Svatba s překážkami

Tjorven och Skrållan

Tjorven and Skrållan

Rodinný

Švédsko, 1965, 93 min

Pamatoval jsem si z dětství tenhle seriál, netušil, kolik to má dílů, ani jak se to jmenuje, ale od počátku jsem hrál na klavír ústřední melodii a zpíval text o vráně, která "volala pusťte mě hned a toho rána holka malá spatřila svět..." Až později jsem zjistil literární předlohu a nedávno i zdroj těhle kouzelných filmů. Tohle funguje v každé době. Je ale znát, jak děti neobklopené tolik civilizací (ba i dospělí) mají větší fantazii a schopnost hrát si. Nejen z nostalgie plný počet hvězd i pro Astrid Lindgren - smekám, veliké díky!(19.9.2010)

V pořadí druhý příběh z čarukrásného švédského ostrova. Asi každý z nás by dal nevím co, kdyby se mohl vrátit časem a prožít v kouzelných šedesátých letech takové prázdniny u dědy Melkera, se strýčkem Westermannem, Pelém a psem Bosmanem. Do party přibyla Skrållan, zůstal úžasný původní dabing, pro nějž si tvůrci vyhráli nejenom s dialogy, ale také s popěvky a broukáním dětí. Pokud Astrid Lindgren prožila aspoň setinu toho co tak půvabně sepsala, můžeme jí jenom závidět.(19.10.2016)

Konečně jsem tady na ČSFD našel tyhle staré dětské filmy o jedné "normální" rodince žijící kdesi na venkově u moře (díky okounovi a uživateli jménem "stv ..."). Byly celkem čtyři, všechny od režiséra Olle Hellboma, a všechny jsem je jako dítě žral :-) Akce Mojžíš, Svatba s překážkami, Piráti na Albertině, Ztroskotání na ostrově => "Svědectví barevného ostrova".(10.11.2007)

Rodinná pohodovka, které sedí banální zápletky, volné tempo i civilní pojetí. Po letech mě sice bavilo a okouzlovalo něco jiného než když jsem byl dítě, ale přesto, nebo možná právě proto, jsem se příjemně pobavil i tentokrát. Stále to má své spefické kouzlo a malá nezbeda Skrållan je neskutečné tornádo, které funguje nejen jako zdroj veškeré zábavy, ale u slabších povah možná také jako spolehlivá antikoncepce. Jen jednu věc jsem nepochopil. Český distribuční název..(5.1.2014)

Dvorný režisér spisovateľky Astrid Lindgrenovej Olle Hellbom spracoval do filmovej podoby azda všetky jej knižky a urobil to tým najlepším spôsobom akým sa dalo. Filmy majú nádherný detský svet, dobre odpozorovanú rétoriku, milú zápletku a vtip. U nás bežali všetky štyri filmy pod cyklom Svedectvo farebného ostrova. Prvý bol Akcia Mojžiš, tento je druhý v poradí, nasledujú Piráti na Albertine a Stroskotanie na ostrove.(12.8.2017)