Bílý medvědí král

Medvedí kráľ

Polar Bear King, The

Rodinný / Dobrodružný / Fantasy

Norsko / Švédsko / Německo, 1991, 88 min

Pro nás Čechy trochu jiný typ pohádky. Cesta princezny za osvobozením své lásky je zajímavá, místy poměrně temná. Jinak pěkná podívaná, kterou jsem si v dětství velmi oblíbila.(19.3.2008)

• lilina133

Tento film ma nalákal svojim DVD obalom, keď som ho uvidela potešila som sa.Pozrem si peknú rozprávku...Potom som si prečítala obsah....To nemôže byť zlé, povedala som si.... Prišla som domov a pustila si s očakávaním túto rozprávku. Po piatich minútach moja nálada postupne začala klesať, ale nevzdávala som sa, čakala som, že snáď sa to zmení...Po polhodine som sa chytala za hlavu a pýtala som sa samej seba, čo sa to predo mnou odohráva....Po hodine ma už bolela hlava od zlosti a rozhorčenia a len som čakala, kedy už príde koniec....To sa mi pri rozprávke ešte nestalo a pri filmoch sa mi to stalo len párkrát...Musím uznať pokaziť tak dobrý námet, z čoho mohla byť naozaj perfektná (alebo aspoň priemerná) rozprávka, to sa podarí málokomu...Ale toľko nezmyselnosti, absurdnosti, hrozných dialógov a ešte aj nesympatických hercov, tak to je už aj na mňa priveľa...Myslím, že ani deti tu nemá čo veľmi zaujať. Či ten umelý medveď??Tak to hádam nie....(11.11.2007)

Typická severská pohádka. My jsme zvyklí na pohádky se zámky u nás v Čechách a na Moravě a jiný styl pohádek. Ale toto je pohádka ze severských krajin (Norsko, Švédsko) a tam je jiné pojetí pohádek. Přesto je to velmi pěkný film, zajímavý, prostě jiný. Vůbec nepochopím, jak může tuto pohádku někdo oznámkovat jedinou hvězdičkou ! Princezna byla krásná, dokonce i zlá čarodějnice byla krásná žena (Ale i u nás známe krásnou čarodějnici - macechu ve Sněhurce). Jelikož se pohádky povětšinou filmují pro děti, pak se na to musíme dívat i dětskýma očima a to si myslím, že tam bylo i dost dobrodružství, aby to děti vnímaly pozitivně. Pohádku mohu s čistým svědomím doporučit pro relax i dospělým.(22.3.2008)

V království zvaném Letní říše si pohledný princ Valemon odmítne vzít za manželku zlou čarodějnici.... Úplně stejné jako - Bylo, nebylo......v severské atmosféře.(5.7.2011)

První polovina příběhu se mi líbila mnohem víc, konec byl trochu přitažený za vlasy, ale i tak je to milá pohádka. Pro ty, co nechápou a hází odpady, tak motiv prokletí v medvěda je docela známý ze severských pověstí. Koho by to zajímalo, taková pasáž se vyskytuje v sáze o Hrólfu krakim. Čarodějnice promění prince v medvěda, a ten se v noci proměňuje zpět v prince, aby mohl být se svou milou. Ale k osvobození nedojde, narozdíl od pohádek, ságy bývají krutější.(31.12.2006)