Eeve

Toto bola jediná verzia Dickensovho románu, ktorú som videla, takže porovnávať nemám s čím. Prišlo mi to naozaj ako sfilmovaná kniha, alebo sfilmované divadelné predstavenie, pocitovo aj obrazovo. Londýn bol vyobrazený z tej reálnej, špinavej, každodennej surovej stránky, obyčajnej, kde je vidieť tá obrovská hranica medzi bohatými a chudobnými. I keď všetci vieme, že to skončí happyendom, udalosti, ktoré sprevádzajú našich hrdinov po uliciach nielen Londýna, nás nenechajú chladnými. Nádherné Myles a Kent obohatili svojou krásou často naozaj veľmi nie príjemné (výzorovo) chlapské obsadenie. Najviac sa mi páčil Dance, rola preňho ako ušitá, ako brázdi ulice Londýna, a roznáša strach a rešpekt, no až tak fatálny koniec som preňho nečakala (knihu som nečítala). Odporní Fisher a Mills zobrazujú všetko zo zhnilé a peniazmi nasiaknuté, čo v Londýne v danom období bolo a s čím sa tak sympatický mládenec, akým bol D´Arcy a jeho Nicholas Nickleby, musel poprať. Takisto sa tu uvidíme viac či menej mihnúť aj zopár hviezd či hviezdičiek, ako sú Tom Hollander, Dominic West, či Sophia Myles, samozrejme hlavne Charles Dance. Čo dodať, kvalitná televízna žánrovka, už len snáď spomeniem len azda príliš teatrálnu hudbu, ktorá často v pozadí rušila, ale to je snáď všetko, čo mi nejak väčšmi vadilo. ()

burton

Již zpočátku filmu se mi ježí vlasy, jak ta počínající industriálně bahnito hnusná londýnská atmoška prostřednictvím protřelého starochoidně odporného strýce zhltává tři nevinné bytosti, které do smrti svého otce, manžela a živitele, žily v růžovém, pohodou, láskou, porozuměním a relativním blahobytem, vycpaném oblaku. Musely ti dva (bratr a sestra, mamka to nedává) mít krutě moderní, dalajlámaistickou výchovu, aby se do toho bezpráví (zejména bratr) mohli opřít! No....ale .....ten konec tak uťal rozjezd, že hledám, zda to nebyl jen pilot k několikadílnému seriálu! ()