Pokrevní bratři

The Boondock Saints

Krimi / Akční / Drama / Thriller

Kanada / USA, 1999, 104 min

• Isherwood

Dva samozvaní andělé spravedlnosti drceni mlýnkem nevýrazné dialogové ‚post-tarantinovštiny‘, které nepomůže ani snaha o rázný vypravěčský styl. Duffy celou situaci nahozuje velice ledabyle, bez důrazu na absurdno celé zápletky (jedna kočka to nespasí) a komiksovou nadsázku, ze které to čerpá. Hlavní dvojka přesná, Dafoeův detektiv jakbysmet, ale všichni se potácí v situaci, která začíná i končí u úvodního kázání v kostele.(23.2.2010)

Nápaditý Duffyho scénář i režie (geniálně pojatá scéna s rekonstrukcí přestřelky), kterou by leckterý rádoby akční režisér mohl závidět. Dokonalé hereké výkony ať už hlavní dvojce nebo dirigujícího Willema Dafoa dodávají celému filmu nenapodobitelnou atmosféru. Doufám, že Troy Duffy na dvojku dostane dost prachů, aby to Svatí zase mohli pořádně roztočit. And shepherds we shall be, for Thee, my Lord, for Thee. Power hath descended forth from Thy hand, that our feet may swiftly carry out Thy command. So we shall flow a river forth to Thee, and teeming with souls shall it ever be. In nomine Patri. Et Fili. Spiritus Sancti.(20.5.2009)

Určite jeden z najoriginálnejších snímkov za posledných pár rokov, čo sa žánru akčnej komédie týka. Veľmi prekvapivé spracovanie, skvelá nadsádzka a vsadené gagy. Sčasti mi film pripomínal akýsi spracovaný comics. Veľmi ma výberom role prekvapil Dafoe, no ešte viac ma zaujal, mnou tak neobľúbený (mladý Indy), no tu kvalitný Sean Patrick Flanery. Rád by som videl pokračovanie. 85%.(24.7.2006)

Na kanadskou produkci jsem se vždy díval poněkud skepticky + když vidím neznámého režiséra, důvěru v jeho debut to ve mě rozhodně nezvedá. Naštěstí Boondock Saints jsou velice příjemným překvapením a ukazují, že i z mála jde vytřískat nečekaně hodně. I přes nízký rozpočet jde o velice svěží podívanou, založenou na jednoduchém (ale účelném) komiksovém nápadu, rozjetou v nikterak komplikovaném scénáři a korigovanou Tarantinem inspirovanou režií. Dva bratři doslova na život a na smrt bojují za dobro světa... Má to akci, má to styl, má to drive, co víc chtít? 8/10(4.6.2008)

• nascendi

Už si to neviem vysvetliť inak, ako tým, že do ČSFD prenikol nejaký vírus a zlomyseľne poprehadzoval hodnotenia u jednotlivých filmov. Veď v prvej tisícke hodnotení tohto filmu som našiel iba jeden odpad, ale v prvej dvadsiatke až tri päťhviezdičkové hodnotenia. Zmocňuje sa ma tiché zúfalstvo, keď si uvedomím, ako dlho zvažujem, než dám nejakému filmu plný počet hviezdičiek a tejto hlúpej zlátanine, ktorá sa nevie ani tváriť ako niečo, čím by chcela byť, sa hviezdičky iba sypú. Asi bude najlepšie nebrať hodnotenia vážne, najmä ak u mnohých je zrejmá ich genéza.(24.8.2010)