Huesera: Sběratelka kostí

(festivalový název)
  • Mexiko Huesera (více)

Huesera je mytologická postava, která představuje archetyp svobodné ženy oproštěné od všech konvencí. Taková je – nebo aspoň kdysi bývala – i protagonistka stejnojmenného mexického filmu Valerie. Ta se už dlouho snaží počít dítě. Když se konečně zadaří, očekává nastávající maminka příval štěstí a spokojenosti. Ani jedno se ovšem nedostavuje; místo toho Valerii začnou sužovat znepokojivé vidiny… Režisérka Michelle Garza Cervera natočila atmosférické psychologické drama s mysteriózními prvky, které rozebírá aktuální témata jako poporodní depresi či ženskou identitu v rámci mateřské úlohy. (Future Gate)

Adramelech

Šimek a Grossman v jednom ze svých testů inteligence pro ženy pokládají tuto otázku: „Co dělá žena, když čeká miminko?“ a nabízejí tyto tři dopovědi: a) Sedí u okna a vyhlíží čápa. b) Zvýší spotřebu alkoholu. c) Nakupuje výbavičku pro dítě. – Morbidní historky o dětech, jež uslyšíme v jedné ze scén na začátku filmu (návštěva těhotné ženy u její matky a příbuzných), vzbuzují tušení, že by film mohl být určen příznivcům černého humoru, ale potom se to nějak zvrtne směrem k mysterióznímu psychotičnu. Co tím tvůrci chtěli říci? Že by strašidlo neomarxismu obcházelo už i Latinskou Amerikou? Nevím, ale tento film mě zrovna moc neuchvátil. ()

Easykill

Od huesery jsem čekal teda víc než hnusný mexičanky. Bohužel až na pár pěkných scén (cca 3) je to dosti nudné a utahané. Před /po porodní deprese je to, o co tu jde a je to vidět hned od začátku. Tady je to jen vizuálně zhmotněno jako mystická bytost huesera, požírající matku všemi prostředky co má. Já o tomhle tématu teda nic moc nevím, takže ti co si tím prošli asi chápou lépe. Tímto úhlem pohledu se to asi dá označit za dobrý, smysluplný kousek. Ovšem brát to jako horor nebo drama už je horší. No, ať si udělá názor každý sám, za mě bída a procenta odpovídají. ()

Arsenal83 odpad!

Psycho halucinogénny horor zneužitý na útok na všetko tradičné. Ženská má muža, otehotnie, všetko je super, ale odrazu zmena. Nedokáže prijať svoju rolu ženy a matky, nevyhovuje jej to, riešenie vidí v odmietnutí vraj vnútenej a pridelenej roly a tak spolu s vidinami pavúkov a pár kostičiek vyslobodenie vidí v lesbizme a odkopnutí nielen muža, ale aj vlastného dieťaťa. Hororová tu bola len jedna krátka scénka v závere, inak dokopy nič len nenápadné podsúvanie "progresu". ()

Sludger

Mladé mexické dievča čaká dieťa. Jedného večera zbadá oproti na balkóne ženu, ktorá hneď na to skočí. Takáto polámaná bytosť ju začne prenasledovať. Film spadá do modrenej vlny hororu, kedy je desivý prvok použitý ako metafora, tentokrát pre tehotenskú depresiu. V podstate je to 80% dráma o žene, ktorá sa ešte hľadá, chce zapadnúť do spoločnosti, ale cíti to opačne a ku tomu tehotná a nie je s tým zmieraná. 20% hororu prinesie creepy scény, hlavne finálna scéna s rituálom je skvelo nadizajnovaná. Komu sa páči tento súčasný trend, film ho rozhodne poteší. ()

ricci.s

Od Huesera som si sľuboval veľa, žiaľ som sa zase dokopy ničoho nedočkal. Tie predpôrodné či popôrodné depresie sú očividne celkom vďačným námetom na psychologické horory, ale už by bolo naozaj načase, aby to niekto spracoval výraznejšie. Okrem toho, že tá bisexuálna škrata v hlavnej úlohe bola tradične totálne drbnutá, tam s výnimkou dvoch-troch vidín či zvuku praskajúcich kostí nebolo nič. Mal to byť dokonca folkový horor o čarodejníctve či mytologickej bytosti, ale ani po tejto stránke to vôbec nefunguje. Nikam to nesmeruje, nikam to nedotiahli, ničím to neprekvapí. V záverečných minútach som síce pri jednej zaujímavejšej scéne na chvíľu spozornel, ale týmto to končí. Slabota aj ako psychologická dráma, nakoľko sa režisérke vôbec nedarí privodiť divákovi nepríjemné pocity či aspoň trochu zabrnkať na nervy. ()

• Názov je prevzatý z mexickej ľudovej povesti. "La Huesera" je príbehom ženy, ktorá zbiera vlčie kosti na púšti, kým nezostaví celú kostru, aby vlka priviedla k životu. Vlk je pritom v mexickej kultúre spájaný so zlom. (Arsenal83)