Čarovná rybí kostička (TV film)

Pohádka

Československo, 1984, 42 min

Miloš Bobek

Předloha:

Charles Dickens (kniha)

Anna Jurásková

Předlohu mám osobně moc ráda, obzvláště nádherné ilustrace Dagmar Berkové v českém vydání, ale tohle televizní zpracování je úplně na houby. Je to takové neslané-nemastné a ten závěr je obzvláště divný. V knížce totiž, když královna onemocní, Alenka se o ní sama stará a kostičku použije až ve chvíli, kdy jsou úplně finančně na dně. V téhle inscenaci použije Alenka kostičku na uzdravení královny, o její léčení se samozřejmě vůbec nepokusí. A nakonec si vezme Rudolfa Hrušínského nejmladšího. Oba jsou děti, ale vezmou se a víla jim oznámí kolik budou mít dětí. Jsem sama komu tohle připadá naprosto ujeté?(11.1.2008)

• Tommassi3

"No, tak to se stává, když je do výplaty tak daleko.." ;) Jurásková hodila na Dickense pořádnej Bobek a stvořila rádoby vtipnou šmudlu, kde nepoznají ani kapra od lososa..(15.12.2019)

• zdeny99

Dickensovy příběhy o prostém, chudém lidu viktoriánské doby, který žil v bídě a nouzi nejsou prostě pohádky. I když zde sice je král a žije oproti běžnému lidu v blahobytu (v závěru filmu ale už nemá žádné peníze), tak ta bída Dickensových příběhů je tu znát, a to je prostě zmar této pohádky. Temná, tesklivá, šedočerně pojatá pohádka prostě pohádka není, i když je tam nějaká víla Bambrlína, čarovná kostička atd. Je to jen pohádkový příběh, který se dětem a ani dospělým nemůže líbit. [177. hodnocení, 6. komentář, 40%](17.10.2020)

• Jezinka.Jezinka

Moc hezké kostýmy, roztomilá dcerka pyšné Dory, která dokonce ve dvou verzích šikanovala Popelku, talentovaná Vévodkyně, důstojná královna a vcelku dobrá základní myšlenka nejsou dost, aby si tenhle filmový kousek zasloužil víc, než hodit do stoupy. Vidět mladého Hrušínského v podivné roli dětského ženicha, který ke své ještě dětštější vyvolené leze oknem, pro mě byl v dětství dost šokující zážitek. Dnes mi to připadá jen směšné. Jako děcku mi to připadalo divné, nudné a za vlasy přitažené. Zřejmě tím, že přesně takové to je. K té svatbě desetileté se čtrnáctiletým a proroctví o pětatřiceti dětech, které se z černého kašle vyléčí ještě před narozením, nemá smysl se vyjadřovat.(20.8.2016)

Zvláštní pohádka, ocenila bych však především dětské herecké výkony. Myslím, že by se dnešní filmoví tvůrci a dětští herci mohli inspirovat.....(18.10.2020)