Hradlař Thiel (TV film)

Předloha:

Gerhart Hauptmann (kniha)

Horst Hardt

Ursula Rudzki

Komentáře uživatelů k TV filmu (1)

Hradlo nebo hláska (nevyznám se v železničním názvosloví), tedy přesně Verkehrswacht Fürstenwalde/Erkner na železniční trati z Fürstenwalde do Erkneru (zde žil i Gerhart Hauptmann) je skoro přímka severně nad meandrující Sprévou. Práce, domov a kostel/postel tvoří jednu triádu; druhou pak sám hradlař Thiel, jeho první žena Minna (už její jméno mnohé napovídá) a druhá žena Lene. Zatímco první, geografická triáda se cekem dobře snáší, i když práce (povinnost) má vždy přednost, ve druhé je hradlař Thiel roztržen mezi mystickým až extatickýn kultem, který vyznává ke své první (již mrtvé) ženě a sexuální podřízeností (implicitně jde rovněž o podřízenost hospodářkou a fyzickou) vzhledem k druhé. Není to jednoduché a také nemůže, když už to napsal Gerhart Hauptmann.Jak tématem (železnice jako metonymie násilí) a hrubým naturalismem připomíná tato novela Zolovy romány (Lidská bestie). Kromě toho také stojí za pozornost i skvělá kamera Horsta Hardta. Pozn.: Samozřejmě bychom mohli vytvořit další triády (pokud by nám to k něčemu pomohlo), třeba triádu Thiel, syn Jacob a druhý (nepojmenovaný syn), nebo triádu otázek: kde se vzala první žena, kde se vzala druhá žena a proč Thiel nevysvětlil Jacobovi (první syn), že kolejiště není hřiště - tím by se také objasnil hlavní motiv jeho šílenství.(10.2.2021)