Babiččin dům

Nico Mastorakis

Barry Zetlin

Kostýmy:

Julia Schklair

Tento horor je velmi zajímavé dílo.Je to takové klasické béčko konce osmdesátých let, ale to je právě to co mu dává ten správný nádech.Film , který si na nic nehraje a je tím čím skutečně je-totiž dobrým hororem .Konec konců znám několik málo hororů, co se úspěšně řadí mezi filmovou elitu.Dusivá letní atmosféra pomerančové plantáže, někde v zapadákově na jihu USA je nezaměnitelná. Že se většina filmu odehrává za slunného dne, vůbec nevadí. Ba právě naopak. Sourozenci Lynn a David jsou odkázáni po (údajné) smrti rodičů na péči svých prarodičů, kteří obývají již zmíněnou farmu.Jenže postupem času se začíná v jejich chování skrývat cosi velice podivného.David žije v tušení že něco není v pořádku, že před ním Dědeček a Babička něco skrývají.Pronásledují ho noční můry, které se zanedlouho stanou děsivou skutečností.A je postaven spolu se svojí sestrou před šokující realitu.Údajná smrt jejich matky je výmysl , který měl zamaskovat drsnou realitu. Pomerančová farma se náhle stane pastí a Lynn a David se musí přes hektary této rozlehlé plantáže dostat pryč, zatímco svojí šílenou matku mají neustalé v patách a může na ně číhat za každým pomerančovníkem. V porovnání s produkcí snešních hororů typu 3:15 zemřeš atd. se jedná o pořádný horůrek.Doporučiji 85%(2.6.2006)

Jeden z prvních horrorů, které jsem měla možnost v dětství vidět. "Babiččin dům" proběhl v TV těsně po revoluci, tuším to bylo na kanále OK3 a v rychlodabingu. Vlastně si toho příliš nepamatuju - nějaká ženská honila dvojici sourozenců kolem baráku, v ovocném sadu a podobně, v jednom okamžiku jsme si ségrou zřejmě svorně ucvrnkly do spodního prádla, neuvyklé na lekačky:-). Tehdy jsme z tohoto filmu byly vykulené a nadšené, ale nepochybují, že dnes už by tak úderným dojmem nepůsobil. S přihlédnutím k nostalgii dám horůrku lehce nadprůměrné 3* a budu se pokud možno vyhýbat druhému podívání, abych nemusela jít s hodnocením dolů.(16.11.2009)

• tron

„Niekto ju musí zastaviť. Sme za ňu zodpovední.“ Neviem, čo som čakal, ale niečo iné – možno ducharinu alebo niečo fakt temné a pochmúrne, poctivý horor typu DOM možno. Výsledok je o niečom úplne inom. Nech by bol o čomkoľvek – ale keby bol dobrý. Lenže nie je. Nelogické správanie postáv (minimálne 5x som sa pýtam „Prečo postava práve neurobila to a to?“ alebo „Prečo postava práve UROBILA to a to?“), nesympatický herci a hlúpy scenár. Skoro vôbec ma to nebavilo. Netuším, ktorý zvrat bol horší. Keď to skončilo, bol som rád. 40% za atmosféru horúceho domu pri pomarančovom sade. Obvykle som liberálny voči tomu, čo všetko je horor, ale tuná by som asi, nepoznačený nostalgickými detskými spomienkami (film som videl prvý raz takmer ako 30-ročný) volil žáner triler.(28.5.2011)

Tak po letech jsem se vrátil k téměř již klasice žánru, avšak hodnocení jsem snížil o hvězdu. Příjemná atmosféra letního dne na pomerančové farmě. Krásný dům ukrývající tajemství. Ve sklepě. Vnoučata přijíždějí za babičkou a dědečkem. Nová rodina. David je ovšem nevycválaný oražený spratek, který vleze kam může, podělá, na co sáhne a navíc je k tomu velmi nesympatický. Tajně jsem doufal, že spadne ze střechy a rozláme se, že si trubku v sadu prožene hlavou, že ho děda vykuchá.... Vcelku jsem si užil s pěkným obrazem a rychlodabingem, na čtyři hvězdy to však vidím už jen ve svých vzpomínkách.(8.3.2017)

Málo doceněný horor z produkce Nika Mastorakise (The Zero Boys, Island of Death). Na to, že drtivá část filmu se odehrává za horkých letních dnů, atmosféru to má parádní. O tu se totiž nestará pouze ústřední zlo v podobě šílené matky vracející se pro své děti, ale i podivínský dědeček, který ve sklepě cosi ukrývá a po domě pobíhá s nabitou puškou. Tím se mu dá odpustit i poměrně nízký bodycount.(4.3.2012)