Čínský měsíc

China Moon

Čínsky mesiac

Thriller

USA, 1991, 99 min

Jeden z mnoha krimithrillerů, které v devadesátých letech zaplavily svět. Jeho vizuálním pozitivem je hlavně účast Madeleine Stoweové coby "femme fatale", jeho zápory jsou až úporná snaha o co nejpreciznější a nejkomplikovanější zápletku. Snaha se ovšem mění místy skoro až ve křeč, nicméně přes "šokující" závěr filmu se tvůrcům nedá upřít jistý potenciál, z nějž ovšem tentokrát ani zdaleka nevyčerpali vše.(23.6.2003)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $3,038,499Tržby Celosvetovo $-(9.1.2009)

Jemným džezom a sparnou nocou okorenený triler, stojaci na vystupňovanom scenári. Ako bonus prihadzuje zaujímavé herecké obsadenie. Okrem Madeleine Stowe a Eda Harrisa si vychutnáte tiež Benicia Del Tora. Naopak, budúci Dr. Clemens z Votrelca 3 (Charles Dance) nedokázal odhadnúť, kam až môže v zobrazení zlosyna zájsť a tak je afektovaný. Resumé? "Tradičný" film noir o mužovi, ktorý podľahol krásnej a tajomnej žene, ktorá ho čoraz viacej potápa.(1.11.2005)

Zase jeden film o tom, jak vychcaná ženská dokáže s naivnim chlapem manipulovat skrze svou vagínu. Sice to neni nic novýho pod Sluncem, ale celkově se nedá filmu ani nic moc vytknout. 65%(7.4.2013)

"Začal jste dobře. Skoro jsem měla hříšné myšlenky." Kdyby podobnou frázi prohodila femme fatale Rachel směrem ke mně, tak bych se jí vysmál do výstřihu a šel bych si užít s o něco tupější, méně vdanou a o dost chudší kráskou. Jenže detektiv Kyle iniciativně zapojil ptáka do svého myšlení, takže bylo brzy jasné, že tady někdo bude za debila. Já jsem mu tedy celkem fandil, protože byl sympaťák, ale moc mě to nebavilo. Asi to bylo tím, že mi Rachel ani trochu nepřipomínala osudovou ženu, kvůli které by chlap dokázal zahodit mozek do popelnice a poslušně strčit hlavu do oprátky.(9.5.2017)

Solidní thriller, který si svou přímočarostí a chytrostí hravě utírá zadnici většinou současné produkce tohoto žánru. Užijte si krásnou M.Stowe s pletí čínského porcelánu, detektiva E.Harrise, jenž vyšetřuje vraždu a přitom zároveň zahlazuje její stopy (!) a jeho kolegu, zdánlivé ucho B.Del Tora, prokazujícího talent, ačkoliv má na své herecké bradě ještě rozlitý nejmíň litr krabicového mléka.(29.12.2009)

Brilantní žánrovka, která mi některými svými aspekty (hlavní femme fatale, výběr hudby, déšť) evokuje moderní noirovky typu Basic Instinct. Herecky bez debat suverénní, scénáristicky však neménně vydařené. Dialogy jsou nebývale trefné a úderné, o to více z úst charizmatického Eda Harrise. Scénář je povedený a zápletka solidní - občas lehce nepřehledná, ale dá se to přežít. Jednání hlavních hrdinů je však uvěřitelné a to je vzhledem ke kontextu filmu to nejpodstatnější. Závěr je až nečekaně drsný, ale rozhodně stojí za to. Překvapivě málo známý a přesto nadstandartně zmáknutý kousek, který svou kvalitou zastiňuje některé leckdy i mnohem slavnější kolegy.(25.12.2006)

Nic nového pod sluncem, ale jistě potěší každého, kdo si potrpí na kvalitní herecké obsazení. Přesto jde jen o průměrný thriller. Nicméně, tak či onak, konec mírně překvapil.(22.6.2010)

TV stanicu AMC som si v poslednej dobe dosť obľúbil, dávajú staršie, ale dobré filmy a hlavne bez reklamy. Náhodou som natrafil na China moon s Ed Harrisom a M. Stowe tak hovorím si super, zbežný obsah filmu ma zaujal, bežia úvodné titulky a zrazu prekvapko - Benicio Del Toro!, ešte vo svojich hereckých začiatkoch a toto skvelé obsadnie ešte dopĺňa "Lannister" - Ch. Dance. Film nie je z kategórie blbých, hlavne Ed Harris si chce zachovať chladnú hlavu v stresujúcich situáciách. Fajn atmosféru dotvára i pohodová džezová hudba. Celkovo ma film milo prekvapil, posrali iba samotný záver, v ktorom si posledné dva výstrely mohli odpoustiť. Napriek tomu sa prikláňam k slabším štyrom hviezdam. 70%.(11.9.2016)

Kyle Bodine naivně uvěřil tajemné krásce Rachel Munro a sám sebe nepříliš vychytrale lapil do propracované pasti. Odhodlaně se vrhl do odhalování pravdy, aniž by tušil komplikovanost zápletky a rozhodně si neuvědomil, že boj neprávem obviněného muže nemusí vždy skončit tím nejhappyendovštějším happyendem.(29.12.2009)

No ještě, že tam hraje Benicio Del Toro, nenápadně nápadná postava. Ed Harris a Madeleine Stoweová jsou docela fajn osudový pár. Nicméně na víc než průměr tenhle film nemá.(25.6.2003)

Ed Harris je natolik přitažlivý chlap, že mu asi odpustím i tohle. Konec konců, každý se musí nějak živit.(27.1.2015)

Priemerný triler s príjemnými hercami. Klišé, ale pohodové...(23.5.2006)

• Chrustyn

Jeden z těch nevýrazných thrillerů, který trochu připomíná Základní instinkt, ačkoliv vznikl o rok dříve. Kvalit zmíněné klasiky, ale nedosahuje ani zdaleka.(12.8.2018)

"No, Kyle, měl jsi pravdu !! Dřív nebo později to vždycky poserou.." Výtečný kameraman John Bailey, jak se zdá, platí i za velmi dobrého režiséra, kdyby ovšem dostal příležitost, on totiž Porcelánový měsíc rozhodně nelze považovat za zvlášť originální snímek, zato ovšem jistě za snímek nesmírně zajímavý, s velkým důrazem na detail.. Precizní, poctivá a skvostně odehraná krimi, v níž zejména tradičně jistý Ed Harris předvádí neskutečně dobrou práci..(2.8.2016)

Poctivá kriminálka se vším, co ke správné detektivce patří – zajímavá, napínavá, solidně natočená, hudební podmaz trefně zvolený, herci výteční. Okouzlující Rachel působí zranitelně a křehce, její manželství s hrubiánem a děvkařem nestojí za zlámanou grešli a celé její já volá o pomoc. Není divu, že se do ní sympatický polda zamiluje až po uši a zrozená náklonnost je viditelně oboustranná. Pravdou ovšem zůstává, že kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá a vražda nespadá do omluvitelných hříchů. Celou dobu jsem byla zvědavá, kdo je ten v pozadí, za tím, tušený, však dobře skrytý. Závěrečný kotrmelec je vydatně výživný. „Moje babička tomu říkala porcelánový měsíc, je jako velký talíř, působí na lidi a ti pak dělají divné věci.“ - aneb měsíc v úplňku.(19.2.2017)

Ryzí, stylově čisté rané devadesátky. Dusná atmosféra převážně noční Tampy, milostný x-úhelník, zášť, vášeň, chamtivost, zrada, zločin a trest, to vše podbarveno teskným zvukem saxofonu a bubnováním tropického lijáku na kapoty velkých amerických bouráků. Ano, vypadá to jako jedno velké šablonovité klišé, co? A taky to je jedno velké šablonovité klišé, navíc film je od začátku zdánlivě průhledný jako sklo a předvídatelný jako kostka ledu ve floridském pařáku. Ale závěrečná scéna mě stejně překvapila. A dvakrát. A hlavně - herecký čtyřlístek Del Toro, Dance, Harris a Stowe je už sám o sobě pádným důvodem ke zkouknutí. Hodně příjemné retro.(9.3.2017)

Klasický devadesátkový thriller s femme fatale, který nenadchne, ani neurazí. Víc než na budování atmosféry či nějaké napínavé chvilky se Bailey soustředí na stavbu zápletky a to je asi trochu chyba. Poměrně předvídatelný děj se v závěru dočká několika veletočů, které působí až příliš překombinovaně a je tu tolik proměnných, že to ani nedává valný smysl. Nicméně koukalo se na to i tak dobře a jestli se něco povedlo stoprocentně, tak je to casting s nádhernou Madeleine Stowe. Ta by mě zblbla taky. 60%(25.3.2018)

Solídna kriminálka s kvalitným hereckým obsadením.(9.10.2011)

Není to skvělé, je to v ději celkem křečovité a je vám jasné, jak to tak nějak dopadne, i když si film myslí že vás ochcal, ale díky tomu, jací herci byli vybráni, je to docela zábava a dobře se na dění kouká, i když vám mohou nějaké scenáristické tahy vyloženě vadit. Má to navíc ten správný retro nádech. Ten čas letí...(25.1.2018)

----- "Každý nakonec udělá chybu ..." ----- Jde jenom o to, jaká bude ... a čím za ni zaplatí.(28.12.2009)

Takovej standard. Slušní herci, slušná zápletka. Pěkná Madeleine Stowe, i když ukáže špíčky.(22.6.2010)

Variance na dané a mnohokrát zfilmované téma, kterak "zlá krásná žena" svede "hodného muže" - v tomto případě policejního důstojníka (což se může hodit!) a on udělá, co jí na očích vidí..... Proto ta 3. hvězdička je pro mé oblíbence Eda Harrise a Benicia Del Toro(23.6.2010)

Přiznám se, že jsem při sledování velmi trpěl. Nemám osobně rád filmy s ženou femme fatal, která vás neomylně zavede do pekla (odmítám tvrzení, že inteligentní chlapi jsou opravdu tak snadno manipulovatelní, když přijde na to si užít - ale možná jsem naivní) a navíc ještě když se děje mému oblíbenci Edu Harrisovi, jelikož příběh je dosti odhadnutelný.(17.4.2009)

28. 09. 2010 (257.); byl jsem velmi rád, že vina není na Kylim Bodine a že vinen je Lamar Dickey jsem zase nečekal(30.9.2010)

Film byl cekově fajn, ale v něčem pokulhával. Děj byl prostinký, ale v závěru bylo nečekané až překvapivé rozuzlení. Člověk by měl vždy a všude věřit sám sobě, nikoli lidem okolo. M. Stowe to velmi slušelo, Ed Harris vedle ní vypadal jako její poskok či kašpárek na hraní. Benicio del Toro hrál dobře rádoby naivního a roztomilého, co hraje druhé housle.(23.6.2010)

Snad bylo záměrem natočit neo noir, vyšla z toho průměrná detektivka s velmi slušným hereckým obsazením. Kdo by nepodlehl krásné Madeleine Stowe? Škoda že není děj zasazen do dřívějších let, nějak mi doba prohibice sedí k tomuhle kalibru detektivek víc...(27.6.2010)

Pomerne zaujímavý nápad ktorý nejdem prezrádzať, len toľko,že dej je trošku predvídateľný a za zmienku stojí výkon začínajúceho Benícia Del Tora. tron Charles Dance mal už v tomto filme za sebou úlohu Dr. Clemensa v ktorej bol tento silne charizmatický herec vynikajúci :)(9.4.2017)

Nadstandartní thriller, kde vás posledních 5 minut položí na zadek. Překrásná M.Stowe a poldové Harris a Del Toro podtrhují tuhle dobrou, leč neznámou detektivku. 4*(24.1.2016)

• Tiiso

Příběh je napsán rukopisem, který ačkoliv nebývám až tak důvtipný, je velmi lehce předvídatelný. Žánrový pokus o který se režisér snažil, se nezdařil. A to je opravdu škoda. Jelikož jde o žánr, který mám moc rád. A navíc v něm hrají herci na které se tak dobře dívá. Nu což. Snad příště. Snad jen závěr spravuje trochu reputaci snímku, který je jinak po celou dobu neslaný a nemastný a dosahuje v některých svých nejsilnějších scénách pouze slabšího průměru.(28.12.2009)

Lehce nadprůměrný thriller s docela zajímavou, ne však zcela originální zápletkou, který sází především na skvělé herecké výkony hlavní trojice s naprosto dokonalým Edem Harrisem,(23.4.2010)

Bezva film. Jen jeho závěr primitivní, nepromyšlený.(17.2.2011)

• Petulka88

Ze začátku je to tak otřesná nuda, že jsem asi po půlhodince usnul. Problém je v tom, že ve filmu je vše naprosto předvídatelné. Příběh, dějové zvraty, dialogy - všechno to tady už bylo a většinou o mnoho lepší. Navíc tady nic nefunguje tak jak má. Madeleine Stowe těžko uvěříte, že je tou osudovou ženou, kvůli které chlap riskuje kariéru nebo i vlastní život, navíc Madeleine tu podává zdaleka nejhorší herecký výkon ze všech zúčastněných (což podtrhuje děsivý český dabing). Charles Dance, jako její manžel, víc než tyrana připomíná neškodného pomatence. Ani Ed Harris tady nepředvádí svůj obvykle vysoký standard. Takže jediný, komu se jeho postava dá uvěřit je Benicio Del Toro. Je pravda, že v druhé polovině se začne i něco dít a kupodivu je to i docela zajímavé. Jenže nakonec se to všechno zase utopí v moři klišé a nudných dialogů. Tohle je prostě naprosto zbytečný film.(27.12.2010)

Ed Harris měl v tomto filmu velikou smůlu.Hrál roli pitomce a navíc vypadal jako Putin :-)(15.4.2015)

• Dr.dogous

scénář 4 režie 4 herci 4 výprava 3 celkem 15 hodnocení 75%.(14.9.2016)

Skvelý film so spádom a zaujímavým rozuzlením. Pre mňa je sklamaním , že tento film je na CSFD výrazne podhodnotený, nuž ale akceptujem to. Trojica hlavných protagonistov podala skvelý výkon.(28.2.2009)