznámý, ve Státech osmdesátková klasika, která zdomácněla hlavně díky skvělému soundtracku a nezapomenutelné scéně s rádiem, kdy John Cusack pouští své milé nádhernou pecku Petera Gabriela. Moc pěkný film s chytrými dialogy. Pro mě o žďobec lepší než High Fidelity. “She's gone. She gave me a pen. I gave her my heart, she gave me a pen...“(17.6.2012)

Vzhledem k tomu, že jsem k tomuhle filmu dělal titulky, a mám ho tudíž zhlédnutý asi tak padesátkrát, tak je možné, že ten film nevidím přesně tak, jak bych ho vidět měl, resp. na mě možná působí v trochu jiném světle... Ovšem jak vidím, tak jsem ho zapomněl ohodnotit v době kdy jsem se na něj poprvé podíval vcelku, což znamená, že jsem ho skoro rok neviděl. To by mi mohlo dát patřičný odstup... Jedná se o romantický film s vynikajícím Johnem Cusackem a nádhernou a talentovanou Ione Skye... Stejně tak je to asi jediný film (o kterém vím), kde John Cusack hraje bratra své skutečné sestry, Joan. A rozhodně se jedná o zdařilý kousek... Hlavním hrdinům, i většině postav okolo nich, je cca 19 let, takže by se člověk ani nepodivil, kdyby se jednalo o lacinou teenagerovskou komedii. To by tento film ovšem nesměl točit Cameron Crowe. Film vsází na podstatně vážnější notu a snaží se nám ukázat skutečný vztah dvou skutečných lidí, kteří se k sobě až neskutečně nehodí. Úskalí jejich vztahu rozhodně nepatří mezi oblíbená hollywoodská klišé, což je jedna inovace a další inovace spočívá v pohledu na věc... Zatímco Lloyd do tohoto vztahu od začátku investuje a celou dobu ho neskonale silně prožívá, Diane je nejdřív poměrně vyjevená když zjistí, kdo že jí to vlastně pozval na rande, následně mile překvapená výsledkem, ovšem je to právě ona, kdo nakonec vztah kvůli jiným problémům bojkotuje a vzdá... Lloyd nemá absolutně žádnou vinu na krachu tohoto vztahu a je to on, kdo se snaží ho dát zpátky dohromady.... To je krása, protože nejednomu chlapíkovi to určitě připomene situace, se kterými se sám setkal:.. Abych se tu zbytečně nerozkecával, v rámci žánru se jedná o velice kvalitná kousek, ovšem i tak má své mouchy, proto dávám silné 4*...(21.1.2011)

Pred Beverly hillsovský teenagerský romantický film. A omnoho viac zo života. A omnoho viac romantický, ako hocičo v seriáli a ľubovoľná romantická komédia. Say anything je silný v tom, že chovanie hlavných postáv je veľmi úprimné, odzbrojujúce a uveriteľné. Proste prvá skutočná láska dvoch sympatických a inteligentných mladých ľudí. Ak dojde na krutú realitu, Crowe neuhýba, hlavné postavy sa so situáciami musia vysporiadať (otcove podvody). Crowe v tomto filme definoval svoj pohodový štýl a tradičný pesničkový doprovod.(26.6.2012)

• - Bebe Neuwirth v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)

• - John Cusack v tomto filmu hraje bratra své skutečné sestry, Joan Cusackové. (Ištván87)

• - Ve scéně, kdy Lloyd (John Cusack) stojí pod oknem Diane (Ione Skye), drží nad hlavou kazeťák a z něj jí pouští píseň „In Your Eyes“ od Petera Gabriela. (boni)