Operace Y

Operation 'Y' & Other Shurik's Adventures

Operation Laughter

Komedie

Sovětský svaz, 1965, 96 min

Trojdílná groteska ze života Šurika (podoba Mirkem Dušínem opravdu bije do očí). V první a poslední povídce se chová podle nepsaného mravního kodexu rychlošípáků, akorát v té prostřední jde o věc, o níž u Rychlých šípů nepadla ani zmínka... studium (dívka až po učení). Přes již zmíněnou podobu není Šurik přesným obrazem Rychlých šípů, ale je vyobrazen ve značně zparodované podobě. Parodické prvky souvisí s inspirací groteskami, nechybí zde honičky ani absurdní situace typické pro tento žánr zažívající boom především v němém období kinematografie. Díky většímu důrazu na vizuální gagy je zvuk filmu odstaven k vedlejší koleji a místy se omezuje na hudební doprovod, jež doplňuje děj na plátně. Problém nastává, když Šurik na chvíli zmizí z obrazu a vtip filmu, již do té doby balancující na hranici vkusnosti, ztrácí dech a onu pomyslný předěl překračuje.(15.8.2007)

Kometář byl zhmotněn do písemné podoby (opět) pro mé vlastní ujasnění, co chtěl režisér říci. Tři absurdní příběhy ze života. Třikrát fyzická + situační komika + vodka + písně. Tenká linka se táhne mezi hranicí divně nevtipného a (fantas)magoricky vtipného filmu z bohaté studnice Moskva filmu. Záměr autora-lechtat bránici , splněn, míra nevkusna, únosná. Ovšem jediný, kdo šlape na plyn je peroxidový blonďák Mirek Duš…é Šurik, bez něj odchází z placu jak naivita, pionýrství a vtipno. Takže bez.. jen za **..věřte – může být hůř.(14.8.2007)

Němé gagy jsou hodně dobré, zvlášť v první povídce při honičce na stavbě. Zato zdravá optimistická sovětská agitace je hned na začátku opravdu příšerná – poučení o pouštění lidí v autobuse a chuť do práce působí hrozně parodicky, v dalších dvou povídkách už nám naštěstí autoři filmu tolik neradí, co je v sovětské společnosti správné. Jeden z vůbec nejnavštěvovanějších sovětských filmů.(10.7.2009)

Tri nezavisle pribehy. Ustredni postavou je Alexandr Demjanenko, zvany Surik. Vynikajici herci Jako Nikulin, Vicin, Morgunov dobre sekunduji.(28.1.2010)

Mnohem slabsi nez Ukradena nevesta... 3+(4.9.2015)

Nebýt prostřední povídky, hodnotil bych třemi. První i poslední příběh mají také něco do sebe, ale Šurik jako student mě prostě dostal. Výborně vymyšlená, do absurdnosti zahnaná groteska, ve které se najde určitě nejeden (vysoko)školák. Opravdu škoda, že zbylé části zdaleka tak výborné nejsou.(27.9.2013)