Jen pro tvé oči

• Austrálie

007: For Your Eyes Only

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie, 1981, 127 min

Bond 12 - Jedna z prvních bondovek, kterou jsem viděl a jedna z prvních, která mě tehdy jako malého diváka zaujala... For Your Eyes Only je spolu s Live and Let Die a Spy Who Loved Me nejlepší bondovka z éry Rogera Moorea. V těsném závěsu je pak The Man With The Golden Gun. Po rozpačitém a spíše parodickém a zábavném Moonrakerovi tu máme opět pořádný špionážní snímek s dávkou napětí a velikou porcí nadsázky, ovšem tentokrát působí trefně a nikoliv trapně. Roger Moore je tu sice již evidentně zestárlý, ale stále působí docela ve formě, dokonce i jeho rvačky jsou tu uvěřitelnější a syrovější. Za pochvalu stojí rozhodně také hudba a prostředí, přičemž bych pochválil honičku na lyžích (ovšem ta z OHMSS zůstává nepřekonána), scény pod vodou, ale také úsměvnou únikovku v "četníkovském" Citroënu korunovanou perfektní hláškou "Projíždíte se ráda přírodou, ne?" a dále pak horolezeckou pasáž, resp. celé finále. Závěrečná scéna je příjemná a pobaví. Rozhodně dávám 5* a říkám si, že je možná škoda, že Moore po této bondovce neskončil, protože by odešel na opravdovém vrcholu, a štafetu by po něm mohl vzít třeba Lewis Collins či pozdější 007 Timothy Dalton. (To už je ale pouze alternativní historie, kterou nemá smysl se zabývat.)(4.12.2006)

Po předtitulkové scéně s lehce sebeparodickým (ale vtipným) koncem je tu zase typická Mooreova Bondovka. Bond se spřáhne s pomstychtivou dívkou a jdou po krku... Kdekomu. Film je vtipný, akční scény velice povedené (dlouhá honička na lyžích, vláčení Bonda a Meliny za lodí nebo horolezecká scéna, která je doopravdy infarktová), záporák nic moc, ale stačí. Obrovským způsobem u mě zabodoval pašerák Columbo, který by mohl charizma rozdat třem čtvrtinám filmového štábu a ještě pořád by mu zbylo dost pro sebe. Hudbu místo Johna Barryho skládal Bill Conti, a to nebyla moc dobrá volba... Stejně ale čtyři čisté hvězdy. P.S. Kdyby mi pan Q namontoval do mého auta takové "zabezpečení", jako do Bondova bílého lotusu.... Zabil bych ho!(13.3.2010)

12. bondovka - James se vrátil ke kořenům. Už žádné obří tankery, raketoplány nebo sluneční zbraně. Šifrovací přístroj ATAC v potopené britské lodi. Jde o to zda se vrátí zpět do rukou jejího veličenstva nebo zmizí ve zdech Kremlu... Potěší, že Bond se nevydal mezi partu šílenců, ale do tvrdého prostředí východoevropského podsvětí. Albánští pašeráci, belgičtí vrahouni a německý steroidový stroj na zabíjení (jistě si vzpomenete na Rudého Granta). Všeho si dosyta užijeme, plus nabídneme velice mladou a hezkou Bondgirl. Ale co mám nejraději je finále na Orlí skále. A generál Gogol tetokrát jako flegamtický protivník rovněž potěší. Moore teď měl skončit a pro většinu by to byl skvělý konec. PS: Všimněte si Blofeldovského žertíku na začátku filmu. Neslavný konec jedné zločinné legendy a pposlední vzpomínka na Bondovu ženu.(31.7.2006)

Naozaj otrasná titulná pieseň neomylne hlása, že sa ocitáme v 80.tych rokoch. Je to asi jeden z mála krokov vedľa, ktorý dvanásta bondovka prináša, teda keď opomenieme fakt, že Roger Moore zreteľne zostarol. Akčných scén si tu ale užije celkom dosť, aj keď samozrejme hlavne ako pozorovateľ fandiaci svojmu dablérovi, pretože Moore hral asi len keď sedel. Hlavné ale je, že John Glen sa vykašľal na všetky snahy o inovácie a sci-fi úlety, stavil na osvedčené fígle a urobil veľmi dobre. Film nijako nevybočuje z radu priemerných bondoviek 80.tych rokov, príbeh prakticky tradičný, Bondgirl síce vskutku pekná, ale nevýrazná a prečo jedného herca dabovali po česky dvaja, to nepochopím.(5.2.2015)

Po silenosti jmenem Moonraker tak trochu navrat k tradici Moore jeste ve forme a poprve pod taktovkou znameniteho rezisera Johna Glena hned na zacatku se vtipne a jednou provzdy vyporada z Blofeldem aby dal najevo ze mame 80 leta a toto je jiz jenom vzpominka opet vynikajici titulni pisen a pak takovy tradicni pravda ne zase az tak skvely pribeh ale trochu aspon navrat k realite presto par uletovych scen se najde ja mam slabost hlavne pro tu silenou lyzovacku a nejvic cool je jak Bond skoci z mustku jedna z Bondovek ktery jsem videl jako prvni a mozna i proto ten vrely vztah nepopiram ovsem ze ke konci se to vlece a to finale uz je nic moc ale i tak poctivej film kterej si u mne za ctyri rozhodne zaslouzi(23.10.2012)

• - Spoiler: Když Bond (Roger Moore) dojde k Lisl (Cassandra Harris) po tom, co ji přejede auto, lze si všimnout, že lehce mrkne okem, i když je mrtvá. (Axarus)

• - James Bond (Roger Moore) nosí ve snímku hodinky Seiko. (kwaicheng)

• - Natáčelo se v Řecku, Itálii a Anglii. (M.B)