Jen pro tvé oči

• Austrálie

007: For Your Eyes Only

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie, 1981, 127 min

Naozaj otrasná titulná pieseň neomylne hlása, že sa ocitáme v 80.tych rokoch. Je to asi jeden z mála krokov vedľa, ktorý dvanásta bondovka prináša, teda keď opomenieme fakt, že Roger Moore zreteľne zostarol. Akčných scén si tu ale užije celkom dosť, aj keď samozrejme hlavne ako pozorovateľ fandiaci svojmu dablérovi, pretože Moore hral asi len keď sedel. Hlavné ale je, že John Glen sa vykašľal na všetky snahy o inovácie a sci-fi úlety, stavil na osvedčené fígle a urobil veľmi dobre. Film nijako nevybočuje z radu priemerných bondoviek 80.tych rokov, príbeh prakticky tradičný, Bondgirl síce vskutku pekná, ale nevýrazná a prečo jedného herca dabovali po česky dvaja, to nepochopím.(5.2.2015)

Pokud předchozí Bondovka byla sci-fi, tak tohle je akční komedie - na sérii plnou silou uhodila osmdesátá léta a všechno je tak velmi cheesy¨a funky. 007 misto charismatu, chlapáctví a šarmu baví spíše jednoduchými vtípky a gagy, "vážná" zápletka tu prakticky neexistuje... a i ten její pohrobek je tak zmatený, nepřehledný a nelogický že stejně nikoho nezajímá. Smutné ovšem je že v této době a stylu už Moore působí jako pěst na oko... jak se potom nevysmívat příběhu ve kterém mladá krasobruslařka nadrženě startuje po Mooreovi, zatímco svého záporáckého chlebodárce kvůli stáří odmítá, přestože je skoro o deset let mladší. Ale když už ne celek, tak alespoň většina jednotlivých akčních scén je výborně natočená, nestojí zdaleka jen na hlavní postavě a má velmi slušný vizuál. 6/10(22.1.2009)

Bond z výbornou akciou naplno využívajúcu velice rozmanité prostredia, ktoré sa vo filme striedajú ako na bežiacom páse (zasnežené hory, modré more, grécke skaly). Obzvášt originálna mi prišla ta scénka s prúsikmi (šnúrky od topánok), troška pritiahnutá za uši, ale ono to tak vážne funguje ! Na na čo isto nezabudnem sú hypnoticky krásne oči Carole Bouquet.(27.8.2005)

12. bondovka - James se vrátil ke kořenům. Už žádné obří tankery, raketoplány nebo sluneční zbraně. Šifrovací přístroj ATAC v potopené britské lodi. Jde o to zda se vrátí zpět do rukou jejího veličenstva nebo zmizí ve zdech Kremlu... Potěší, že Bond se nevydal mezi partu šílenců, ale do tvrdého prostředí východoevropského podsvětí. Albánští pašeráci, belgičtí vrahouni a německý steroidový stroj na zabíjení (jistě si vzpomenete na Rudého Granta). Všeho si dosyta užijeme, plus nabídneme velice mladou a hezkou Bondgirl. Ale co mám nejraději je finále na Orlí skále. A generál Gogol tetokrát jako flegamtický protivník rovněž potěší. Moore teď měl skončit a pro většinu by to byl skvělý konec. PS: Všimněte si Blofeldovského žertíku na začátku filmu. Neslavný konec jedné zločinné legendy a pposlední vzpomínka na Bondovu ženu.(31.7.2006)

Bond. James Bond. Ten slavný skokan na sjezdových lyžích, potápěč a horolezec? Ano ten. Tak ten mne bavil, když slalomoval v dešti kulek, když v ledovém korytu honil čtyřbob, když seřezal hokejisty na ledě, i když zkopával Mercedes ze skály. Samozřejmě bych byl spokojenější, kdyby Bond častěji vypouštěl sarkastické hlášky z dutiny ústní, ale i bez nich jsem byl tak spokojený, že bych Jamesovi pohlídal jeho bondgirl, když by byl zaneprázdněn zachraňováním světa.(14.4.2015)

• - Postava Meliny Havelock se v románové předloze jmenuje Judy. V předloze se také vražda jejích rodičů neodehrává v Řecku, ale na Jamajce. (Colonist)

• - Pro filmovou honičku byly upraveny čtyři Citroëny 2CV. Místo původního motoru měly zastavěny dvakrát silnější z vozu Citroën GS. Na výfuku byla soustava tlumičů, aby nebyl pozměněn zvuk motoru. Jednomu prototypu byla naměřena maximální rychlost 164 km/h. (Martin_Happy)

• - Bondovo (Roger Moore) auto je Lotus Esprit Turbo. (Ruuzha)