15 minut

15 Minutes

15 minút

Krimi / Thriller / Akční / Drama

USA / Německo, 2001, 116 min

Průměrný akční thriler, který stojí alespoň za to jedno shlédnutí. Největším lákadlem filmu jsou Robert De Niro a především pro nás, české fanoušky, skvělý Karel Roden, v roli šílence s dost legračním jménem Emil Slovák. Ten se mezi hollywoodskými herci vůbec neztratil, ba naopak, byl zde nejlepší - hrál velmi přesvědčivě a dost mě pobavil. Troufám si i tvrdit, že tu zastínil i De Nira! Přesvědčil nás nejen o svých hereckých kvalitách, ale také o tom, že role záporáků mu říkají opravdu hodně. Jinak příběh tu zrovna není silnou stránkou, ale jak jsem už zmínil, na to jedno podívání se to dá vydržet.(27.5.2007)

Než jsem to viděl, nedovedl jsem si představit, co kritici mysleli tím, že DeNiro jen přihrává Rodenovi. Ale teď to vím. DeNiro nejen že přihrává, ale on ani nehraje. Přišel mi celou dobu strašlivě topornej a spíš pozérskej, než aby předváděl něco jako hraní. Roden tu krásně ukázal, že svých patnáct minut dokáže opravdu využít. Toho parchanta zahrál bez nejmenších chybiček, opravdu hnusně. A doufám, že Andy Warholem každému prorokovaných patnáct minut slávy má teprve na začátku. Ale je škoda, že ho obsazujou jen do rolí psychoušů, protože by měl i na víc. Film je celkově spíš nudnej, ale tak poslední půlhodina je hodně zábavná a až na konec mě tam nic nenaštvalo. SPOILER - neviděli-li jste=>nečíst Ten konec je zbytečně klišovitej a podle obvyklýho rámce. Ale naopak zase, v kolika filmech tvůrci nechali zabít herce jako Robert ve druhé třetině? Navíc toho klaďáka, toho dobrýho, kterej ještě k tomu měl i osobní život a tak. To se obvykle nestává a už vůbec ne Robertovi. Možná i proto se mu do té postavy nepodařilo dát nic hlubšího, že si říkal, stejně zhebne.(30.4.2006)

Keď som pozeral tento film, vôbec som nevedel s čím mám dočinenia. O to viac som bol nemilo prekvapený, keď som zistil, že na csfd má len 64%. Neviem, v čom by mala byť chyba pri tomto snímku, pretože ja som si ho užil. Na jednej strane násilné a nepredvídateľné chovanie Rodenovej postavy, na druhej strane vtipkovanie dvojice Burns- De Niro. Pripúšťam, že sa mi nepáčilo príliš skoré rozdelenie tejto dvojky, no napriek tomu ide IMHO o nadpriemerný, svižný thriller bez hluchých miest a veľmi uspokojujúcim vyriešením situácie.(27.7.2009)

Kterak náš slavný herec s výraznými rysy, Karel Roden v roli běsného, šíleného maníka, ukázkově přechcal jednu z největších světových hereckých hvězd, Bobbyho De Nira, coby snaživého detektiva. Ten hraje opět kvalitně, jako ostatně vždy, ale Roden tady opravdu poctivě válí. A to excelentně. Ani bych neřekla, že Robertovi zdatně sekunduje, pro mě jej zde i poměrně významně zastiňuje. Jinak příběh sám o sobě je ztvárněn spíše roztržitě s mírnými komediálními prvky, za doprovodu podobně laděné hudby. Má však spád, spoustu akce, působivého herectví a zábavných dialogů. "Přece mě nenecháš tady na stromě, přijde nějaká smažka a zakuchne mně", "Doufám, že nebudeme zdrhat, mám špatný kolena."(28.5.2010)

Kvůli Rodenovi bych se na to rozhodně nedívala a de Nira spíš kvůli filmografii. Prostě mne to nejslavnější mužské znamínko děsně bere. Když mi pak hned na začátku nabídnou i pohled na můj milovaný mrakodrap Chrasler, nemá to chybu. De Niro jako detektiv – poměrně zaběhnutá role. Dabing Štěpnička – kolik tomu Bobovi už dali hlasů? Brala bych titulky, jako skoro vždycky. Ještěže snad nikdo nenadaboval Lovce jelenů. Musím uznat, že Roden tančící kozáčka je autentický. A jeho psychopat Emil strmě vybočuje z bežné české šmíry. Točící Oleg – toho od hledáčku nedostane nic, ani vražda. Hlavně točit, točit, točit. Jak asi amíci vnímali rozdíl mezi češtinou a ruštinou? Rodenovo motto je jasné: „miluju Ameriku, nikdo nezodpovídá za to, co dělá.“ „Jo, tad y se vyplatí bejt vrah.“ Divná definice Ameriky. Chudinka prostitutka v nesprávný čas na nesprávném místě. Nepostrádalo to vtipné gagy – mince se dvěma hlavami, nastup si – a odjet, jsem novej, ale ne blbej. Jsme v NY, takže zácpy a yellow cab. Ludwig’s salon má jako logo Beethowena. Akční scény se nevymykají běžnému standardu, česko-ruská dvojice střílí i točí současně. „Ženský uměj udělat z profíků amatéry,“ říká de Niro mladému kolegovi. Roden fakt psychouš, ostatně Oleg také „jako ve filmu Mlčení oveček.“ „Jehňátek, blbečku.“ De Niro kouzelně nacvičoval před zrcadlem žádost o ruku, bohužel tu skoútečnou přerušil mobil. Nevyřčené přání alespoň napíše k prstenu. Jinou možnost už nikdy nedostane. Děsnou scénu i ambiciózního kolegu moderátora skočím – a vražedné video pak sleduje celé město. Po de Nirově smrti jsem dokoukala jen z povinnosti, i když pointu upřít nelze. A Oleg s posledním dechem natáčí poslední záběr. Mimochodem, pokud jste dávali pozor, mihla se tam Samantha ze sexu ve městě, Kim Cattrall. Víte kde?(29.6.2008)