Odsouzená Střela

The Bullet Train

Krimi / Thriller

Japonsko, 1975, 152 min

• Flipnic

S tímto snímkem jsem si prožil opravdu nekonečný večer a noc. Těšil jsem se na kaskadérské a bojové eskapády japonské akční hvězdy Sonnyho Chiby a místo toho jsem dostal těžce průměrný snímek o vlaku s náloží, který nesmí spomalit, aby nevybuchnul. K tomu nějaké to vydírání gangsterů o peníze atd. Chiba si na začátku nasadí strojvůdcovskou čepici a pak na konci odvaří autogenem kus plechu na stěně vlaku. To je asi tak vše, co zde předvede. Ve filmu hrají sice tehdejší významní herci, ale je to příšerná, nezáživná nuda, nic se zde vlastně akčního neděje, občas se rozčílí cestující, občas se pohádají páprdi na ústředí japonských drah, ale jinak nic ... bohužel jsem se nepodíval předem na stopáž filmu a to byla opravdu zásadní chyba. 150 minut o ničem je skutečně promarněný čas ...(28.3.2009)

Na tenhle film jsem narazil úplnou náhodou v rámci mé session katastrofických filmů neměl jsem dosud ponětí, že Japonci někdy něco takovýho natočili a nutno uznat, že se jim to i celkem povedlo. Je to samozřejmě stylem velmi podobné tehdejším Americkým snímkům, ale nápad je to zajímavý. Bomba v Šinkanzenu která vybouchne když vlak zpomalí pod 80 km (a já vůl si myslel, že Nebezpečná rychlost je kdovíjak originální film) Jediný co ten film trochu brzdí je extrémní délka a chápu, že podobně jako jiný podobný filmy z tý doby to dnešního mladýho diváka nemá šanci oslovit, ale pro mě příjemný retro. Zkrátit to o půl hodiny uvažoval bych o 4*, takhle dávám lepší 3* a škoda, že k tomu nejsou ČS titulky i když Anglický jsou dostačující.65%(10.7.2016)

Az na prehnane pateticke sceny z vlakove soupravy je to vlastne genialni krimi. Skvela plejada hercu a hudebni doprovod me nadchnul. Take vizual pro svoji doby tipicky. Tohle japoncum jde, vmichat trosku toho dramatu do thrilleru. With you Japan!(23.3.2011)

Dnes už klasika, která se dočkala několika předělávek, z nichž asi nejznámější je Nebezpečná rychlost - je příznačné, že byť se jedná o špatný remake s ořezanou zápletkou a černobílým zjednodušením, je hodnocen o více než 20% lépe, než originál (asi diváci dávají hvězdy za Sandru Bullock apod;)). Režisér nic nehodnotí a nepřiklání se na žádnou stranu - členové záchranného štábu se několikrát zachovají houpě či nemorálně, pachatelé jsou líčeni jako normální lidé, kterým lze rozumět (mmch každý z nich představuje jiný archetyp losera, za některým z nich si určitě téměř každý umí představit svou "neúspěšnou variantu"). Zkrátka je patrné, že na obou stranách stojí lidé, nikoli na jedné straně hrdinové a na druhé plebs určený k likvidaci (jak to míváme rádi zde na "západě"). Plejáda skvělých herců je třešní na dortu snímku, který časem utrpěl méně, než jsem u podobného tématu očekával, vynikající je rovněž zakončení. Závěrem - nenapadlo by mě to zmiňovat, ale Flipnicova recenze mě přiměla: Upozorňuji Chibovy fanoušky, že Sonny hraje strojvůdce a karate zde rozhodně nepoužívá, ptákoviny typu bojových scén na střeše jedoucího shinkansenu se nekonají;)(4.4.2010)

Velice slavný zapomenutý film mého mládí na který jsem chodil do kina každý den. Ten film jsem miloval, dnes nevím, zda by se mi to ještě líbilo, ale rád bych ho jěště jednou zhlédl.(22.12.2010)

To je presne to, že dnešný divák nepochopí atmosféru filmu, z 50 tych rokov (Gamera kontra Gaos, Gappa a podobe a Bullet train z polovice 70tych rokov. V tej dobe, bol Shinkansen pre československého diváka, ako z Utópie. No v kine to bola ohromná podívaná.Bolo to niečo nedostižné a úžasné.Až natoľko, že som si dal takú námahu a originál film na DVD (japonskú verziu - určenú pre Japonkso) som zohnal v Tokiu. A nielen tento film, ale ešte ďalšie 3, ktoré boli natočené s shinkansenom. Je jedno, že dnes sú už "nudné" (podľa Flipnica), je to naplnenie životnej túžby, vlastniť tento film, ostatne tak, ako bol film Veľký autobus, ktorý bol takisto na tú dobu, mimoriadny. Hodnotiť akýkoľvek film starý 40-50 rokov očami dnešného diváka je úplne zbytočné! A nemá vobec žiaden význam. 20 ročný divák to ozančí za nudu, lebo v tých časoch sa netočili filmy v bláznivom rytme, keď akcia súčasnosti je niečo úplne iné, ako bolo pred 50 rokmi. A preto pre niekoho ten film je na 5*, pre iného (mladého, a za tým si stojím) 2-3*.(10.1.2012)