Vražedná místa: Doktor Bell - temné začátky Sherlocka Holmese (TV film)

• Česko

Doktor Bell - temné začátky Sherlocka Holmese

Murder Rooms: The Dark Beginnings of Sherlock Holmes

Krimi / Drama

Velká Británie / USA, 2000, 104 min

Paul Seed

Scénografie:

Tom McCullagh

Komentáře uživatelů k TV filmu (8)

Další britská imaginativní "dobová" detektivka...zbožňuju je. Vyprávění o mladém siru A.C.Doylovi a jeho lékařsko-detektivních případech nepostrádá profesní zainteresovanost. Navíc kolegu doktora ztvárnil Ian Richardson,představitel Sherlocka Homese z velmi dobrého britského filmu z roku 1983,což se mi jeví jako malé,pěkné deja vu ;-)(19.4.2003)

Solidní staroanglická detektivka..(13.1.2005)

HODNOCENÍ CELÉ SÉRIE: Tvůrci seriálu Vražedná místa , který inicioval David Pirie, využili ve svém díle mnohé rysy tvorby zlatého věku detektivky (1920 - 37) a pochopitelně i děl A.C.Doyla. Tyto rysy se zpravidla snažili důvtipně využít, popřípadě rozvést. Například policista z posledního dílu série ( Taktika bílého jezdce ) je na první pohled typickým hloupým zástupcem oficiálních policejních sil - na druhé straně bohatě strukturovanou postavou se složitým rodinným i intimním zázemím, jejíž bohatost je akcentována jeho soupeřením s Dr. Bellem. V každé z pěti částí této velmi podařené série tak najdeme nejen odkazy k postavě Sherlocka Holmese a jeho "stvořiteli" A.C.Doylovi, ale i prolínající se témata (Doylovy osudové ženy) a zajímavá rozvedení detektivních konvencí. Odkazy k S. Holmesovi jsou podávány (vcelku pochopitelně) především skrze postavu Dr. Bella. Ten je - stejně jako Holmes - autorem mnoha odborných pojednání o tématech souvisejících s kriminalistikou. Příběhy se, stejně jako v Doylových dílech, často odehrávají ve vyšších společenských kruzích (zednářská lóže, spiritualistický kroužek smetánky), avšak věnují se i "spodině", jež hraje v Doylových příbězích také velmi význačnou roli (uznání schopností kočovných cirkusáků v Království kostí ). Doktor Doyle zde není "hloupým Watsonem" (ačkoliv o oprávněnosti tohoto spojení by se dalo polemizovat), naopak je Bellovým téměř rovnoprávným pomocníkem, je duchapřítomným agnostikem, jehož přesvědčení je však občas pokoušeno (hypnóza ve Fotografově židli ). Občas se scenáristé neoprostili od konvenčních motivů (Doylovy výčitky ze smrti ženy, výrok "Asi to není nic důležitého, ale...", který se pochopitelně jako důležitý ukáže), na kráse to však tomuto s mimořádnou důkladností vypracovanému seriálu neuškodilo. Kvalita scénářů si mnohdy nezadá s kvalitou Doylova díla - je však třeba brát na vědomí, že scénáře vznikly mnoho dekád po Doylových počinech. V pochvalném hodnocení seriálu nesmím opomenout výjimečnou výpravu, která pojala vypodobnění doby velice důkladně (efektní použití plynového osvětlení - především v chodbách pitevny v díle Fotografova židle ). Ve vtipném odkazu na proslulou loveckou čepici S. Holmese (o níž se však Doyle ve svém díle ani jednou (!) nezmiňuje) se zrcadlí jednak erudice tvůrců co se Doylova díla týče, tak jejich tvůrčí potenciál. Seriál končí (pro znalé) vtipnou replikou adresovanou Doylovi: "Nedovolte, aby vám to spisování zničilo vaši lékařskou kariéru." Víme, jak to s Doylovým spisováním dopadlo... Charles Edwards , který ztvárnil Arthura Conana Doyla, se v menší roli objeví v připravovaném snímku Batman Begins . Dr. Bella v českém znění namluvil Vladimír Brabec , jehož bohatý hlasový rejstřík i barvitá intonace postavu "pronikavého" lékaře výtečně ilustrovala.(26.2.2005)

Ehm, 14 let po premiéře se dostávám k tomuto filmu, to je opravdu ostuda:) Jak se zrodil můj milovaný Sherlock Holmes ? Velmi zajímavý a napínavý příběh, lidský i dojemný, fatální... prostě výborný. Skvělé intriéry, exteriéry, kostýmy, herecke provedení, úžasná atmosféra, příjemná hudba. A hele, on je to začátek série? No to je super, s velikou chutí si dám i další chody!(26.1.2015)

Velmi pěkná detektivka, ale nenaplnila mě tolik, abych jí dal plný počet, a v tomto ohledu doufám, že se to s dalšími díly změní. Tuhle sérii jsem hledal alespoň dva roky, nakonec jsem jí našel a plný emocí jsem se pustil do sledování prvního dílu. Jako na jiných britských detektivkách oceňuji i na Vražedných místech originální zprácování, vynikající atmosféru a výborné herecké výkony a otázky typu tohle se Doyleovi stát mohlo, ale nemuselo...Ian Richardson opět exceloval, jeho Bell byl velmi charismatický, občas mě štval, občas ne - prostě jako Sherlock. Líbilo se mi, jak pěkně zachytili mladého Doylea - nevěřící skeptik, který nevěří dedukci a považuje schopnosti předobrazu svého největšího hrdiny jen za šarlatánství. Případ nebyl příliš zajímavý, ale jak říkám, atmosféra a pátrání to skvěle vyvážily. 19.století v Anglii bylo jistě úchvatné, to se mi potvrdilo i tentokrát. Dr.Bell musel být parádní člověk - jeho schopnosti tady jsou vykresleny naprosto skvěle, ty drobné detaily, přesně jak Holmes. Celkově jsem spokojen a dávám 80%, moc se mi líbil i dabing Vladimíra Brabce, který to skvěle umí s hlasem. Parádní detektivka z anglické školy.(25.1.2014)

Skvělá anglická detektivka. Angličané prostě detektivky umí.(10.7.2005)

Vzpomínám si, že když jsem tuto sérii viděla prvně, což je už hodně hodně dávno, bylo to mrazivě uchvancacující. Viděno dnes, hodnotím velmi kladně.(28.7.2018)

Naprosto úžasná podívaná skvělá atmosféra a perektní herecké výkony, především teda Dr. Bella v podání božského Iana Richardsona. Klobouk dolů, mluvím o celém cyklu nejen o tomto prvním díle. Škoda jen , že není nikde k sehnání. Rozhodně však palec nahoru. Za mě 98% .(8.12.2011)