Případ Kuciak

(TV film)
  • Francie Slovaquie, les fiancés assassinés (více)
všechny plakáty
Dokumentární
Francie, 2021, 54 min

21. února 2018 byla objevena těla sedmadvacetiletého investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Snoubenci, kteří se poznali na univerzitě, se měli o pár měsíců později brát. Byli zabiti z bezprostřední blízkosti... Ján Kuciak byl investigativní novinář, pracoval pro slovenské online médium Aktuality.sk. Připravoval se na zveřejnění vyšetřování údajného propojení slovenských politiků s italskou mafií a podvodů kolem evropských zemědělských fondů. Zajímal se také o aféry milionáře Mariána Kočnera, pětapadesátiletého developera blízkého státní moci. Na Slovensku mělo mnoho lidí zájem novináře umlčet. Zatímco Jánovi kolegové mobilizují, aby obnovili a rozšířili jeho vyšetřování, ve spolupráci s četnými slovenskými a evropskými médii vycházejí do ulic desítky tisíc obyvatel. Manifestace, největší od pádu komunismu, povedou k pádu vlády a k celé řadě odhalení, která ukazují rozsah korupce na Slovensku. (Česká televize)

ostravak30

Je trošku smutné, že tento případ museli zpracovat francouzští filmaři a Slováci si na něj asi netroufli. Na případ si pamatuji a docela jsme asi koukali, co je v evropské zemi možné. Donedávna se novináři stříleli jen v Rusku a USA. Slovensko je ale ještě kus za námi a to i co se politické kultury týče. Propojení vlády a mafie se v Česku také dělo, ale 90. léta máme naštěstí za sebou. Hlavně je důležité, aby se novináři dál nebáli psát pravdu, v tomhle je naopak slovenský stát trochu dál. U nás se už i seriózní novináři věnují bulváru a pomluvám bez důkazů. A také, aby lidé vyšli do ulic pokaždé, když to cítí. ()

Flego

Francúzsky dokument o vražde investigatívneho novinára na Slovensku sa venuje predovšetkým dvom vyšetrovacím linkám. Jednou bola talianska stopa a druhou Kočner. Látka je však natoľko rozsiahla, že do hodinového dokumentu je nemožné dostať všetky záležitosti, takže tvorcovia využívajú skratkovitosť. Pre neznalého diváka však postačujúce. Druhá recenzia. ()