Slavný americký folkový zpěvák a kytarista Huddie Ledbetter, známější pod jménem Leadbelly, zemřel v roce 1949 ve svých šedesáti letech. Režisér Gordon Parks jej připomíná prostřednictvím nádherných, něžných, snových obrázků ve svém elegickém filmu. Leadbellyho život byl těžký a poznamenaný násilím. Narodil se jako černoch v době, kdy byli lidé tmavé barvy pleti na jihu Spojených států nazýváni "negry". A tito "negři" si měli být dobře vědomi toho, kde je jejich místo, což bylo v případě Leadbellyho rodiny na zemědělském pachtu. Ale Leadbelly nikdy na žádném místě dlouho nevydržel. Odpykal si jeden trest za vraždu ve vězení v Texasu a další v Louisianě. V roce 1939, kdy se proslavil jako folkový zpěvák, se opět dostal do křížku se zákonem, tentokrát v New Yorku, kde byl odsouzen k jednoletému trestu odnětí svobody za pobodání. V mezičase se pilně věnoval zdokonalování své hudby. Ta dodávala jeho životu, který byl ve všech ostatních ohledech naprosto chaotický, jediný řád. (Cinemax)

Aky

Film je příjemný zejména muzičkou, která fandy pro country potěší. Handicapem je vlekoucí se tempo. Kdyby měl o čtvrtinu kratší stopáž, bylo by to možná akorát. ()

emma53

Venku čtyřicet šest na slunci, tudíž tenhle životopisný snímek z jihu a černošského prostředí mně vysloveně sednul. K tomu muzika Leadbellyho, co víc jsem si mohla přát? Na tu dobu velmi dobře natočené a z exteriérů mně to horko ani tolik nevadilo, zkrátka opravdu zapadlo do toho vedra tady. Já byla spokojená i když ten kluk měl život těžkej, ale pokaždé se postavil na nohy a jeho životem byla hlavně kytara, kterou měl i v base. Když si večer po té dřině na ní brnkal blues, tak pro ostatní vězně to bylo svým způsobem v tom prostředí úlevným momentem. ()