Eolomea (festivalový název)

Эоломея

Eolomea

Sci-Fi / Drama / Romantický

Východní Německo / Bulharsko / Sovětský svaz, 1972, 82 min

Překvapivě kvalitní - přemýšlivá i zábavná - sci-fi, jakou by člověk od východoněmecké produkce nečekal.(5.8.2017)

Raketová základna na Zemi má problém, ztratilo se několik vesmírných lodí i s posádkou, které se pohybovaly okolo základny Margot. Byl přerušen kontakt. Narychlo je svolána konference, na které profesorka Maria Scholl prosadí dočasné zrušení všech letů, dokud se zmizení nevyšetří. Proti je jen profesor Tal, ačkoliv jeho dcera byla na jednom ztraceném raketoplánu. Tal se chová podezřele a tak si ho Maria prověří. On jí vypráví o tajemné planetě nazvané "věčné jaro" nebo též Eolomea. Druhá dějová linie se odehrává na nějaké jiné planetě, kde uvízla dvojice pracovníků, kteří se odtamtud nemohou hnout, kvůli zákazu létání. Jeden z nich, starý Pilot Kun, byl kdysi spolu s profesorem Talem kdysi členem vůbec první průzkumné vesmírné mise Luna 1. Kunův syn se narodil mimo Zem, kterou ani nikdy neviděl... ___ Tolik k zápletce. A co film? Je to takovej chudej vzdálenej příbuznej Kubrickovy Odysey nebo Tarkovského Solarisu. Ale ačkoliv se na to dá koukat, tak ten příběh mi nepřišel moc zajímavej, nebo jsem to prostě nepobíral. Pro fanoušky sci-fi ze 70. let je to povinnost, navíc to teď někdy snad vyšlo na DVD, ale já to viděl spíš jako raritu a víckrát se k tomu vracet nehodlám.(19.6.2009)

Veľmi, ale skutočne veľmi príjemné "východoblokové" sci-fi prekvapenie. Dialógy akoby ani nebolo písané desaťročia dozadu, pretože pôsobia relatívne moderne. Samozrejme nie všetky, rozpačitých momentov sa tu nájde celkom dosť. Film sa ale zároveň vyhýba akejkoľvek akcii a napriek tomu dokáže byť napínavý. Za paradoxný klad považujem miernu zmätenosť scenára, kde sa ale na konci všetko dostatočne objasní. Vesmírne puzzle z Východného Nemecka, to tu vážne nebolo každý deň, preto je Eolomea pre fanúšikov podžánru vesmírneho sci-fi absolútnou povinnosťou. Trochu ma prekvapuje, že je film tak málo známy, všetko tu do seba krásne zapadá. Musíte mu ale odpustiť obligátneho "vtipného" robota, čím najviac pripomenie o niečo slabšiu Čiernu dieru.(1.8.2017)

Nadprůměrný exemplář toho druhu východoevropské sci-fi, kterých jsem jako kluk absolvoval nespočet, protože nic jiného nebylo k mání; zvláštní, jak byly v tomhle subžánru v oblibě filosofické rozpravy na vrcholcích hor (viz též Zkouška pilota Pirxe). Scenáristicky ani řemeslně nic nehapruje, budovatelského nadšení je jen snesitelně mnoho, i potomstvu se to na LFŠ 2017 líbilo, zkrátka málem bych tomu z nostalgie nasolil čtyři hvězdičky, jenže o pár hodin později jsme se spolu šli kouknout na restaurovanou Solaris a tím věci dostaly, ehm, poněkud jinou perspektivu.(1.8.2017)

Příběh o zneužití vládního vesmírného projektu ke splnění snů jistého profesora je banální a z 90ti minut je mu věnována třetina. Zbytek jsou příběhy vedlejších postav, bez pořádného vyústění. K sehnání je originální verze v němčitě, ve velmi dobré kvalitě a s anglickými titulky. Titulky a děj, který přebíhal z místa na místo (ještě vylepšný o několik flashbacků) nejspíš zapříčinili, že jsem se ve filmu trochu ztrácel, což vylepšilo můj zážitek z něj:)(14.1.2011)