Willy Kufalt

Božemůj... Já nepochybuji, že Allan Edwall je výborný herec v komediálních i vážných rolích a po Limpanovi ani, že obě polohy umí skloubit dohromady. Ani samotný film nevnímám jako špatný nebo v něčem nepovedený. Můj problém spočíval v tom, že jsem se dlouho nedokázal naladit na stejnou vlnu s filmem, s hercem, jeho postavou i celkovou atmosférou, která v sobě netradičně kloubila drsné téma notorického alkoholismu spolu s vyloženě jemným, něžným humorem. Sledovat trampoty malátného alkoholika, ztraceného uprostřed vlastních depresí i bezvýchodiskových situací ve městě či před přísně zavřenou bránou léčebny, mě přivádělo spíše k mrákotám, než k smíchu, a víc než půlku filmu mi postava Limpana byla nesympatická. Do doby, než se naplno (tedy jen dočasně) ze svých potíží nedostal a neodhalil i druhou tvář dobrosrdečného člověka, s jehož povahou i hned celková nálada filmu na hraně drobné grotesknosti šla mnohem více dohromady. Od chvíle čtení pohádky dětem jsem se konečně dostal Limpanovi (filmu i postavě) plně pod kůži a druhou polovinu jsem si nejen díky krásné melancholické hudbě a Edwallovu výkonu užil. Je mi trochu líto, že se tak nedělo od počátku, ale myslím si, že napodruhé budu mít celkový zážitek lepší, když už budu vědět, do čeho jdu. Nicméně nebudu předbíhat, dokud se tomu tak nestane, a zatím uděluji jen silné 3 hvězdičky. [70%] ()