Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora

Položka 36 (E01)

(epizoda)
  • USA Lot 36

Zadlužený muž si pořídí sklepní kóji plnou záhadných věcí, které chce prodat. Brzy ale zjistí, že se kvůli tomu ocitl ve smrtelně nebezpečné a zoufalé situaci. (Netflix)

Malarkey

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Řádně atmosférický start Kabinetu kuriozit Guillerma del Tora s výbornou kamerou. Decentně okultistický příběh o týpkovi (hrajícího výborný Tim Blake Nelson), kterému nic neříká úcta k historii. Prostě jen vše zpeněžit a jít o dům dál. To se mu ale nakonec stává osudným, když v jedné kóji narazí na Prastarého jak vystřiženého z příběhů od Lovecrafta. A na to já hodně slyším. ()

Anderton

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Pozor, má to cca 40 minút a nie hodinu. Rozbieha sa to veľmi pomaly a končí až príliš rýchlo. Vsuvky z vojny v zálive a minulosť hlavnej postavy tu síce majú svoje opodstatnenie, ale ten presah nie je až tak zdôraznený, ako by jeden čakal vzhľadom na to, koľko miesta tu majú. Tim Blake Nelson je skvelý, až by divák chcel, aby bol hlavnou postavou celého seriálu. ()

Sobis87

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Luxusní kamera, tu si Navarro samozřejmě pohlídal, tonalita, práce se světlem, vizuálně prostě lahoda. Ono by ani ty takřka procedurální první dvě třetiny nevadily, kdyby se to nerozjelo až v posledních pár minutách a neskončilo to v tom nejlepším. Kdyby to rázem neutnuli a místo toho nám nadělili aspoň další čtvrthodinu ryzího survivalu, byla by to poctivá žánrová šlupa...takhle to vyznívá poněkud stroze, čemuž nepomáhají ani nedotažená zběžně načrtnutá doprovodná témata. Škoda. ()

anais

V první řadě mně nadchl potenciál antologie a navázání na Hitchkokovsko-Bradburyovské úvody. První díl se mi moc líbil vizuálně (retro kabinky!), a hltal jsem poctivé budování atmosféry, které věštilo velké finále. A právě proto mě samotný konec zas tak nenadchl. Jako by potenciál okultních věd, magických knih a vyvolávání démonů nebyl využitý naplno. Letmé náznaky nacistické minulosti a pitoresknosti (trojité zahopsání před kabinkou), vyústily ve finále jen v jakousi "monster of the week" naháněčku po chodbách... ()

Omnibus

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Zajíce v pytli nekupuj, ze skladu rychle upaluj!" Epizodu Války skladů "Buy Lot 36, free demon included", jsem si užil, včetně okultní odbočky do Mistrů zastavárny, podivného vrabčího hopsání starého náckomila (zůstalo bez vysvětlení), přípravy chutné stravy z půlených koček a hry na honěnou s mrtvou posedlou sestrou, hladově máchající chapadly. V závěru potěšilo i setkání u zamčených dveří s pomstychtivou ťamankou, pardon, imigrantkou. Na začátku jsem chápal i její udivený povzdech "¿Qué Clase De Hombre Eres?", což si španělštiny neznalý xenofob Nick Appleton mylně vyložil jako sprostou nadávku, pročež onu milou dámu, která "přijela dvěma autobusy" (!), nazval blbou krávou. Netušíc, jak brzy a jak zatraceně moc ho to bude mrzet. ()

• Název první epizody Položka 36 si hraje s čísly: 36 = tři šestky = 666. (bittersweet)
  • Guillermo Del Toro v jednom z rozhovorů prozradil, že inspirací pro sepsání příběhu byla jeho osobní zkušenost, kdy byl jeho sklad prodán bez jeho vědomí stejně jako se to stane v příběhu Emilii (Elpidia Carrillo). (NiWi)