It! The Terror from Beyond Space

Horor / Sci-Fi

USA, 1958, 69 min

• Tsunami_X

Vetřelec let padesátých plný špatných hereckých výkonů a zmatených Italoameričanů. Nepříliš vyšperkovaný interiér vesmírného plavidla, statická a již ve své době dosti podprůměrná maska mimozemské bestie a geniální marketingové triky. Jak by napsala československá dobová kritika, film je příliš příšerný a v zásadně jde o hroznou plácaninu amerických diletantů bez mozku. Hanba jim!(22.3.2004)

Přinejmenším stejně roztomile naivní a stejně zábavné jako ty největší pecky od Eda Wooda. Záchranná výprava letí na Mars pro uvíznutou posádku a při cestě zpět na Zemi zjistí, že mají na palubě marťanského vetřelce. Rozpoutá se nemilosrdný a napínavý :o) boj o přežití. Samotný vetřelec nahání strach asi tak jako Muf ve Studiu Kamarád. Je hrozně legrační pozorovat herce oblečeného v jakési pytlovině, s nasazenou maskou na hlavě, kterak mává tlapama a běhá po palubě jako magor. Nejenom, že je nadpozemsky silný, ale svým škrábnutím nakazí člověka bacilem, který okamžitě způsobí leukémii :o) . Proti němu posádka, ozbrojená pistolema a puškou. Ke slovu přijdou i pasti z ručních granátů a střelba z protitankové pušky (v raketě :o) ). Spousta nezapomenutelných momentů, včetně chůze po plášti rakety s magnetickými botami, kdy herci předstírají stav beztíže. Neuvěřitelně banální dialogy, příšerné herecké výkony, srandovní triky, no zkrátka radost pohledět. A hlavně, člověk se ani minutku nenudí, jenom se královsky baví.(28.9.2003)

• Goldbeater

Mohlo být nakročeno na takového černobílého předchůdce Vetřelce. Potenciál tu byl. Scénář je ovšem fádní a místy tak hloupý, že stahuje film do podprůměru. Pokud postavy nevedou úděsné dialogy, běhají zmateně po nepříliš prostorné raketě, odpalují v ní granáty a střílejí z protitankové zbraně, a přestože jde o tým vědců, jednají impulzivně jak malé děti. Napětí nula. Maska Marťana, který svým vzhledem skoro až vykrádá Netvora z Černé laguny, tomu všemu také moc nepřidává.(31.5.2018)

• POMO

Síce je to krátke a stále sa v tom niečo deje, a dokonca v tom vidieť aj snahu o vykreslenie postáv; samotné situácie a herecká akcia (skrátene réžia) sú tak nezvládnuté, že to celé sťahujú na silne béčkovú úroveň. Škoda, že sa herci tvária, akoby im po lodi pobehovala sliepka. Spolu s režisérom zabíjajú celkom slušný scenár.(17.2.2003)

Velmi zastaralé sci-fi, když si člověk uvědomí, že ve stejný rok měl premiéru Vynález zkázy K.Zemana. Samotný příběh má jisté napětí a vcelku slušné herecké výkony. Vetřelec z Marsu vyhubil posádku první expedice, druhá s ním již bojuje na palubě kosmické lodi. Samotná příšera je směšná a funguje spíše v momentech, kdy na ni padá stín a je jen siluetou. Masce Netvora z černé laguny (1954) nesahá ani po kotníky. Technické vybavení lodi je z dnešního pohledu rovněž legrační, ale stejně jako u Věci (1951) jde tady především o atmosféru. Za ni dávám slabé tři hvězdy a je mi jasné, že se současným divákem se tenhle film musí minout. A to ani nezmiňuji řadu otázek - granáty nepoškodí loď? Plyn není třeba neutralizovat, než sundám helmu? Oheň by nezabil (když mu neodolal ani Scottův Vetřelec)? Když se doutníkovitá loď nakloní, nebudou všechny nepřipevněné věci létat sem a tam? Osobně jsem ale rád za podívání. Jako informace, co mimo jiné předcházelo Vetřelci (1979), dobré.(14.7.2017)