Inspektor Taggart (TV seriál)

Taggart

Drama / Krimi / Mysteriózní

Velká Británie, 1983 - 1997, 75 h 44 min (Minutáž: 60–145 min)

Tvůrci:

Glenn Chandler

Neville Kidd

Blythe Duff, Mark McManus, Alastair Duncan, James MacPherson, John Michie, Iain Anders, Ashley Jensen, Therese Bradley, Andrew Lee Potts, Andrée Bernard, Graham McTavish, David O'Hara, Sara Stewart, Shauna MacDonald, Shauna Macdonald, Edita Brychtová, Neil Connery, Alex Norton, Frances Grey, David Schofield, Eve Pearce, Jeremy Clyde, Simone Lahbib, Sarah Winman, Cal MacAninch, Amanda Redman, Joe McFadden, Tony Osoba, Pollyanna McIntosh, Iain De Caestecker, Peter O'Brien, Clare Grogan, Paul Barber, Paul Luebke, Brian McCardie, Bryan Larkin, Julie Graham, Stuart McQuarrie, Ian McElhinney, Paul Higgins, Florence Guérin, Ronald Fraser, Brian Pettifer, Maimie McCoy, Struan Rodger, Vivien Heilbron, Frances Low, Mandy Matthews, Sandy McDade, Alison Sterling, Diane Keen, Tony Red Richards, Nicholas Coppin, David Rintoul, Velibor Topic, Lewis Howden, Daniela Nardini, Harry Jones, Angela Walsh, Tony Rohr, Bill Little, Robert James, Ross Finbow, Matthew Pidgeon, Norman Gregory, Malcolm Rennie, Michelle Gomez, Richard Lintern, Ann Mitchell, Ian Hogg, Ronnie McCann, Duncan Bell, Georgie Glen, Eric P. Caspar, Larry Lamb, Don Gallagher, Sandra Voe, Phil McCall, Daniel Healy, Christopher Robbie, John Duttine, Murray McArthur, Mark Bonnar, Stuart Bowman, Norman Eshley, Eileen Nicholas, Richard Rankin, Jessika Williams, Christian Rodska, Gordon Kennedy, Ken Hutchison, James Telfer, Vaughan Sivell, Jenny Runacre, John Stahl, Vivienne Harvey, Isla Blair, Susan Brown, Robert Yates, Michael Carter, Kirsten Hazel Smith, Gordon Fulton, Forbes Masson, Forbes KB, Jamie Michie, Herbert Trattnigg, Stuart Martin, Sheila Reid, Derek Lord, William Scott-Masson, Wendy Wason, Michael Cochrane, Kal Weber, Caroline Langrishe, Colette O'Neil, Alan Cumming, Marc Buckland, Simon Donald, Michael MacKenzie, Erika Wackernagel, Lucy Akhurst, Kathleen McDermott, Sian Thomas, Sara Vickers, Claire Nielson, Michael Nardone, Darren Tighe, Maurren O'Brien, Meg Johnson, Tom Mannion, Rob Spendlove, Ellie Haddington, Mitch Mitchell, Iain Robertson, Julid Peasgood, James McKenna, Gerard Kelly, Brian Capron, David Roper, Ian McColl, Simon Weir, Michael Troughton, Kim Thomson, Alexandra Gilbreath, Briony McRoberts, Valerie Edmond, John Cairney, Bernard Holley, Jake D'Arcy, Barbara Rafferty, Siobhan Redmond, Stuart McGugan, John Mcglynn, Alex Mccrindle, Georgine Anderson, Tom Watson, John Carlin, Harmage Singh Kalirai, Jon Croft, Russell Hunter, Jill Melford, John Salthouse, Jonathan Battersby, Gawn Grainer, John Ringham, Janet Key, Andrew Neil, Jack Galloway, James Cairncross, Paul Ireland, John Grieve, John Kazek, John Grillo, Annie Louise Ross, Derek Riddell, David Crellin, George Rossi, Roy Hanlon, John Murtagh, Gerda Stevenson, James Laureson, Valerie Lush, Jan Wilson, Kika Mirylees, George Anton, Iris Russell, Mary Macleod, Juliet Cadzow, Charles Kearney, Tony Roper, Elizabeth Sinclair, Edmund Bierling, George A. Cooper, Anneika Rose, Geoffrey Beevers, Hugh Ross, Edward Clayton, June Watson, Freddie Earlle, Gray O'Brien, Gareth Thomas, Fiona Bell, David Ireland, Sheila Ruskin, Grant O'Rourke, Joan Scott, Alexander Morton, Ken Stott, Andrew Keir, Ian McCulloch, Ralph Riach, Iain Glen, Rod Culbertson, Ron Donachie, Annette Crosbie, James Cosmo, Anne Raitt, Alison Peebles, Kenneth Glenaan, Celia Imrie, Robert Cavanah, Stuart Davids, Peter Mullan, Ewen Bremner, David Robb, Douglas Henshall, Duncan Duff, Robert Carlyle, John Hannah, Paul Blair, Arturo Venegas, Jason Isaacs, Meera Syal, Jeremy Young, Dougray Scott, Hannah Gordon, Francis Matthews, Henry Ian Cusick, Jacqueline McKenzie, David Lyon, John Bluthal, Caroline Paterson, Donald Douglas, Hugh Fraser, Tommy Flanagan, Gary Bakewell, Sharon Small, Phyllida Law, Greg Wise, Alice Macdonald, Louise Goodall, Tomasz Borkowy, Julian Glover, Andrew Tiernan, Billy Boyd, Elaine Collins, Gary Lewis, Laura Fraser, Pauline Turner, Trevor Martin, Nicholas Clay, Tony Curran, Alec Newman, Frank Gallagher

Scénografie:

Mike Gunn

Komentáře uživatelů k TV seriálu (23)

V pořadí už šestý (začala jsem to počítat :-) ) britský seriál, u kterého jsem si ze začátku říkala Co tohleto propána je?!?, načež si mě úplně získal... - Nečekejte anglickou detektivku à la Agatha Christie - jednak by vám každý Skot řekl, že tahle detektivka je SKOTSKÁ :-))) a jednak jsou jednotlivé díly inspirované skutečnými případy a natáčené ve spolupráci s policií. - Pro prvních 11 sérií s Markem McManusem je typická jistá syrovost prostředí a tvrdost (ale ne drsnost) hlavního detektiva - inspektora Taggarta. Krátké náhledy do života podezřelých, výraznější smysl pro humor i pro realitu než v pozdějších sériích a také než v anglické detektivce. Díly se skládají z krátkých scén, které ukazují, co se kde děje, aniž by to vysvětlovaly - vlastně staví takovou mozaiku, ve které teprve postupně začínáte vidět smysl. Když navíc seriál sledujete ve skotské angličtině, je to úplná gymnastika pro mozek. - Díly z 90. let jsou kratší, jednodušší a přímočařejší, případy vypadají více jako vymyšlené. Někdy se docela podobají anglickým detektivním seriálům, třeba Vraždám v Midsomeru. - Díly po roce 2001 s Alexem Nortonem jsou zaměřené čistě na policejní vyšetřování, někdy hraničí s thrillerem a stylově se podobají anglickým seriálům z té doby - např. Waking the Dead a The Shadow Line. Celkově by se dalo říci, že dřívější díly si hrají s divákovým mozkem a pozdější díly spíše s jeho náladou a emocemi. - První díly obdivuji, je to opravdu kus mistrovské televizní a detektivkové práce a Mark McManus je dokonalý hlavní policajt. Některé z těch dílů jsou vůbec to nejlepší, co jsem kdy v detektivním žánru viděla. Na pozdější díly se zase příjemně kouká. Nejnovější díly jsou na mě už moc thrillerovité, ale ještě pořád zajímavé. Hodnotit celý seriál je tedy dost těžké, když se postupem času tak měnil. Ale bylo by to asi 70%. - P.S. Mimochodem, taky vám připadá, že Mark McManus nevypadá moc jako Skot - spíš jako Sibiřan nebo Laponec? :-)(3.2.2013)

Dnes už klasická anglická detektivní série..(27.3.2005)

Výborný britský seriál o jednom tvrdém policajtovi, který je však také smrtelným. Na tomto seriálu utrpěli autoři snad jen předčasnou smrtí, bohužel, hlavního představitele komisaře Taggarta.(25.6.2009)

Tyto staré dobré klasické díly s McManusem byly nejlepší. Nové příběhy jsou už jen slabý sterilní odvar minulosti...(5.3.2008)

Britské detektivky - ať už z Anglie nebo ze Skotska, jako v tomhle případě - zkrátka tvoří špičku žánru nejen v Evropě.(9.7.2007)

• IllIlIlIIl

Jen další z řad kriminálních příběhů...(29.11.2007)

Je možné nezbožňovat drsného skotského detektiva, který doma chodí v županu s obrovským nápisem BIG DADDY? Původní série s McManusem skvělá. Pak už to šlo do háje.(16.1.2016)

• Paity

Tyhle britské seriály mi moc nesedí, ne když jsou to kriminální seriály. Za to britský humor můžu, na ten vyloženě nedám dopustit.(2.1.2013)

Nejlepší detektivky jsou ty britské. Po vzoru Agathy Christie pekelně zamotané, s co nejvíce podezřelými, a to je to, co se mi na nich líbí. Nejsou předvídatelné. Ještě se mi nestalo, že bych dopředu věděla, kdo je vrahem. Další plus je, že nikdy nezůstane jen u jedné mrtvoly, a většinou se jedná o zločiny z vášně, či něco více ušlechtilého. A k seriálu - hlavní představitelé jsou civilní, jsou jedni z nás, se svými životy. Když bych srovnávala s americkými detektivními seriály, tam jsou hlavní postavy pečlivě vybrané, a co do kvality jednotlivých dílů, je to vykompenzováno tím, že je alespoň na co, resp. na koho, se dívat. U britských detektivek je to jiné, jde tam hlavně o děj, a co díl, to skvost. Abych se nemusela vyjadřovat ke každému seriálu zvlášť, tak k Taggartovi bych přidala ještě Dalziela a Pascoa a Vraždy v Midsomeru. Každý seriál má své, ale jak jsem uvedla na začátku, není lepších detektivek, než těch britských..:-)(26.1.2012)

• Grafito

Nehodnotím hvězdama.. hodnotím slovně.. původnímu seriálu s Markem McManusem v roli Taggarta (podle kterýho to celý má jméno) bych dal pět hvězd, úžasná atmosféra, drsný příběhy, drsnej Taggart.. potom, co McManus umřel, to šlo do koprovýho průměru, max. tříhvězdičkovýho..(1.1.2007)

Sleduji původní sérii s Markem McManusem. Ten chlap je obrovsky charimsatický sympaťák, inspektor Taggart je nesmírně zajímavý a drsný charakter, atmosféra je nesmírně hutná a scénáře a zápletky velice realistické, což je jedině dobře (taky to psal Glenn Chandler, že jo). Zahráno na jedničku, se skvělou hudbou, prostě další anglická (skotská) detektivka, která stojí za pozornost a i teď dovede zaujmout. Těším se na další díl, je to neskutečně podmanivá paráda, které pomalejší tempo a rozdělení jednotlivých případů na tři části velmi prospívá a přínáší ještě lepší zážitek. Zatím jsem nadšen a hodlám pokračovat dál, ale ten McManus je fakt perfektní, nemá konkurenci. Velmi silných 85%.(6.2.2016)

• Garch

Nápis na WC v Lipsku: "Taggart není německý seriál, z období konce Schimanskiho?"(22.5.2018)

Anglické klenoty v podobách seriálových detektivek, pro mě vždy znamenaly a stále znamenají vysokou úroveň kvality a nacházím v nich takovou prazvláštní energii. První série Taggerta tuto zažitou skutečnost potvrzuje a příběhy mě vždy dokázali nejen potěšit, ale i občas zamyslet se. Tato série není tolik cítit tv produkcí, respektive není cítí tv produkcí 21.století. Neumím si to vysvětlit, jelikož ztvárnění není nějak světaborné. Jde prostě jen o tu atmosféru, snad o bezpečí teplých kámen, u kterých obrazně člověk při sledování sedí. Toť vše. Tuším, že hodnocení nebylo vůbec objektivní, ale při neustále snaze toto dodržovat, mám občas chuť, jako v tomto případě, nechat se unést i blbostí a takříkajíc zalibovat si v těch slovech.(19.12.2009)

Seriál má klesající úroveň, té aktuální 27. řadě dávám max 50%, celkově ale sriál hodnotím pozitivně(14.5.2011)

Nesmrtelná klasika britské krimi. 100%(19.9.2013)

Prvních 10 let se postupně vytvořil tým Mark McManus, James MacPherson, Blythe Duff a superintendant Iain Anders. Díly z 80ých let jsou za 4 frčky a pro mě je to nostalgická záležitost okořeněná songem k závěrečným titulkům. Detektivkové seriály z osmdesátek jsou príma, ještě za komoušů na našich TV obrazovkách v Itálii řádil Cattani, v Západním Německu Schimanski a ve Skotsku Taggart. Seriál se v novém obsazení točí i po roce 2010, ale o už je jen odvar toho původního. Z nostalgie 4 frčky a 70%(11.4.2017)

Velmi inteligentni detektivni cyklus se skvelym Markem McManusem, ktery dokazal udelat z Taggerta kultovni postavu britske policie. Jako maji Francouzi sveho Moulina, Anglie ma tohoto prijemneho starika.(4.9.2003)

Poctivá detektivka, poctivý detektiv, žádný super hrdina, nezapomenutelný a dovolím si říci nenahraditelný Mark McManus. Výborné scénáře, skvělá atmosféra...odvedená poctivá práce...dnes už se tohle netočí a točit nebude. Proto je třeba si vychutnávat tuto kvalitu.(16.10.2016)

Dobrá střízlivá anglická detektivka.(3.5.2008)

Dílům s McManusem bych dal 4 hvězdičky, vzhledem k pozdějším sériím to budou 3(28.12.2010)

• Ospalek

Noční zážitek z koukání na Taggarta byl takový velmi podivný. Seriál na mě dělal dojem, že neumí nic jiného, než jen nesmyslně babrat blbosti.(4.2.2012)

<< předchozí 1 2