Zelený lučištník

Zelený lukostrelec

Krimi / Drama

Západní Německo, 1961, 94 min

• Campbell

Další z řady od filmů od Wallace a opět jsem se dokonale nudil. Jak jsem psal už u nikolika jeho filmů tohle prostě není pro navíc díky hodnocení jsem čekal něco lepšího. Uznávám atmosféra a akčnější první polovina je obstojná ale pak to padá a vrah je totální idiot. Nicméně to stojí za to shlédnout aspoň díky první polovině.(1.9.2014)

• Mirokukii

Naprostý chaos v chování postav a celkovém střihu. Korunu tomu nastavoval Eddi Arent a jeho neustálé zjevování se. Alespoň tak povýšil tenhle snímek na grotesku. Ještě že to bylo černobílé, jelikož o napětí nemůže být ani řeč. PS: Kostým lučištníka přípomínal něco mezi Kick Ass a Batmanem. Viděno v rámci Challenge Tour Special - Filmový lov - červen 2015.(2.6.2015)

• giallo

Tak pojďme s hodnocením níž. K zelenému lučištníkovi jsem přistupoval jako k jednomu z nejlepších zpracování legendárního Edgara Wallace, aby také ne, když se zde tu na CSFD těšil hodnocení k 80%. Mluvilo se tu o něm samými superlativy a obklopovala ho aura výborné detiktivky, která se dokonce promítala za komunistů i u nás. Teď po shlédnutí kolečka do sebe zapadla. Mnoho lidí dávalo vysoké hodnocení z nostalgie a při tom kvalita filmu je velice nízká. Takhle zmatený a roztříštěný děj jiná Wallecovka opravdu nemá a k tomu další kopa nedostatků. Tak především otravné herecké obsazení v čele s pitvořícím se a přehrávajícím Edim Arentem, dále nulové napětí s absolutně se nehodícími "vtipnými" momenty a nakonec šédé zpracování, které nebylo způsobéné tím, že jde o černobílý film. Korunu tomu nasazuje to, že film vás tak unudí, že je vlastně jedno jak to dopadne a kdo vraždil. PS: Pointa je vcelku průhledná, neboť se objevila i v jiných wallacovkách. A pokud si chcete zahnat pachuť tohoho nepovedeného kousku, doporučuji o několik tříd lepšího Tajemného Mnicha.(22.11.2011)

• pepua

Tentokrát mi nesedl příběh včetně postavy vraha, který zabíjel v převleku Zeleného lučišníka. Jinak se opět objevil problém, který mám u kriminálních filmů na náměty Edgara Wallace poměrně často, a tím je humor. Ten určitě své místo v těchto filmech má a je jedním z jejich poznávacích znamení, ale v tomto případě to byla místy až příliš nemístná taškařice.(4.4.2010)

V českých kinech se film promítal roku 1971. Po mnoha letech jsem jej dnes viděl znovu - jak roztomile naivní a nechtěně komické! Děj je poměrně nepřehledný a roztříštěný, postavy až na Karin Dorovou, tělnatého amerického majitele zámku (Gert Fröbe) a komického Eddi Arenta nevýrazné. Slabší tři hvězdičky. Jenom Harald Reinl a Alfred Vohrer dokázali vybrousit tento žánr filmových wallaceovek ke kvalitě typu "Tajemný mnich" či "Indický šátek"...(19.5.2010)

• - Anglický zámek Garre milionáře Abela Bellamyho je ve skutečnosti renesanční zámek Ahrensburg poblíž Hamburku. (Mariin)