Marvinův pokoj

Marvin's Room

Marvinova izba

Drama / Komedie

USA, 1996, 98 min

Vzhledem k příběhu a obsazení spíše nepříjemné překvapení v podobě vleklé nudy, vlažných emocí a nepřesvědčivosti. I v případě ne zrovna neotřelé zápletky v podobě nemoci v rodině a objasňování starých křivd bych od protagonistů představovaných Streepovou, De Nirem, Keatonovou a DiCapriem čekala lepší výkony a ponoření se hloub než na mělčinu. Člověk by asi neměl nic očekávat automaticky.(1.8.2007)

Meryl Streep ani Diane Keaton jsem nikdy nemusel, ale Meryl tu zahrála výborně vylízanou krávu, a druhá zase snad svou nejlepší roli vůbec. Jiank je to výborný příběh o rodinné lásce, o životě a smrti. Dokonce jsem si přál i to úmrtí na konci, ikdyž by to bylo dost jednoduché ždímání slz. Jenže by to doprovázel lehký úsměv za sžití s postavama a jejich sžitím se mezi sebou.(26.1.2011)

Marvinův pokoj je kvalitní psychologické drama se zaměřením na křehké rodinné vztahy. I ty nejosobnější a nejtěsnější vazby mohou být narušeny rozepří, nedorozuměním, či hrozbou dobrovolného uvěznění. Všechny nepřekročitelné rozdělující hranice s ostrou hranou se časem obrousí. Přítomnost smrti v životě přináší strach, který se snažíme vytěsnit ze své mysli za každou cenu. Chuť smrti rozděluje i sbližuje a je schopna dostávat z lidí jejich lidskou stránku včetně nezištné obětavosti pro své blízké. Stáří, vážná nemoc a smrt bývají tím největším strašákem rodinné soudržnosti. Herecké výkony jsou dobré. Celková atmosféra má sice tendence k velkolepému citovému vydírání, naštěstí se jí daří držet ve snesitelné hutnosti. Hlavní postavou komorního příběhu je Lee (dobrá Meryl Streep), unavená ze svého neutěšeného života svobodné matky. Direktivně a bez naslouchání ke svým dětem, nedůvěrou a pomalým bolestivým přijímáním chmurné podoby budoucnosti. Opětovné sbližování ji učí umět přijmout zodpovědnost a tlumit její vlastní životní nespokojenost. Stejně důležitou postavou je starší sestra Bessie (dobrá Diane Keaton) s laskavostí dobrovolného žaláře obětavosti. Její láskyplnost je tím, co zjemňuje pocity křivd a nastoluje novou soudržnost. Nejtěžší je smíření se se sebou samotným. Hlavní mužskou postavou je Leein dospívající syn Hank (zajímavý Leonardo DiCaprio) ve své vzpurné revoltě proti rozkazům své matky. I tak se projevuje nedostatečný respekt a zatvrzelé odmítání rovného přístupu. Z dalších rolí: laskavý nositel špatných zpráv dr. Wally (sympatický Robert De Niro), bezmocný ležák a starý otec sester Marvin (Hume Cronyn), svérázná sledovatelka telenovely a popletená tetička Ruth (zajímavá Gwen Verdon), Hankův mladší a poslušnější bratr Charlie (Hal Scardino), prostodušší bratr doktora Wallyho Bob (Dan Hedaya), či nad Hankem bdící psychiatrička Charlotte (Margo Martindale). To nejkrásnější, co může člověk dávat svým nejbližším je láska. Nesobecká, obětavá, hřejivá a radostná. Potom i chvíle bolesti přináší radostný a spásný optimismus do životů všech zúčastněných. Jak prosté! Jak těžké!(3.11.2016)

Napísal by som, že tento film je určený skôr pre ženy. Meryl Streep zahrala skvele rolu Lee. Zaujímavý dej. Myslím, že to je ukážka pre všetkých ľudí, pretože toto sa môže stať každému a nie každý má skvelé príbuzenské vzťahy. Potom už záleží na človeku, či sa obetuje alebo bude sobec. Lee rozhodne neodsudzujem za jej prvotné správanie. Je to ťažké sa obetovať na celý život. Leonardo DiCaprio veľmi nevynikal, i keď hral dobre. Hodnotím celkovo priemerne.(22.1.2015)

Já se často nechám strhnout jakoukoliv atmosférou a nalazuju se na podobnou frekvenci jako má film, ale když dostanu prostor, že se film i o vážným tématu nebere zas tak vážně, vydere se na povrch velice snadno mý cynický já, co se směje. A tady mě ještě popichovali - a já se smála, hodně. Mám ke stáří a životu fakt úctu, ale třeba s dědečkem to prostě udržet nešlo, a jsem vlastně trochu naštvaná, že mě donutili tohle znevážit. Dojáková hudba Rachel Portman spíš škodí tomuhle (na Hollywood a na téma: vážné nemoci) celkem s nadhledem a humorem zplozenýmu dílku. I když samozřejmě patos se taky najde, ale mohlo bejt dááleko hůř.(19.12.2010)