poster

O sirotkovi z Radhoště (TV film)

Pohádka

Česko, 1996, 70 min

 • Phobia
  ***

  Michálek je blbé děcko, které na sobě nechá dříví štípat a ještě za to plačtivým hláskem poděkuje. Tento skvělý materiál pro pedofily má štěstí, že bylinkář Haboš je veskrze hodný člověk, který usiluje pouze o sirotkův zděděný majetek, nikoliv o chlapcovu nevinnost. Podezřele se ovšem jeví transvestita primář Sova, co se Michálkovi snaží vlichotit v různých nápaditých převlecích. Navíc nebohého kluka nahání jódlující víla a vyhrožující Roden, po kterém uklízečka hodila hadrem tak šikovně, až mu zůstal přilípnutý na hlavě. Michálek nedbá na protivenství, překoná dokonce i dvojici "hrůzostrašných" plyšových psů, aby se dostal ke kvítku páchajícímu dobro. Za odměnu je mu ukradeno 10 let života a tak se pitomý klouček náhle ocitne v mužském těle a na míru padnoucích šatech. Primář Sova v dámském úboru nelení a vmanévruje naivního mládence přímo do spárů rozmazlené princezny, která vrhá cizím majetkem po svých poddaných. Když princezničku unese Roden (že si nedá pokoj, vždyť už těch ženských musí ve svém černokněžnickém hnízdě mít tři prdele, ne-li víc), Michálek ve své nezměrné blbosti nezajásá, že se kravky zbavil, nýbrž vyrazí na rescue mission. No co si budem nalhávat, s ohledem na atraktivní prostředí Beskyd jsem doufala v poněkud inteligentnější námět i zpracování, ale proti většině troškovin z polistopadové doby je "Sýrotek z Radhoště" ucházející pohádka. Rozhodování, kolik hvězdiček udělit, mi usnadnila hezká Hapkova hudba. 51%(22.1.2013)

 • Attta

  Velké a milé překvapení na mě čekalo v televizi když jsem si pustil tuhle pohádku, od které jsem čekal mnohem míň. Čekal jsem opět nějakou béčkovou studiovku, která je tak maximálně dobrá na nedělního šlofíka, ale hned z rozjezdu jsem byl "donucen" věnovat více pozornosti. Pěkné přírodní scény doplněny scénami ze skanzenu z Rožnova s velmi příjemným hereckým obsazením mě velmi bavily a ani dějově na tom pohádka není špatně. Slušná hudba a už jenom fakt, že jsem se vydržel po včerejším flámu dodívat v neděli na pohádku je zázrak. Slušné 3 hvězdy.(20.1.2013)

 • bubun
  odpad!

  Asi se (opět) všichni dívali na něco jinýho než já. Tahle "pohádka" by možná dávala smysl po požití nějakých halucinogenů (hlavně všichni aktéři se chovají a mluví jako kdyby byli na tripu). Tak si to shrneme: nejprve sledujeme mladého chlapce v jeskyni, který najde jakési dva pozlacené pahýly, s kterými později machruje. Pak se jaksi záhadně promění v dospělého Michala Dlouhého a potká Chudíka, u kterého se asi projevily jeho latentní transvestitní sklony, takže je oblečen do ženských šatů a k tomu je předabován. Dlouhý ho posadí na vozejk a jede s nim a je to pro oba děsná bžunda. Chudík řekne Dlouhýmu, ať najde kouzelný kvítek, a že je na nějakém stromě - nikdo neví proč. Mezitim se tam chvílemi objevuje šílená Kuklová, která se snaží (asi svůdně) tančit a k tomu vyluzuje podivné zvuky a hučí. Postsynchron a hall efekt tomu všemu taky moc nepřidal. Dlouhý chce ten kvítek, ale brání mu v tom Roden na koni, nicméně nakonec ho získá. Poté se na scéně objevuje Schneiderová, která je taky úplně šílená. Myslím, že asi měla být kladnou postavou, ale je to těžké rozšiforvat. Možná ji chtěli tvůrci prezentovat jako rozpustilou, mně ale přišla prostě jen šílená. Z nějakého se důvodu před zámkem, v němž žije, shromažďují potenciální ženichové (pro ni). Ti jsou taky úplně šílení. Schneiderová mezi nimi chodí, a pokládá jim všelijaké otázky, a také se jich ptá, co jí přinesli. Zde je nutné zmínit haluzoidní tanec MIchala Suchánka. Tento tanec Schneiderové alias Belince věnoval a zřejmě protože je tak humorný (rozuměj šílený) můžete si ho pustit i na youtubu. Dlouhý ukáže Bělince ty pahýly a ona se ušklíbá, tak jí ukáže kvítek. Pořád je jí to málo, přestože Dlouhý "kvůli němu málem přišel o život". U toho všeh stojí Roden, jehož ale nevidíme, neb se schovává za prapodivným papundeklovým štítem se třemi barevnými fóliemi. Těmi fóliemi nejspíše ale zapůsobí, takže ženichem se stává on. Ovšem jakmile štít zmizí, rozpustilá Schneiderová změní názor... Ještě budeme mít možnost vidět znovu Martina Hubu, kterého na začátku obtěžovali hadi, a opět na scénu vstoupí Chudík, tentokrát sice ne v ženských šatech, ale s platinovou parukou a berlou - stále předabovaného, ale už aspoň sebou samým... A to je jen část všech těch šíleností, kterými tento film oplývá. Hudba dost příšerná, nicméně atmosféru výletu s LSD dokresluje výborně. No nevím, ale takhle já si tedy pěknou pohádku pro děti na deštivou neděli nepředstavuju.(25.12.2013)

 • Jezinka.Jezinka
  ****

  Malý, ubohý chlapec je zlým bylinkářem vyšoupnut do jeskyně, kde má umřít, když se nezadařilo už po cestě. Nad dítkem drží ochrannou ruku pán Radhoště. Chlapec tedy získá kouzelný artefakt a v mžiku dožene stárnutí, které se mu podařilo zastavit. Takže je věkem tam, kde by být měl, akorát mezi tím neměl nic odžito, pokud cestu přes louku a taneček s dámou v zeleném nechceme vydávat za životní zkušenosti. To mu ovšem nebrání v tom zamilovat se do první ženský, co kdy viděl. Vlastně to vzplanutí tím je dost vysvětleno. A nad vším dozoruje stařenka, tedy pán Radhoště. Chlapcova životní láska je unesena zlým čarodějem, jak jinak, hodní čarodějové dívky neunášejí. Chlapec pak svou lásku statečně vysvobodí, což je po tom, co ji viděl chovat jako naprostého troubu, vcelku s podivem. Zlu se dostane odpuštění a ponaučení, hudbou Hapka vykradl sám sebe, ale pan Chudík se mi jako pán Radhoště moc líbil.(20.1.2013)

 • josieaddms
  odpad!

  Pan Huba je můj oblíbený herec, ale tohle byla teda fraška! Hrálo se hrozně, žádný příběh, děly se neskutečné hovadiny, které byli jako podraz na diváka, ať už malého nebo velkého. Nebylo to ani zábavné, ani napínavé, a neustálé nelogické díry a zvraty byly směšné a ubohé. Plus hudba Hapky, která byla naprosto nesnesitelná, tomu jen dodávala na příšernosti.(3.1.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace