It! The Terror from Beyond Space

Horor / Sci-Fi

USA, 1958, 69 min

Nečekaně dobré - slušně napínavé, atmosféricky stísněné, s celkem sympatickými hrdiny a klasickým vetřelčím příběhem. Sice to působilo (a asi i bylo) dost lacině, ale v tomto případě platí, že za málo peněz bylo hodně muziky. Moc mi to připomínalo některé díly Červeného trpaslíka, kde ve stísněném prostoru Kosmiku naháněli polymorfa. Kvůli krátké stopáži děj rychle utíká, zbytečně se v něm nediskutuje, a když, tak ne moc. Jasně, je to maximálně naivní a v mnoha ohledech pitomé, ale to bych filmu odpustil, nakonec jde o padesátkový béčkový flick; co mi však přišlo jako největší slabina, tou bylo samotné monstrum, které nejen směšně vypadá (jako Jů a Hele), ale i se směšně chová, směšně vrčí a vůbec nepůsobí jako tvor, kterej napomohl konci marťanské civilizace.(16.6.2014)

Velmi zastaralé sci-fi, když si člověk uvědomí, že ve stejný rok měl premiéru Vynález zkázy K.Zemana. Samotný příběh má jisté napětí a vcelku slušné herecké výkony. Vetřelec z Marsu vyhubil posádku první expedice, druhá s ním již bojuje na palubě kosmické lodi. Samotná příšera je směšná a funguje spíše v momentech, kdy na ni padá stín a je jen siluetou. Masce Netvora z černé laguny (1954) nesahá ani po kotníky. Technické vybavení lodi je z dnešního pohledu rovněž legrační, ale stejně jako u Věci (1951) jde tady především o atmosféru. Za ni dávám slabé tři hvězdy a je mi jasné, že se současným divákem se tenhle film musí minout. A to ani nezmiňuji řadu otázek - granáty nepoškodí loď? Plyn není třeba neutralizovat, než sundám helmu? Oheň by nezabil (když mu neodolal ani Scottův Vetřelec)? Když se doutníkovitá loď nakloní, nebudou všechny nepřipevněné věci létat sem a tam? Osobně jsem ale rád za podívání. Jako informace, co mimo jiné předcházelo Vetřelci (1979), dobré.(14.7.2017)

• Goldbeater

Mohlo být nakročeno na takového černobílého předchůdce Vetřelce. Potenciál tu byl. Scénář je ovšem fádní a místy tak hloupý, že stahuje film do podprůměru. Pokud postavy nevedou úděsné dialogy, běhají zmateně po nepříliš prostorné raketě, odpalují v ní granáty a střílejí z protitankové zbraně, a přestože jde o tým vědců, jednají impulzivně jak malé děti. Napětí nula. Maska Marťana, který svým vzhledem skoro až vykrádá Netvora z Černé laguny, tomu všemu také moc nepřidává.(31.5.2018)

Předobraz Scottova Vetřelce je dnes spíše úsměvný než děsivý. V kosmické lodi se odpalují granáty, střílí bazukou, ženské členky posádky jako správné hospodyňky běhají mezi kolegy a nalévají jim kávu, a velitelem je ten nejhloupější, který musí ohrozit svou posádku, protože se svým nápadem nemůže 5 minut počkat. Na druhou stranu, má to švih, žádná hluchá místa, stále se něco děje a než to začne být komické, tak první půlhodunku buduje docela slušnou atmosféru.(1.10.2016)

• Tsunami_X

Vetřelec let padesátých plný špatných hereckých výkonů a zmatených Italoameričanů. Nepříliš vyšperkovaný interiér vesmírného plavidla, statická a již ve své době dosti podprůměrná maska mimozemské bestie a geniální marketingové triky. Jak by napsala československá dobová kritika, film je příliš příšerný a v zásadně jde o hroznou plácaninu amerických diletantů bez mozku. Hanba jim!(22.3.2004)