Třinácté patro

• Německo

The 13th Floor

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller / Drama

USA / Německo, 1999, 100 min

Jak pravil klasik - Život je blbá hra, ale má dobrou grafiku:) Je docela jedno, jestli tahle simulace za hranicí okresu nebo vesmíru končí, když nesnesitelná nezodpovězenost bytí není definována prostorem a časem... ten vývojář s nickem "Bůh01" by to měl vopravit nějakym patchem, páč než se další lidi zjančí! Co se týče herní náplně, na světě jsem všichni společně a každej sám - multi/single-player. Všechno se odvíjí od teho, jakej je člověk zapálenej hráč, popřípadě cheatař, jaký získaný skilly má jeho postava a kde se zrovna respawnoval... dřív anebo pozdějc se stejně dostaví nesnesitelná neuspokojivost bytí, z tý pramení touha buď po game overu anebo upadat do zábavnějších virtualit - klec v klecy, badabing-badabum a kruh se uzavírá! Že kecy? Ale kdo to může s jistotou vyvrátit??? Třináctý patro = nadčasovej film, viz. už jen ta "vize" L.A. Noire!(5.6.2012)

Zaujímavé scifíčko, ktoré opúť raz spracováva námet umelých svetov. Film prekvapuje chytľavou atmosférou, kvalitnou hudbou a hereckými výkonmi (hlavne Craig Bierko). Zráža ho však prílišná prekombinovanosť(na konci to už s tými umelými svetami trochu prehnali), presladený záver(bez ktorého by film imho vyznel lepšie) a nevysvetlenie samotného faktu existencie umelých svetov.(6.6.2006)

Nenáročná scifáreň postavená na celkom zaujímavom námete - svet obklopený virtuálnou realitou a úzkostné rozlišovanie sna a skutočnosti. Herecké osadenstvo ma veľmi neokúzlilo a hudobná zložka tiež nemala čím ohúriť. Keď si predstavím, že v rovnakom roku vznikla vizuálna lahôdka s názvom Matrix, tak Trinácté patro mi príde ako zúfalý odvar.(10.6.2009)

Třinácté patro je střízlivě natočený sci-fi snímek bez popkulturní podbízivosti a laciných efektů, který sází na silný emotivní příběh a kvalitní herectví. Na konci 90. let jeden z nejzajímavějších kousků svého žánru. Podstatě kyberpunkového subžánru odpovídá nesrovnatelně víc než mnohem známější trilogie Matrix nebo Johnny Mnemonic. Příjemné pokoukání i pro ty, kdo sci-fi zrovna neholdují. Celkový dojem: 90 %. Film pro přemýšlivější, kterým nevadí pomalejší tempo vyprávění...(14.6.2006)

Otřesné digitální a vizuální efekty zabíjí celý blu-ray a nosič tím pádem tak trochu postrádá smysl, ale nebavme se tu o technické kvalitě snímku... Divák se nechá pohltit dějem až zhruba po hodině stopáže, což je jeden z největších kamenů úrazu - to se to vážně nedalo odvyprávět zajímavěji? Matrix nematrix, tohle by mě unudilo xmrti, i kdybych to viděl ve dvanácti!(11.11.2012)

• - Douglas Hall (Craig Bierko) nosí hodinky značky Hamilton Contour. (dyfur)

• - Spoiler: V závěru filmu je v novinách uvedeno:  Monday, June 21, 2024.  Ve skutečnosti na toto datum připadne pátek. (ran85)

• - Film je natočen na motivy románu "Simulacron-3", který napsal Daniel F. Galouye. (Terva)