Silver Hawk: Maska spravedlnosti

• Česko Silver Hawk: Matka spravedlnosti (více)

Akční královna Michelle Yeoh, představitelka úspěšné podnikatelky Lulu Wong, se v noci mění na latexovou superhrdinku Silver Hawk. Její úhlavní nepřítel, megaloman Wolfe, chce únosem geniálního profesora, získat nadvládu nad světem. Když se však utká s Lulu v souboji, je zaskočen jejím dokonalým zvládnutím všech bojových technik. (oficiální text distributora)

HKstars

Jako by nestačilo, že v Hong Kongu vždycky existovali "superhrdinové", Jingle Ma vyrábí i ty západní, bez úvozovek. Dvaačtyřicetiletá Michelle Yeoh přichází ztrestat zlo jako wushu expertka s bohatými předky, stříbrným elastickým ohozem a párem vrhacích aluminiových sokolíků. Všechno ale není jako bývalo a Jingle Ma po nadějných Tokyo Raiders dokazuje, že měl raději zůstat u kameramanského řemesla. S nostalgií jsem nedávno koukal na Police Story III, jednu z posledních "čistokrevných" chanovek (možná to zní trochu povýšeně, ale zkuste se nad tím zamyslet) a říkal jsem si, že Michelle je tam opravdu "fajn". A frnk, uplyne deset let a všechno se mění. Možná je to otřepanou zápletkou, průměrnou choreografií nebo únavnými, samoúčelnými oblety kamery, které se bez okolků dají nazvat vizuálním fetišismem, ale jestli je Silver Hawk budoucností hongkongské filmové školy, pak je na čase upnout pozornost jinam. Kdyby mi někdo řekl, že budu muset pozorovat hongkongské legendy, kterak se v pokročilém věku svíjí v bouři nenavazujících pohybů, ve filmu, který otevřeně vykrádá postarší hollywoodské pecky a myslí si, že kamerová jízda nahradí všechny kaskadéry na světě, asi bych se mu vysmál. Ale proč to raději nerozebrat popořadě. Hlavní postavou příběhu je Lulu, která vyrostla (jak nám naznačí pořádně dlouhý flashback) v jakémsi undergroundovém kung-fu klášteře spolu s Richiem (který si nechává říkat celým jménem Rich Man a nezlobí se když vynecháte tu mezeru mezi jménem a příjmením ;). Už tehdy "to" měla v nohách a po masakrování zlých dítek byla odvlečena mistrem, aby dosáhla maximálního stupně. O třicet (minimálně!) let později se znovu setkávají - ona je bohatá spolumajitelka strýčkovy firmy na mobily a bokem koná dobro jako superhrdinka Silver Hawk (má vlastní batmanovskou jeskyni, udělátka a motorku se kterou přeskakuje Velkou Čínskou zeď a zachraňuje Pandy ;), on je pořád stejný frajírek a policejní inspektor, který chce Silver Hawk chytit, vyslechnout a možná i zavřít. Nějaká ženská se mu přeci nebude plést do práce. Drahnou chvíli mu trvá poznat starou dobrou Lulu, o zjištění identity Silver Hawk ani nemluvě. Jenže to už se přesouváme k šílenému vědci s železnýma rukama, čipu na ovládán í lidských myšlenek a zamilovanému párečku poskoků, který se sestává z odbarvené Asiatky a skutečně hodně svérázně stylizovaného Michaela Jai Whitea (vypadá jako Brumla z Gumídků). Už se dostáváte do obrazu? Jingle Ma surfuje americkými comicsárnami a vyzobává to nejlepší, aby z toho udělal veskrze podprůměrnou omáčku. Ve slepování mu trochu pomáhá Richie Ren, který dovádí model trouby k dokonalosti a pořád krásná Michelle Yeoh, která se neustále směje (to je ostatně její trademark). O dost hůř jsou na tom záporáci - Michaela Jai Whitea už jsme probrali, ale britský import Luke Goss jako hlavní padouch je tu opravdu omylem. Jeho vyholená hlava je sice fotogenická, ale jinak je zoufale mimo. Chápu, že Jingle Ma očekával od hlavního záporáka Bladea II trochu akčního náboje, nějak při tom ale zapomněl, že Goss byl v Bladeovi mohutně doublován. Ono to ale vyjde nastejno, protože choreografující Ailen Sit nic světoborného nepředvádí a i herci s nějakou praxí v bojových umění (Michael Jai White) vypadají ve zpomalených a nekonečně opakovaných záběrech (chcete vidět jednu otočku pětkrát? jste na správném místě) neohrabaně. Jakákoliv akční scéna je kompletně ve slow-motion, takže nečekejte bleskurychlé ruční výměny a podobné parádičky. Michelle ani neudělá svůj pověstný back-kick a obecně jsou její kopy strnulejší než kdy předtím. Není sice všechno špatné jak to vypadá, občas se díky Richiemu zasmějete a pár akčních scén nepostrádá dobré nápady (zmalování protivníků v úvodní scéně, maníci na bungee lanech s hokejkami), ale to provedení - to zamrzí, zvlášť když si spočítáme kolik zkušených borců na filmu pracovalo. Ve světle těchto skutečností nemohu jít s hodnocením ani o píď výš a jen naivně doufám, že v chystaném druhém díle, se tvůrcům zadaří o něco lépe. Pokud si Jingle Ma uvědomí, že méně je někdy více a že jen z hollywoodských odřezků se nic kloudného upéct nedá, pak by se příště mohl dočkat něčeho lepšího než umouněné "skoropadesátky". 40% () (méně) (více)

blackrain

Zloduch Alexander Wolf chce zneužít jistého vynálezu profesora Ho a jeho asistenta Kita. Naplánoval si totiž, že ovládne svět. Velmi neskromný plán. Mírně ohraná zápletka, která pořád dobře funguje. Michelle Yeoh je skutečně královnou bojových umění. Přesto jsem měla pocit, že by mohla zvládnout i více divočejší a vybroušenější choreografii. Ale i tak jde o slušnou akční podívanou. ()

Ssoumess

Jako zápletka debilní, české dialogy psal někdo krátce po lobotomii, akce nijak výrazně dobrá, je to špatně napsaný, zrežírovaný a sestříhaný, víc logických kiksů si snad dovolí do filmu dát jen Monty Pythoni, proto vůbec nechápu že mě to docela bavilo a musel jsem to vidět do konce. Na jedno pokoukání 3/10 ()

Milan25 odpad!

Tohle má být akční film?? Naprostý trapas!! Super trapné bojové scény plné vzdechů hlavní hrdinky, která v komické masce mlátí padouchy s takovym přehledem, že by se Neo mohl učit! Pokud chcete akční film tak v žádném případě, pokud výbornou komedii u které se budete válet smíchy po koberci tak ANO! ()

Naslund

Něco takového se hodnotí opravdu špatně. Nejen, že se poctivě střídají zábavné scény s nudnými, ale stejně tak létá nahoru a dolů kvalita snad všeho... herců, hudby, scénáře, vtipů, soubojů atd atd. Takže je to něco mezi Strážci vesmíru a Minority report. Něčemu je věnováno spousty peněz a jinde se zase přehnaně šetří. Osobně bych si daleko víc vyhrál s maskou Jestřábí ženy, protože s ní namísto sexy bojovnice vypadá jako Jean Luc Picard. Nakonec jsem se díky té naivitě a několika originálním nápadům více bavil, než nudil, takže vzpomínat budu spíše v dobrém, ač takový film rozhodně není. ()