Willy Kufalt

Čekal jsem tak trochu obdobu Krejčíkova Probuzení ze stejného roku, a ono je to v rámci filmů z roku 1959 spíše švédská obdoba francouzských Donchuánů... dějem i stylem. Mladí toulaví kluci z dlouhé chvíle courají večerním a pak nočním městem, touží po holkách a loví je. Mladé holky courají taky, touží po klucích a s radostí jejich lichotkám podléhaji. Hlavní předností, jako u mnoha jiných snímků ve stylu nové vlny, jsou zde opět uvolněná atmosféra a civilní projevy mladých herců. Narozdíl od zmiňovaných Donchuánů však naštěstí tento film i odněkud někam směřuje: byť spočátku dlouho vypadá spíše na sled různých epizodek (což mi osobně až tolik nesedlo), nakonec nezůstane jen u toho a vyvrcholí smutným příběhem hlavní dívčí postavy. Mezi tím přináší i vtipné chvíle (scéna na pumpě) stejně jako hlubší dialogy k mírnému zamyšlení (rozhovor matky s dcerou o rodičovské výchově a dospívání), až jsem si chvílemi pohrával i s myšlenkou nad 4 hvězdičkami. Byť nějaký silnější zážitek z tohoto filmu úplně nemám a rozjezd mu na můj vkus trval možná déle, než napínavý souvislý děj v cca posledních 20ti minutách, jsem ve výsledku i relativně spokojen. „A jedem lovit dál. Po celém městě.“ [65%] ()

liquido26

Anglicky na netflixu se to jmenuje Blackjackets. Parta teenagerů v cool autech se baví tím, že se projíždí, balí holky, hrajou pinball a kuželky, flákají se v dřevěný kavárně a kradou auta. Jejich šéf je totální kokot jménem Roffe, kterýho z neznámýho důvodu všichni uctívají jako vůdce. Holky na něj letí, i když se k nim chová jako kretén. A očividně není lepší důkaz lásky než nějakou holku hodit do vody a nutit všechny, aby na ní házeli bláto. Závěrečná scéna docela silná, ale jinak mě to nijak extra neuchvátilo. Hlavně mi vadilo nelogické chování některých postav. ()