poster

Bratři Lví srdce

 • švédský

  Bröderna Lejonhjärta

 • anglický

  The Brothers Lionheart

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Švédsko, 1977, 102 min

 • Faye
  ****

  Karel je malý chlapec s tuberkulózou a náhodou se dozví, že brzo umře. Se svým strachem ze smrti se svěří svému staršímu bratrovi Jonathanovi. Ten mu začne vyprávět o podivuhodné zemi Nangijale, která je na druhé straně oblohy, kam se dostane po smrti. Nemusí se bát, je to svět plný pohádkových příběhů. V domě, kde oba bratři žijí vypukne požár, Jonathanovi se sice podaří, skokem z okna, zachránit svého nemocného bratra, ale sám pád nepřežije. Dostává se tak, jako první, do pohádkové Nangijale. Nádherný film o přátelství, lásce, odvaze, ale i strachu, smutku a bolesti, natočený podle knihy Astrid Lingrenové, která za socialismu u nás nesměla být vydávána, byla soudruhy označena za nevhodnou. Děti, v knížkách pro děti, přece neumírají.(6.8.2006)

 • Anderton
  ***

  Možno je chyba vo mne a očakával som niečo, čo by sa mohlo svojou intenzívnosťou emocionálneho prežitku blížiť Nekonečnému príbehu. Silný záver napovedá, že predloha tú silu mala. Bohužiaľ to, čo predtým sledujeme, postráda tú správnu atmosféru fantazijných/rozprávkových/posmrtných krajín a film mi trochu pripomenul výpravu súčasných českých rozprávok. S drakom si lepšie poradil už 50 rokov pred Hellbomom Fritz Lang v Nibelungoch. Tipujem, že ako dieťa by ma to zaujalo viac, ale bohužiaľ som vtedy film nevidel a tak tu nefunguje ani ten vždy spoľahlivý faktor nostalgie. Z filmu som nepochopil pravidlá posmrtného sveta, kde sa taktiež vo veľkom a bolestivo umiera a potom sa zase mŕtvi vracajú do Nangijale, z ktorej si len odskočili do otvorenej prírody mimo mestečka, alebo ako? Kniha by asi všetko vysvetlila a mám chuť si ju prečítať.(17.4.2016)

 • kritiklon
  **

  Příběh i použitá forma se mi i docela líbily. Bylo to takové poklidné, lehké, pohádkové fantasy spíše asi pro odrostlejší děti. Ale ačkoliv bych měl brát v úvahu dobu vzniku, tak ty masky, kulisy atd. mě osobně přišly dost odfláknuté a působilo to na mě spíše jako kdybych sledoval nějakou tu starou sovětskou pohádku. Už kvůli těm "řepám" co mají na hlavě hlavní hrdinové a ten drak či co, ten taky nevypadal vábně. Škoda, myslím že seveřani umějí podobné filmy lépe. Za mě se to vejde jen do průměru. 3* za 62%(16.9.2015)

 • Flaxik
  **

  No to je paráda. Nejen že o deset let později dojebou Děti z Bullerbynu , ale ještě dokážou z napínavé knížky s depresívním začátkem, průběhem i koncem udělat Švédové takovou otravnou chujovinu, toho bych se nenadál. Hleděl jsem na to se svou ratolestí, která se neustále vrtěla, hledala mobil a vůbec byla značně nesvá. Po mém dotazu, jestli jí to baví, tak sdělila, že nikoliv, protože je to nuda jako prase (knížka jí bavila) a hlavně jsou tam všichni hrozně hnusný ksichty a že se na to radši vůbec neměla dívat. Toliko naprosto přesný rozbor slabých stránek filmu od zástupce cílové skupiny. Škoda. Zatím ze zfilmovaných děl té bláznivé Švédky stále vede Ronja.(8.12.2013)

 • snob
  **

  Astrid Lindgrenová napsala naprosto nepřekonatelnou knihu. Knihu u které člověk crčel skrz cedník napětím, dojetím, uchvácením. Astrid Lindgrenová napsala knihu, která by se mohla tesat do kamene slovo od slova. Hned po ní přišel jakýsi Olle Hellbom a parta nadšenců - amatérů a rozhodli se tohle geniální dílo jaksepatří zprznit. Přes naprosto impotentní herecké výkony až po kloktavou hudbu, která od děje spíše odrazovala, než aby ho dokreslovala. Pomíjím srandovní "efekty". Přeci jenom se jedná o film natočený v roce 1977. Ale co nepominu, je Hellbomoo sebevědomé a předpokládám i svévolné měnění děje. Pokud se rozhodnu natočit dílo takového věhlasu, takové síly, byl bych jen padlý na hlavu, pokud bych zasahoval do děje. Herecké výkony všech zúčastněných byly naprosto tragické. Prakticky celý film všichni prosošili s jedním strnulým výrazem. Četl jsem knihu - 5*. Slyšel jsem rozhlasovou hru - 5*. A film, jakožto medium opravdu nejipotentnější, za 2*.(2.7.2010)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace