Ivan Vasiljevič mění povolání

• slovenský

Ivan Vasilievič mení povolanie

Komedie / Sci-Fi

Sovětský svaz, 1973, 93 min

Je to zvláštní ale i Rusové mají docela smysl pro humor. Sice se tím, že Vás baví starý sovětský film příliš nechlubíte ale ve skrytu duše jste rádi, že jste tenhle malinký poklad objevily a zhlédly. Šurik má manželku (bohužel to není Nina z předchozího dílu) a tmavé vlasy. Hlavními hvězdami tohoto dílu není on, ale Ivan Hrozný a Ivan Vasiljevič Bunša - soused (oba J. Jakovlev) a kapsář a "přítel Antona Semjonoviče Špaka" Miloslavskij (nepřekonatelný L. Kuravljov), kteří se postarají o tu největší zábavu, když se ocitnou v jiné době. Nechybí spousta vtipných dialogů a situací. Mimochodem - nikde jinde nebyl Ivan Hrozný tak sympatický jako tady. :-)(18.4.2015)

Geniální, i když ještě o něco geniálnější mi přišla Bulgakovova předloha, u které jsem se nasmál přece jen o trochu víc. Gajdaj ani nemusel předlohu moc aktualizovat, protože v Sovětském svazu se toho mezi 30. a 60. lety mnoho nezměnilo. Kontrast černobílé reality a barevného snu připomene Čaroděje ze země Oz. Kontrast Ivana Hrozného pronášejícího лепота nad panoramatem soudobé Moskvy a товарище Bunšu s Miloslavským v 16. století netřeba komentovat. Tоварищ Šurik naštěstí sestrojil jen машину времени a jinak se ve filmu moc nevyskytuje. Jen pro zajímavost dvě písně, které Ivan Hrozný poslouchá z magnetofonu, jsou: první od Vysockého a druhá Песня про зайцев v podání Jurije Nikulina z Gajdajova staršího filmu Бриллиантовая рука. K сожалению pokud nerozumíte velmi dobře rusky bude váš zážitek z filmu značně ochuzen.(10.7.2009)

Na to, že nejsem přiznivec ani filmových veseloher ani sci-fi filmů, mi tato přišla opravdu svěží, vtipná, "bavil jsem se s ruštinou". Nevědecko-fantastická komedie se standardním prvkem: strojem času. V dějinách se může (mohlo) stát všechno, pokud se to (po čase) vrátilo do (jakýchsi) zaběhnutých kolejí. Ostatně: kdo ví, co nám tu dneska běhá za lidi...(23.2.2015)

Sovietske komédie boli často na hranici grotesky, ale v tomto prípade sa im podarilo pridať aj vtipné dialógy. Na moje prekvapenie si trochu "kopli" aj do socialistických nešvarov, takže to častokrát pripomínalo satiru. Triky sú dosť archaické a azda všetky české komédie s trikmi z toho obdobia sú precíznejšie spracované, ale v rámci žánru to nie je také podstatné. Mne sa táto rozpustilá komédia páčila.(6.3.2015)

Jedna z nejpopulárnějších sovětských komedií,plná gagů,hlášek jako : "Polož trubku !", "Vy vodku pjotě?" či "Uch, krasota-to kakaja,lepota!!!" a vtipných scén. Zápletka spočívá v tom,že se jistý sovětský vynálezce zasní a zdá se mu,že vyrobil stroj času,přenese dva náhodné svědky svého experimentu - notorického zloděje Miloslavského a správce domu Ivana Vasiljeviče Bunšu do 16. století do dob Ivana (Vasiljeviče) Hrozného,načež si správce a car nechtěně vymění role (oba hraje stejný herec Jurij Jakovlev ).Za zmínku stojí i Leonid Kuravlev,jenž hraje roli kriminálníka Miloslavského,(shodou okolností se tak jmenoval i jistý prolhaný šlechtic v 16.století,a tak když se spolu se správcem ocitnou v minulosti,čeká je přinejmenším sprint,úprk před carskou gardou). Vřele doporučuji pro znalce ruštiny,či labužníky takových-to nostalgických komedií minulého režimu. Pro mě osobně je to jeden z kultovních rodinných filmů, znám ho od malička a časem jsem si pokaždé uvědomil nových pikantních detailů této nádehrně zpracované komedie-frašky.(23.1.2015)