What Is a Woman?

• Velká Británie What Is a Woman?

Dokument venujúci sa rodovým a transrodovým otázkam, v ktorom Matt Walsh hľadá odpoveď, či ako sám vraví pravdu, na otázku: Kto je žena? Hľadá ju naprieč USA skrz rozhovory s bežnými ľuďmi na ulici, no aj s odborníkmi z pediatrie, psychiatrie, psychológie či ľuďmi, ktorí podstúpili zmenu pohlavia, taktiež s terapeutom potvrdzujúcim pohlavie či nakoniec s chirurgom, ktorý operácie zmeny pohlaví vykonáva. Pri hľadaní odpovede neváha a vycestuje za kmeňom Maasaiov v Keni. Snímka sonduje fenomén, ktorý sa objavuje v USA a to, že stále viac a viac mladistvých rozhoduje o zmene svojho pohlavia, často neuvedomujúc si, aké následky zmena môže priniesť. Matt Walsh si berie na paškál aj ošemetnú stránku fenoménu trans - vysporiadanie sa s oslovovaním, nároky týkajúce sa návštev sociálnych priestorov ako šatne či WC či nevyriešenú otázku hodnotenia športových výkonov. (Biopler)

xxmartinxx odpad!

Jediný klad tohohle filmu je, že když se přiřadí na nějakou filmovou databázi, jde si rychle udělat jasno o tom, kdo na ní je debil. Tyhle propagandistické blbosti špatně maskovaných nácků mě nechávají celkem v klidu, protože se k tomu nikdy nedostane nikdo s výjimkou lidí, co hledají validaci svých ignorantských názorů a už jsou ideologicky "hotoví". Takže Matt Walsh pokládající s tónem objevitele Ameriky otázky, na které by si mohl vygooglovat desítky let staré jasně formulované odpovědi, je celkem neškodný. Není to ani moc zajímavé coby ukázka filmařské manipulace, protože každý trochu soudný člověk vidí, jak je tu manipulováno a proč, je to velmi průhledné. Ale jak říkám, jako indikátor debilů dobré. ()

alchac

No, dnes již kurevsky zapeklitá otázka, drahé sestrobratři, na níž aby se jeden bál odpovědět z obavy, aby po důkladném proprání všemi těmi internetami nebyl za pár dní nezaměstnatelný i jako čistič senkruven. Na jednu stranu bylo zábavné sledovat, jak se představení věrozvěsti nového a jedině správného světonázoru, byvše konfrontováni s logikou, pěkně dusí ve vlastní šťávě při ukázkovém a občas i mírně agresivním vyhýbání se odpovědi (resp. neschopnosti definovat bez použití definovaného), kterýmžto toliko dokonale naplnili kdysi pro trochu jiné účely zkonstruovanou škatuli buržoazních pavědů, na straně druhé dost děsivé demento, že podobné zjevy dneska bezstarostně poroučí když už ne větru dešti tak alespoň objektivní realitě, přičemž při nastoleném kurzu je zřejmě jen otázkou času, než vzplanou nové Koperníky a Bruny (nejde o chybu – nepochybuji, že někdo brzy nade vší pochybnost dokáže, že šlo přinejmenším o lesby (a dále viz Seksmisja)). Jen škoda, že to od výletu pod Kilimandžáro nabralo poněkud klusákovsky demagogický rozměr (vč. použití několika velmi provařených argumentačních faulů), kterým se autor jednak trochu ideologicky odkopal a hlavně výrazně nabil na smeč protistraně, takže za to prostě chca nechca nějaké ty pěticípé dolů letí. Dosti mě ovšem mrzí zjištění, že jsem absolvoval základku v tmářském pravěku, kdy jsem musel v případě neznalosti odpovědi na položenou otázku namáhavě okecávat, zatímco dnes bych mohl soušku mňoukáním poslat hlasitě před celou třídou do hajzlu. ()

Aljak

Určite sa nejdem zastávať týchto moderných trans trendov, ktoré sa šíria naprieč neoliberálnym svetom. Ale tento dokument mi prišiel až extrémne tendenčný, a mám pocit, že Matt Walsh si dal poriadne záležať, aby našiel v americkej spoločnosti poriadne extrémy. Však prečo nie? Extrémy predsa dokážu v populistickom svete prinášať najväčšie senzácie. Každopádne, s neolibérlanym pohľadom "môžete byť, kým chcete a čím chcete" sa mi rozhodne nepozdáva, a bolo by vhodné sa na každý prípad transgenderovej dilemy pozerať skôr individuálne ako globálne. Za tendenčný extrémizmus dávam len 2* ()

TroiMae odpad!

To je jako dívat se na dokument od Aliance pro rodinu, nebo antivaxerů a považovat to za relevantní informace. Dokument je vědu popírající propaganda, kdy autor má nějaká názor a snaží se ho prokázat jakýmikoli prostředky. A stejně tak to mají zdejší nadšení komentující - film potvrzuje to, co si myslí, aniž by řešili kritické myšlení. Film se přirovnává ke konzervativní pravicové verzi dokumentů Michaela Moora. https://en.wikipedia.org/wiki/What_Is_a_Woman%3F ()

dr.horrible

Ono to často neni o tom, že by tí opýtaní nevedeli odpovedať na jednoduchú otázku, pravdepodobnejšie len nechcú spolupracovať na hre, ktorá ich uráža, nezávisiac od toho, či majú pravdu, alebo sa mýlia. Pretože TÁ otázka podporuje Walshov názor aj vtedy, keď na ňu neodpovedajú, a oni to vedia. A  často mu aj odpovedajú (gender a sex rozlíšenie), ale on to za dostatočnú odpoveď nepovažuje. Chýba tam veľa argumentov; napríklad pri zmienke o častých samovraždách ľudí, ktorí podstúpili tranzíciu, nie je porovnanie s častosťou samovrážd u transsexuálov, ktorí ju nemohli podstúpiť. Je to návodné. Walsh sa nesnaží zisťovať pravdu, pretože je o nej od začiatku presvedčený. Nechce chápať dôvody vedúce názorových oponentov k ich presvedčeniam, ale presvedčiť ich o jeho “objektívnej” pravde a otvoriť im oči. Ponúka vyjadrenia dotknutých ľudí (napr. ženy, ktorá musela opustiť štúdium pre nepriateľsky militantné woke prostredie, alebo hlas otca, ktorého žaluje vlastná dcéra za použitie zlého zámena), ale za celý čas jediný raz nepripustí vôbec existenciu nejakého historicky nepriateľského prístupu okolia voči trans komunite. Nesnaží sa hľadať dôvody, prečo je táto časť aktivizmu natoľko ofenzívna. Kritizuje možnosti sexuálnej sebeidentifikácie teenagerov - vyjadruje jasne, že je proti, ale zamlčuje debatu o  dopadoch jej nemožnosti. Miestami som reálne zvažoval, či sa nesnaží predať konverznú terapiu.  Matt Walsh pravdepodobne (súdiac  z tohoto dokumentu) neverí v existenciu transsexuality (sic!), pričom má vo svojom dokumente obeť hormonálnej liečby trpiacu genderovou dysfóriou (sic!). Občas samozrejme má pravdu; sú tu aj tienisté stránky. Sú tu aj nekompetentní ľudia, s vysokými kompetenciami. Je tu nedoriešená športová téma. Je tu prenasledovanie. A čo zabudol, sú iritujúce cancel culture nezmysly, ako útoky na komediálny žáner, alebo mňa osobne dosť vytáčajúci tlak na ne-lgbti hercov hrajúcich lgbti postavy, prípadne zdravých hercov hrajúcich tie hednikepované.  Ale on je taký ignorant! To je to isté ako vždy; konzerva príde do tv show, povie transvestitovi, že celý jeho život je šaráda, a vzápätí sa cíti dotknutý, že dotknutí sa cítili dotknutí, a tá telka to potom stiahla. Tak snaď akcia - reakcia, nie? Kto šikanoval koho?  V prípade, keď chodil na ženskom pochode (s cedulou a la Bruce Willis v Die Hard With a Vengeance), s obojstranným nápisom “What Is a Woman?”,  kto bol ten exot? Keď otec nerešpektuje sebeidentifikáciu vlastnej dcéry až do tej miery, že sa idú súdiť; keď tak moc nechce, aby sa cítila ako to, čím sa cíti byť (či už má pravdu, alebo je zmätená), je to dobrý otec? V závere film z predstieraného skúmania prejde do protiútoku a otvoreného anti-trans aktivizmu,  a presvedčení sa cítia utvrdení, a nepresvedčení sklamaní. A potom sú tu ľudia ako ja, ktorí si užili trolling medzi Masajmi, ale nebudú to hodnotiť, pretože je to demagogická propaganda (je jedno ktorej strany). Alebo možno dám neskôr tri hviezdy za spracovanie, alebo odpad za nefér boj; čo ja viem. Ps: Tiež je pre diváka dobré vedieť, koho propagandu sleduje, pretože než sa nazdá, môže byť vytrolený katolickou cirkvou. A ten cool pán v hlavnej roli, prirovnávaný ku Cohenovi, je v skutočnosti bigotný, katolický pro-life aktivista, podľa ktorého by kresťania nemali cvičiť jógu (pretože Satan). :) 12-ročná znásilnená vlastným otcom by podľa neho nemala ísť na potrat, aby sa nezničili dôkazy, a cirkev nemá problém s pedofilnými kňazmi, pretože väčšina prípadov sú teenageri. Tak nezabudnite, že tento chce úprimne chrániť vaše deti. Širší prehľad  TU. Pss: Jedna z long term štúdií vyvracajúca Walshove demagógie TU. Super recenzia od Current Affairs debunkujúca hromadu ďalších Walshových hoaxov a lží TU. () (méně) (více)

• Samuel Sey z The Christian Post považuje dokument za „zábavný aj strašidelný a skutočne fantastický“ a dodal, že Walshova neslávne známa schopnosť udržať si dokonalú úroveň satiry a vážnosti je to, čo robí dokument takým presvedčivým.” (Biopler)
  • Kai Burkhardt z nemeckého periodika Die Welt nazval Walsha „konzervatívnym Michaelom Mooreom“ a ocenil dokument za to, že rozprúdil americkú „vojnu medzi pohlaviami“ kladením zdanlivo jednoduchých otázok údajným odborníkom v tejto oblasti, ktorí nie sú nakoniec schopní odpovedať. (Biopler)
  • Užívateľ sociálnej siete Twitter, ktorý je transmuž, obvinil v máji 2022 Walsha, že použil fotku z jeho konta do traileru snímky bez jeho povolenia. Twitter však nakoniec argumentoval, že k žiadnemu pochybeniu nedošlo. (Biopler)