Ivan Vasiljevič mění povolání

• slovenský

Ivan Vasilievič mení povolanie

Komedie / Sci-Fi

Sovětský svaz, 1973, 93 min

Šurik změnil povolání stejne jako Ivan Vasiljevič, kam se poděl mladík z klubu Rychlých šípů, z peroxidového blonďáka je černovlasý muž se čtyřicítkou na krku, bláznivými vynálezeckými nápady, strojem času, co vypadá jako destilační kolona na alkohol a odsunutý z hlavní role do vedlejší. Stejně jako v Operaci "Y" i zde evokují některé situace němé grotesky. Honičky promítané ve zrychlených záběrech bitva s jídlem to názorně dokládají. Komika ve filmu založená na výměně osob Ivana Hrozného a Ivana Vasiljeviče Bunšova prostřednictvím stroje času dávají dohromady dvě naprosto nesourodá časová období, v nichž postavy obou Ivanů se stávají neschopné si poradit v závislosti na jejich dosavadních životech a zkušenostech. Komika se ocitá daleko za hranicí kýčovitosti, ale jde spíš o tempo, s jakým jsou nám použité gagy předkládány a které nenechá diváka ani na chvíli vydechnout.(13.6.2008)

• Snorlax

Tohle bollywoodské provedení mě poněkud děsí, i když ruská melodika je mi dosti sympatická. Musím konstatovat, že jsem ráda, že námět za 20 let uloupili Francouzi a nepopsatelně lépe jej zpracovali. Sovětské klouzání do grotesky působí hodně křečovitě, místy trapně. Přiznávám, že product placement Marlbora jsem nepochopila, ale to by bylo asi to nejmenší na celém filmu.(16.6.2019)

Je to zvláštní ale i Rusové mají docela smysl pro humor. Sice se tím, že Vás baví starý sovětský film příliš nechlubíte ale ve skrytu duše jste rádi, že jste tenhle malinký poklad objevily a zhlédly. Šurik má manželku (bohužel to není Nina z předchozího dílu) a tmavé vlasy. Hlavními hvězdami tohoto dílu není on, ale Ivan Hrozný a Ivan Vasiljevič Bunša - soused (oba J. Jakovlev) a kapsář a "přítel Antona Semjonoviče Špaka" Miloslavskij (nepřekonatelný L. Kuravljov), kteří se postarají o tu největší zábavu, když se ocitnou v jiné době. Nechybí spousta vtipných dialogů a situací. Mimochodem - nikde jinde nebyl Ivan Hrozný tak sympatický jako tady. :-)(18.4.2015)

Sovietske komédie boli často na hranici grotesky, ale v tomto prípade sa im podarilo pridať aj vtipné dialógy. Na moje prekvapenie si trochu "kopli" aj do socialistických nešvarov, takže to častokrát pripomínalo satiru. Triky sú dosť archaické a azda všetky české komédie s trikmi z toho obdobia sú precíznejšie spracované, ale v rámci žánru to nie je také podstatné. Mne sa táto rozpustilá komédia páčila.(6.3.2015)

Až někdy člověka překvapí, jaké filmy může od některých kinematografií dostat. Přiznám se, že něco podobného jako "Ivan Vasiljevič mění povolání" bych od Rusů nečekal, ale je to vtipné, je to ujeté a rozhodně to má něco do sebe. Nápad se dnes nejeví nijak originální, ale cestování v čase je tady podáno i se zajímavou, i když lehkou kritikou v podtextu.(31.7.2017)