Reklama

Reklama

Zkouška

(seriál)
  • USA The Rehearsal
Trailer

VOD (1)

Série(2) / Epizody(12)

Obsahy(1)

Nathan Fielder se vrací na televizní obrazovky s novým seriálem, který zkoumá, kam až jsou lidé schopni zajít, aby se v životě zbavili nejistoty. (HBO Max)

Videa (1)

Trailer

Recenze (16)

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Sociologický "jakože dokumentární" experiment, který běží hned v několika rovinách a na vše nahlíží skrze háv přesně trefené zábavné cringe trapnosti. Nápad(y) bez nadsázky geniální, provedení jakbysmet, nesporně mrtě svébytné, ale stejně z toho má jeden dojem, že by o tom vlastně raději pokecal nad pivkem než to nutně musel sledovat. | S1: 4/5 | ()

zdenny 

všechny recenze uživatele

19 %. Ten Nathan Fielder musí být celkem zakomplexovaný, že si vybírá samé idioty. Bohužel jsem vydržel jen dva díly. Ale i ty mi stačily na to, abych si uvědomil, že jen kvůli "objektivnímu" hodnocení není třeba plýtvat časem. Navíc v době, kdy těch filmů a seriálů je miliarda. První díl - pitomec, co se bojí říct dlouholeté kámošce, že není magistr ale jen bakalář. Tak proto musíme vyrobit repliku hospody a vymýšlet odpovědi na možné její reakce. To nejde si sednout s kámošem a probrat to. Druhý díl - kráva, která si chce vyzkoušet, jestli je připravená být matkou. Tak jí na noc dáme do postýlky panenku, aby se o ni starala. Další díly bych už asi nedal. Jako dal, protože už toho mám za sebou za svůj život dost. Ale, jak říkám, plýtvání časem. ()

Reklama

leila22 

všechny recenze uživatele

Doposiaľ som sa (vďakabohu? ) nestretla so žiadnym podobným dokumentom, ktorý by sa aspoň sčasti približoval myšlienke The Rehearsal. Čo ak by ste si mohli život dopredu vyskúšať? Alebo aspoň určité náročné etapy z neho? Tak na nečisto, aby ste to následne naostro nezbabrali a boli dostatočne pripravený na všetky možné varianty. Stačí osloviť Nathana Fieldera, režiséra, spoluscenáristu a aj samotného sprievodcu dokumentárno-komediálneho (hoci pri žánrovom zaradení medzi komédie by som bola opatrná) seriálu z produkcie HBO. V The Rehearsal sa Nathan snaží pre svojich klientov za pomoci hercov a kulís vytvorených podľa reálne existujúcich miest, nasimulovať čo možno najrealistickejšie podmienky k dosiahnutiu autentického prežitia situácie, ktorej sa obávajú. Myslí pri tom skutočne aj na detaily, no občas aj tak príde na rad metóda pokus-omyl, až kým sa nepriblíži k vytúženého záveru. V rámci svojho projektu (do jedného z nich sa dokonca sám zapojí), sa mu však celkom nedarí zakryť, že tá životná neistota, ktorá z jeho “obetí” srší, vlastne zmieta aj jeho samého. Nathanov experiment bol súčasne mojím experimentom. Kanaďana s vysoko atypickým zmýšľaním a správaním som analyzovala niekedy viac ako ostatných zúčastnených. Analyzovala som pri tom svoje pocity a uvažovala nad tým, kam až sme nechali svoju neobratnosť a neschopnosť prispôsobiť sa vo vzťahoch (partnerských, rodičovských...akýchkoľvek) zájsť. Nathan miestami celkom maže hranicu medzi fikciou a žitou realitou. V halucinačnom medziunverze, ktoré nám ponúka, objavíte skutočne čokoľvek, ale po morálke v ňom nebudú ani stopy. Druhá séria sa už rodí. Moje zvedavé ja si poskakuje a to racionálne to zas desí. ()

JamesSi 

všechny recenze uživatele

Nathan Fielder se vrací. Poté, co natočil geniální docu-komedii a parodii na reality show Nathan For You, přichází se Zkouškou. Narozdíl od Nathan For You, což byla čistá komedie, Zkouška se po prvním díle přesouvá do jakéhosi psychologického schizofrenního dramedy tripu. Pořad se prezentuje jako "Nathan nacvičuje, jak se zbavit strachu z budoucí události\konfrontace", ale ve výsledku jde o něco jiného. První epizoda je takovým falešným počátkem a seriál vykolejí z původní struktury hned v druhé epizodě. Nathan se při dlouhé Zkoušce s Angelou dostává natolik do své postavy, že neví, kde začíná pravda a kdo vlastně je. Z Angeliny zkoušky se vyvine snaha vyřešit si Nathanovu krizi středního věku, která zamává i s herci, které hrají Angeliny děti. Cyklící se struktura pořadu je oprávněně přirovnána ke skutečné verzi Synekdochy, New York od Charlie Kaufmana. Pořad nejvíce připomíná epizody Nathana For You "Smokers Allowed" nebo "Finding Francis", ale Fielder jde v jeho metodě mnohem hlouběji. Je to propracovaná fikce? Je to skutečnost? Je imorální obsahovat dětské herce, kteří ještě neznají koncept reality? Rozhodně jde experiment v hloubce, kterou jsem ještě neviděl a jsem rád, že HBO Nathanovi dala na tenhle seriál peníze. Asi nejvíc mě fascinovala čtvrtá epizoda, kdy Nathan udělá z Adama feťáka. Jo a nenabourejte svůj Scion tC. ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Přesouvá se to víc k postavě, kterou konstruuje Fielder, oproti jeho interakcím s lidmi, o nichž se dá navážno uvažovat o autenticitě. A i když jsem vždycky zastával, že ulpívání na autenticitě tu je cesta do pekel a slepá ulička zážitku, takž její rostoucí absence mě mrzela. Zkouška obsahuje několik velmi silných momentů, ale když k nim celý mechanismus tak viditelně směřuje, ztrácí to ten původní šmrnc. Aspoň na pohled se nezdá, že už má větší smysl uvažovat o tom jinak než jako o fikci. Ne že bych zase nepřemýšlel nad plným počtem, protože málokdo používá prostor v televizi tak zajímavým a novým způsobem jako Fielder, a ne že by se mi to přesto hodně nelíbilo. ()

Galerie (32)

Související novinky

VOD tipy na konec srpna

VOD tipy na konec srpna

19.08.2023

S příchodem druhé poloviny srpna se nám léto pomalu přehouplo do své finální fáze, a pokud už vám příležitostné deštivé počasí narušuje plány na rozverné venkovní aktivity, nemusíte klesat na mysli,… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Opět se nám blíží konec roku, ale ještě před tím, než se všichni ČSFĎáci rozutečou do víru silvestrovských oslav, máme tu tradiční ohlédnutí za nejlepšími filmy a seriály roku podle nejoblíbenějších… (více)

Reklama

Reklama