Ivan Vasiljevič mění povolání

• slovenský

Ivan Vasilievič mení povolanie

Komedie / Sci-Fi

Sovětský svaz, 1973, 93 min

Na to, že nejsem přiznivec ani filmových veseloher ani sci-fi filmů, mi tato přišla opravdu svěží, vtipná, "bavil jsem se s ruštinou". Nevědecko-fantastická komedie se standardním prvkem: strojem času. V dějinách se může (mohlo) stát všechno, pokud se to (po čase) vrátilo do (jakýchsi) zaběhnutých kolejí. Ostatně: kdo ví, co nám tu dneska běhá za lidi...(23.2.2015)

Je to zvláštní ale i Rusové mají docela smysl pro humor. Sice se tím, že Vás baví starý sovětský film příliš nechlubíte ale ve skrytu duše jste rádi, že jste tenhle malinký poklad objevily a zhlédly. Šurik má manželku (bohužel to není Nina z předchozího dílu) a tmavé vlasy. Hlavními hvězdami tohoto dílu není on, ale Ivan Hrozný a Ivan Vasiljevič Bunša - soused (oba J. Jakovlev) a kapsář a "přítel Antona Semjonoviče Špaka" Miloslavskij (nepřekonatelný L. Kuravljov), kteří se postarají o tu největší zábavu, když se ocitnou v jiné době. Nechybí spousta vtipných dialogů a situací. Mimochodem - nikde jinde nebyl Ivan Hrozný tak sympatický jako tady. :-)(18.4.2015)

Až někdy člověka překvapí, jaké filmy může od některých kinematografií dostat. Přiznám se, že něco podobného jako "Ivan Vasiljevič mění povolání" bych od Rusů nečekal, ale je to vtipné, je to ujeté a rozhodně to má něco do sebe. Nápad se dnes nejeví nijak originální, ale cestování v čase je tady podáno i se zajímavou, i když lehkou kritikou v podtextu.(31.7.2017)

Původní záměr napsat pouze obsah k filmu byl smeten mojí jednočlennou porotou ze stolu, protože při rychlosti, jakou jsou přidávány obsahy na čsfd k sovětským filmům, by tu můj děj strašil až za půl roku..ale hlavním důvodem budiž to, že zde můžu shrnout krásnyj (rozuměj rudý) život Šurikův tak, jak bych (bohudík?) nemohla v obsahu. Šurik zestárl, nebarví si vlasy, má ženu (kam se poděly krasavice z minulých dílů je, po vzoru Jamese Bonda, neznámo) a svoji všehoschopnost zužitkovává jako vědec (čím jiným by se ve jménu pokroku mohl stát). Co můžu usoudit ze všech 3 filmů od Gajdaje, kde se Šurik objevuje, tak slovo vývoj postavy mu asi nic neříká (což zas tak moc nevadí, protože se to ani neočekává a vzhledem k zdejšímu humoru je lepší věčný packal než špionátor). Operace "Y" je parodií na sebe samu a Šurik byl hlavní postavou, sic trochu utlačovanou, ale snad tomu bylo dobře, protože teprve Kavkazskaya plennitsa, ili Novye priklyucheniya Shurika dokázal, že hodně prostoru Šurikovi škodí. Když totiž dojde na vážnější témata a hrdinství, Šurik nemůžu (při své vy-mazanosti a alkoholismu, hehe) být zachránce v pravém slova smyslu a Gajdajovi nezbude než klouzat mezi ruským kýčem jako bičem a komedií. Ale teprve s Ivan Vasiljevič mění povolání nastoupila výmazová extratřída podobná snad (jen co jsem já ve své mysli vyštrachala) francouzským Návštěvníkům. Šurik je jako postava odsunut do pozadí (stejně už nemá co nabídnout a vypadá nějak sešle) a hlavní zástupný prim hrají lůzři, které dřív ničil pohledem. Jim jsem mohla přát vše nejhorší a nehrozilo mi vytvoření "rodinného" vztahu jak v případě Šůry. (poznámka-zdejší Ivan Hrozný se počítá za lůzra) Když už máme postavy, nechme je čelit snad všemu, co ruská kinematografie zažila, snaživě okopčila nebo sprostě ukradla. (Vrtačka, líbání a odflusování, absurdita odchodu carského vojska, Ivan Hrozný hraje Sergeje Bondarčuka, hrajícího Ivana Hrozného, krásný střih mezi carským dvorem a Šurikovým domem, zloděj drží cigarety Mallboro a zpívá národní píseň, zrychlené sekvence, zpětné přetáčení filmu, házení kaviárem a jeseterem, atd.). Konec vše jistí neb nabírá krutě nereálných až dementních rozsahů..naštěstí jsou ihned jako rudý plevel umořeny, hurá. Avšak byla jsem varována už na začátku, že to bude všehochuťový film..něco jako když si dáte smažený květák s horkou čokoládou a máte pocit, že se z toho nepozvracíte..a to je umění.(21.8.2007)

Jedna z nejpopulárnějších sovětských komedií,plná gagů,hlášek jako : "Polož trubku !", "Vy vodku pjotě?" či "Uch, krasota-to kakaja,lepota!!!" a vtipných scén. Zápletka spočívá v tom,že se jistý sovětský vynálezce zasní a zdá se mu,že vyrobil stroj času,přenese dva náhodné svědky svého experimentu - notorického zloděje Miloslavského a správce domu Ivana Vasiljeviče Bunšu do 16. století do dob Ivana (Vasiljeviče) Hrozného,načež si správce a car nechtěně vymění role (oba hraje stejný herec Jurij Jakovlev ).Za zmínku stojí i Leonid Kuravlev,jenž hraje roli kriminálníka Miloslavského,(shodou okolností se tak jmenoval i jistý prolhaný šlechtic v 16.století,a tak když se spolu se správcem ocitnou v minulosti,čeká je přinejmenším sprint,úprk před carskou gardou). Vřele doporučuji pro znalce ruštiny,či labužníky takových-to nostalgických komedií minulého režimu. Pro mě osobně je to jeden z kultovních rodinných filmů, znám ho od malička a časem jsem si pokaždé uvědomil nových pikantních detailů této nádehrně zpracované komedie-frašky.(23.1.2015)