Ve stínu upíra

Shadow of the Vampire

V tieni upíra

Drama / Horor

Velká Británie / USA / Lucembursko, 2000, 88 min

Jemná paródia, ktorá si vo veľmi šťastne zvolenej polohe ctí filmový hororový žáner v jeho najklasickejšom období. Čo je zvlášť potešujúce, na vychutnanie si tohto dielka nie je nevyhnutné, aby bol divák oddaným hororovým fanúšikom a videl Nosferatu či iné perly ešte z nemého obdobia. Tieto vedomosti zážitok síce umocnia, ale príbeh dostatočne funguje aj samostatne... Plus - herecký koncert Willema Dafoea (ale aj John Malkovich je vynikajúci) zráža do kolien. Pobaví i dojme a presne v duchu svojej role doslova zhypnotizuje. Práve on je hlavnou hviezdou, hlavným ťahúňom a hlavným dôvodom prečo sa k tomuto filmu opakovane (a často) vracať. A práve kvôli nemu dávam plných pät!(21.9.2005)

Oscar 2 nominace: Herec VR - Willem Dafoe, Masky(19.3.2004)

Na kost vyhublý Dafoe podává herecký výkon, pozoruhodný hlavně svým fyzickým nasazením, u zobrazení emocí bych superlativy šetřil, občas prostě trošku přehrával :o) Mystifikačně laděný námět je skvěle vymyšlený, bohužel ho zabíjí toporné vyprávění. Ten film mohl být vzhledem k originálnímu námětu MNOHEM, mnohem lepší.(29.12.2004)

Znalce láká a pak odradí banalitou.(1.4.2003)

Mystifikacím je v mé mysli přáno, obzvlášť když v ní budou takovým způsobem jako zde exhibovat páni herci jako Malkovich a Dafoe, kteří jsou naprosto úchvatní. Dokonce i Cary Elwes si to tu dává hezky od podlahy. Kouzlo doby je prostě tu, Nosferatu opět ožívá.(27.2.2005)

I neznalce láká, ale pak je zklame přechod do (nechtěné?) parodie.(20.11.2007)

Ve stínu upíra je nízkorozpočtovou hříčkou, kterou natočili lidé milující film. Černobíle, zrnité záběry kopírující s jinými herci scény z původního Upíra Nosferatu, u kterých slyšíte „navigování“ režiséra jsou skutečně roztomilé a můžete klidně věřit, že podobným způsobem vznikla nejedna legenda němého filmu. Stejně tak můžete věřit, že F.W. Murnau byl feťák a Max Schreck upír, ale je to pouze vaše volba. Prostředky, jakými vás o těchto faktech tvůrci „přesvědčují“ byly nicméně vybrány s bravurou opravdových „starých mistrů“. 75% Zajímavé komentáře: Nick Tow, mm13, jamilarov(3.2.2006)

Willem Dafoe - klobouk dolů. Jeho herecká kreace byla opravdu grandiózní. Vpodstatě totéž se dá říci i o Johnu Malkovichovi, jehož ztvárnění Murnaua je velmi pozoruhodné, hlavně pak při natáčení závěrečné scény. Jinak jde o velice netradiční pokus o retrospektivu ve stylu "Jak to taky tenkrát mohlo být".(10.2.2003)

Rozpočet $8miliónovTržby USA $8,293,784Tržby Celosvetovo $11,155,214║ Willem Dafoe je excelentný, som s prvoty čakal nudu ale tá atmosféra je dokonalá /80%/(6.3.2010)

Netradicne pojaty horor uspava dosti pomalym vypravenim, ale presto zaujme originalnim pribehem a spoustou vybornych hereckych vykonu.(31.7.2002)

Film, který si v plnosti a ve vší hloubce vychutná především znalec Murnaova veledíla Nosferatu. Scénář Stevena Katze je neobyčejně zasvěcený a staví dramatiku příběhu na jedné z možných intrepretací klasického expresionistického filmu – jako metafory filmového vampírství. O tom svědčí hned několik scén: Grétina slova o tom, že jí kamera vysává duši, Orlokovo fascinované hledění na ubíhající film, jeho slova o tom, že Murnau je stejný jako on a především naprosto strhující závěr, ve kterém už si divák nutně klade otázku, kdo je vlastně tou život vysávající stvůrou, zda je to brilantní Daniel Dafoe v kůži prastarého hraběte, nebo démonický John Malkovich v kůži muže za kamerou. Za kamerou, mimo níž přestávají věci existovat a v jejímž obskurním oku přežívají obrazy, kterým vysála život. Tyto myšlenky jsou Merghigem uchopeny dovedně a přeneseny do filmu se vší plností a provokativností. Za poněkud horší považuji střední pasáž filmu, která působí zmateně a nesoustředěně, zacykleně a místy bohužel jaksi prázdně. Je tu však stále přítomný černý humor, o který se stará fakt, že Murnauův štáb považuje Orloka za fanatického příznivce Stanislavského metod. Určitý cynismus, který to generuje v každém záběru z placu, je neodolatelný. Ve stínu upíra tak dovedně prolnulo mystifikaci, nadsazenou autbiografii (o "Herr Doktorovi" jako osobnosti film říká hodně, otázkou je, zda pravdivě... :o)), vizuálně dokonalou citaci Nosferata a tím pádem i jakýsi intelektuální horror. Navzdory všem výtkám jsem na konci zůstal konsternovaný. Tohle je velký film, který mnohé pije ze stínu své předlohy.(31.1.2006)

Neuvěřitelná one man show Willema Dafoea. Takhle precizní a sugestivní herecký výkon se v dnešní době už jen tak nevidí. John Malkovich a Udo Kier jsou také dobří, ale Dafoeovi prostě nemohou stačit. Skvělá (možná :-) mystifikace a skvělý film.(30.1.2006)

rozpočet : ? tržby celosvetovo : $11,155,214(13.4.2007)

Tenhle film me nikdy moc nebral, patrne z toho duvodu, ze jsem ho videl jen dabovanej v televizi bez znalosti Nosferatu. Oboje se ted zmenilo, Nosferatu uz sem videl a film jsem si pustil v originalnim zneni a i kdyz ani tentokrat me to vylozene neoslnilo, urcite se mi to libilo daleko vic. Film totiz funguje i jako slusne atmosferickej horor, tak jako "dokument" o nataceni Nosferatu. Pricemz nektery zabery skutecne jak kdyby z Nosferatu vypadly. Jinak film stavi hodne na hercich, paradnim Malkovichovi a radne uchylnym Dafoeovi, ale u nej si nemuzu pomoct, Schreck to proste neni, porad vypada jen jako namaskovanej uchylne koukajici Dafoe. Celkove slusne atmosfericka zalezitost s dementnim koncem za lepsi 3*.(6.12.2009)

Téměř bezchybný snímek. Občas uspává, ale dokonalé herecké výkony a velmi originální scénář to vše vynahrazují!(23.3.2003)

Ono to ani nie je horror, skôr dokumentaristicko-životopisná fikcia. Inteligentné filmy o upíroch milujem a toto je jeden z nich. Willem Dafoe (ktorý mimochodom toho Oscara dostať mal) nám po Ježišovi opäť servíruje extrémne ťažkú postavu s geniálnou ľahkosťou, John Malkovich zahrá čokoľvek, takže mu zdatne sekunduje. Čo ma núti nedať plné hodnotenie je to, že film je (aj na mňa) extrémne pomalý. Záverečná scéna filmu, i keď je geniálna a stále si kladiem otázku čo keby ten pás nezhorel už predchádzajúcu absenciu dynamiky nestíha zaplátať.(3.12.2004)

Tak trochu dokumentární dílo sledující natáčení slavného Upíra Nosferatu. Tvůrci díky některým faktům a pověrám přivedli na svět svou vlastní teorii, jak to tehdy mohlo možná být. Kultovní snímek si zaslouží jen to nejlepší připomenutí (aniž by z toho vzniknul remake), takže tu září dvě hollywoodské hvězdy. John Malkovich coby režisér Murnau, jenž je tu zobrazen trochu jako feťák, teplouš i šílenec, a démonický Willem Dafoe jako Max Schreck, který tu podává pod maskou opravdu excelentní výkon, vlastně si ani neumím představit v jeho roli někoho jiného. Nejlepší zážitek ze snímku je, když si nejprve pustíte starého Nosferatu a hned po něm tento. Zábava zaručena.(12.8.2010)

• EvilPhoEniX

Slušný herecký obsazení,ale jinak hrůza! S hororem film nemá absolutně nic společné. Nudil jsem se jako prase !(31.12.2013)

Zhlédnout tuhle zábavnou filmovou spekulaci by mělo být pro každého, kdo se zajímá o (nejen horrorovou) filmovou historii, v podstatě povinností.(1.2.2006)

Super film a ten Dafoe v roli upira je fakt presvedcivej, nechtel bych ho potkat v noci(9.1.2005)

dlouho sem váhal mezi 4ma a 5ti, ale při poslední pasáži, kdy fanatický Malkovich točí a točí a točí... Naprosto skvělý, hodně drsná, a opravdu depresivní a znepokojující exkurze do duše člověka, posedlého svojí prací. Když F.W.Murnau prohlásí "Myslím, že to máme" tak mě tak nehorázně zamrazilo...(30.1.2006)

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11