Kenka karate: Kjokušin buraiken

• japonský

けんか空手 極真無頼拳

• japonský

Kyokuskin kenka karate burai ken

Karate Bear Fighter

Dobrodružný / Akční / Drama

Japonsko, 1975, 87 min

Tak tahle série se hezky vybarvuje. Jako celek je to podstatně našláplejší než jednička a hluchý místa tu prakticky nejsou. Akorát ten medvěd je dost k smíchu, ale pro všechny milovníky béček je to pochopitelný a snadno přehlédnutelný detail. O Oyamovo životě toho moc nevím, ale tvůrci si dost vypůjčili z Musashiho - setkání se starým mistrem, kruh (což mi nevadí, je to moje oblíbená knížka). Je to tedy tak trochu samurajský "karáčo". Fanouškům tématu mohu vřele doporučit.(19.5.2010)

Druhý díl z trilogie o Mas Oyamovi. Oyama pronásledovaný tiskem se uchyluje do ústraní. Události jej však přesvědčí, aby vystoupil zpět obhájit svou karatistickou (nejvyšší) pravdu. Kvalitou převyšuje první díl. Oyama je nyní člověk, který si klestí cestu životem svými pěstmi a silnou filozofií neuznávající porážku.80 %(25.10.2005)

Druhý díl je dle mého názoru nejlepším z celé série. Akcí je našlapán stejně jako jednička, je však lépe napsán a zrežírován, vlastně jde až o překvapivě dobrou filmařinu, nejzajímavější je i dějově. Labužníky potěší, že se zde na chvíli objeví skutečný, tehdy téměř pětapadesátiletý Masu Oyama. Zdůrazňovat Chibovy kvalitní akční výkony je víceméně zbytečné, v dobré formě je i herecky. Oproti našlapanému "býčímu zápasu" z prvního dílu, je nejslabším momentem zcela zjevně boj s medvědem - já chápu, že zahrát medvěda asi tak úplně nejde;), ale lidské pohyby jsou v určitých momentech příliš zřetelné, ani kostým není kdovíco a přes očividně zběsilou střihačovu snahu to prostě nefunguje. Otázka zní: strhnout hvězdičku za medvěda, či nikoli?:)(14.12.2008)

O fous lepší než jednička. O Sonnyho mistrovství asi nikdo nepochybuje, ale kamera a střih to znovu potápí. Zachraňují to tradičně gore efekty. Souboj s medvědem je na úrovni obdobné scény v Jak se budí princezny. Ona ani ta přetahovaná s býkem z prvního dílu se bez nějaké té makety neobešla. Přesto strhující podívaná.(14.9.2012)

Druhý díl série Kenka karate o Mas Oyamovi je trochu méně chaotický, než díl první. Na druhou stranu, jakási telenovelová naivnost scénáře (zápletka se zamilovanými, chlapečkem a jeho otcem atd.) je horší. Aspoň že je zde masakr člověka v medvědí kožce a nekonečná řada padouchů, co Oyamu přepadávají ze zálohy a on je vraždí. Ale asi nejvíc mi kazil radost ze solidního pojetí filmu občasný nešvar prvoplánové asijské produkce... Někdo se zapřísáhne, že něco za žádnou cenu neudělá, pak se změní nějaká okolnost (ale rozhodně nikoli ta, kvůli které se zapřísahal), a najednou jakoby nic přísahy nic neznamenaly a nic nebrání onu věc udělat. Jen kvůli tomu, aby děj odsýpal a něco se dělo, jsou jakákoli pravidla prostě pošlapaná, bez nějakého zajímavého důvodu... Což nemám rád :)(24.7.2012)