Reklama

Reklama

Případ Kuciak

(TV film)
  • Francie Slovaquie, les fiancés assassinés (více)
všechny plakáty
Dokumentární
Francie, 2021, 54 min

Obsahy(1)

21. února 2018 byla objevena těla sedmadvacetiletého investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Snoubenci, kteří se poznali na univerzitě, se měli o pár měsíců později brát. Byli zabiti z bezprostřední blízkosti... Ján Kuciak byl investigativní novinář, pracoval pro slovenské online médium Aktuality.sk. Připravoval se na zveřejnění vyšetřování údajného propojení slovenských politiků s italskou mafií a podvodů kolem evropských zemědělských fondů. Zajímal se také o aféry milionáře Mariána Kočnera, pětapadesátiletého developera blízkého státní moci. Na Slovensku mělo mnoho lidí zájem novináře umlčet. Zatímco Jánovi kolegové mobilizují, aby obnovili a rozšířili jeho vyšetřování, ve spolupráci s četnými slovenskými a evropskými médii vycházejí do ulic desítky tisíc obyvatel. Manifestace, největší od pádu komunismu, povedou k pádu vlády a k celé řadě odhalení, která ukazují rozsah korupce na Slovensku. (Česká televize)

(více)

Recenze (2)

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Je trošku smutné, že tento případ museli zpracovat francouzští filmaři a Slováci si na něj asi netroufli. Na případ si pamatuji a docela jsme asi koukali, co je v evropské zemi možné. Donedávna se novináři stříleli jen v Rusku a USA. Slovensko je ale ještě kus za námi a to i co se politické kultury týče. Propojení vlády a mafie se v Česku také dělo, ale 90. léta máme naštěstí za sebou. Hlavně je důležité, aby se novináři dál nebáli psát pravdu, v tomhle je naopak slovenský stát trochu dál. U nás se už i seriózní novináři věnují bulváru a pomluvám bez důkazů. A také, aby lidé vyšli do ulic pokaždé, když to cítí. ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Francúzsky dokument o vražde investigatívneho novinára na Slovensku sa venuje predovšetkým dvom vyšetrovacím linkám. Jednou bola talianska stopa a druhou Kočner. Látka je však natoľko rozsiahla, že do hodinového dokumentu je nemožné dostať všetky záležitosti, takže tvorcovia využívajú skratkovitosť. Pre neznalého diváka však postačujúce. Druhá recenzia. ()

Reklama

Galerie (11)

Reklama

Reklama