poster

Gattaca

 • USA

  Gattaca

 • Slovensko

  Gattaca

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 1997, 106 min

Komentáře uživatelů k filmu (798)

 • golfista
  *****

  Nejsem nijak zvláštní vyznavač sci-fi, ale tohle je fakt dobrej film. Originální námět, výborná režie a máme tu budoucnost, jejíž představa je sice deprimující, ale ne zas tak nereálná. Nerad bych zapomněl na výbornou hudbu.(6.1.2003)

 • kleopatra
  ****

  Genetická výbava nahodilá přírodou a tudíž nevhodná k "vyšším" metám proti té, která je vycizelovaná vědou, má ale něco, s čím se jaksi zapomnělo počítat : sen, touhu a vůli. "Jak to, že já (invalid) doplavu dál, než ty (valid)? Protože nešetřím síly na zpáteční cestu". No, řekněte, není to krásná myšlenka?(30.1.2006)

 • Houdini
  ****

  Oscar 1 nominace: Výprava(4.3.2004)

 • Galadriel
  *****

  Tak trochu jinak pojaté sci-fi. Žádná moc vzdálená budoucnost, v rámci žánru poměrně civilní a obyčejný příběh, výborná hudba a zajímavá komorní atmosféra. Sympatické herecké obsazení jenom podporuce celkově příjemný pocit z filmu jako celku. Takovéhle jednoduché, minimalistické a přitom inteligentní sci-fi se bohužel moc často nevidí.(16.4.2004)

 • Gemini
  ****

  Gattaca je zvláštní Sci-Fi film...má velice zajímavé výtvarné zpracování (takové futuretro), celkově stojí kdesi mezi komorním a velkostylovým vyprávěním. O čem? O lidské přirozenosti, ne z hlediska "quo vadis", ale čistě biologického...výsledkem snahy režiséra, výtvarníků, skladatele hudby Michela Nymana a hlavně skvělého tria Hawke - Thurmanová - Law je výborný film. Takový, který si rádi dáte do filmotéky, a čas od času se na něj znovu podíváte. 80%(27.11.2003)

 • Matty
  ****

  Inteligentní a napínavé sci-fi o nebezpečí genetického inženýrství, které při spoléhání na znepokojivost svých myšlenek trochu zanedbává poněkud strnulou formu a styl. 75% Zajímavé komentáře: kleopatra, Isherwood, Eodeon, berg.12, ripo, E=mc2, MacGyver(26.2.2005)

 • Radyo
  ****

  Příjemné překvapení. Ačkoliv film neoplývá žádnými bombastickými triky a monumentální výpravou, jde o kvalitní sci-fi, která zaujme hlavně svým námětem. Jedna z charakterově nejvýraznějších rolí Juda Lawa mu možná dopomohla k dalším, už přece jen významnějším obsazením ve známých filmech. Ethan Hawke a Uma Thurman (v civilu manželé) hrají také velmi dobře a řekl bych, že typové obsazení většiny postav je velice kvalitní. Jedna z malých rolí zbyla i na legendu Ernesta Borgnina.(9.8.2002)

 • Isherwood
  ****

  Lze bez hi-tech zbraní, futuro dopravních prostředků, zpomalených záběrů a celkově bez jakéhokoliv náznaku budoucnosti (krom úvodního titulku), natočit kvalitní sci-fi? Andrew Niccol dokázal, že lze! Celý film postavil na - na první pohled silně utopické - vizi světa, ve kterém se lidé dělí na geneticky dokonalé a... genetický odpad. Utopie je to však do té doby, než se nad poselstvním snímku zamyslí každý rozumnější divák a chtě nechctě uzná, že k čelnímu střetu s tímto problémem může opravdu časem dojít. Niccol však diváka svou apokalyptickou vizí nestraší (jak to rádi jeho kolegové ze sci-fi vod dělají), ale předkládá ji jako holý fakt, který musí divák pro hru přijmout. Proto se Niccol vystříhal všech efektních, ale pozornost odvádějících, hračiček zmíněných na začátku. Že jsme přece jenom trošku dál v čase naznačí Niccol jenom díky strohým faktům, jako že se létá na kdejaké planety a jejich měsíce. No, vstupní turntiket do Gattacy lze ještě brát v potaz. Díky kameře Slawomira Idziaka, který s nezdravě žlutým filtrem snímá jak interiéry, tak exteriéry, ve kterých se odehrává děj, se Niccolovi podařilo navodit tu atmosféru, kterou každý divák od žánrového snímku očekává. Ladný hereceký sprint Ethana Hawka, kterému na paty šlape Jude Law a taky v malinké roličce Xander Berkeley (doktor), je tak impozantní, že o to více zamrzí nesmělé klopýtání Umy Thurman kdesi vzadu. Ač Gattaca nemá v ruce trumfy, kterými by oslnila, tak přesto je to film, na který se jen tak lehce nezapomíná. Což při absenci je při absenci nabušených vizuálních efektů téměř až nadlidský výkon.(12.6.2005)

 • J*A*S*M
  ****

  Gattaca se odehrává v poměrně hodně zajímavém prostředí, ale její příběh, ač originální, mě moc nezaujal. Po týdnu od projekce si pamatuji jen to, že jsem chtěl víc poznat ten svět a hrdina mi nebyl zrovna sympatický. Ale slušné.(22.9.2009)

 • Malarkey
  ****

  Andrew Niccol je fakt bourák. Jeho první scénář, první zfilmovaný projekt a hned takřka geniální záležitost. Do toho skvělí herci jako Ethan Hawke a Jude Law, kteří celý ten příběh luxusně polidšťují, protože ať se Gattaca tváří jakkoliv, pořád se jedná o hodně civilní sci-fi, které je originální svojí myšlenkou a nutí nad ní neustále přemýšlet. Nejenom během filmu, ale i po něm, což samo o sobě mluví za vše. Snad mě jen mrzí, že jsem tenhle film viděl v době, kdy jsem byl hodně malej. Tenkát jsem ho nedokázal pochopit a ani po těch letech jsem si k němu nedokázal najít absolutní pěti hvězdné nadšení.(6.12.2015)

 • Djkoma
  *****

  Geniální dílo. Andrew Niccol z Nového Zélandu má před sebou úžasnou kariéru, kterou vylepšuje každým filmem, ale Gattaca jako jeho debut zůstane výjimečnou. Kdo by čekal, že obsazení v debutu neznámého režiséra bude tak skvěle obsazený a precizní po všech směrech. Výborně napsaný film s vloženými společenskými chybami, předsudky, nekalostmi v uhlazené vizi budoucnosti. Žít ve světe rozděleném na validy a invalidy, kde je diskriminace povinností a ne pouze názorem, sem zasadil Niccol příběh o člověku, který chce přesáhnout své hranice a potenciál, který mu darovala příroda a ne vědci. Oslava schopností člověka a ukázka jeho odvahy a síly vůle, která mu dokáže dovolit dosáhnout až k výšinám... Mnou naprosto milovaný dokonalý film, který okouzlí za všech okolností. Krásně stylizovaný a perfektně natočený a bohužel také zatím nedoceněný poklad.(25.6.2004)

 • T2
  **

  Rozpočet $36miliónovTržby USA $12,532,777Tržby Celosvetovo $20,400,000║ Presne to isté čo Vymeraný čas, námet zaujímavý ale postupom času to stráca na spáde a na výraznosti a strašne sa to mení v rutinu padajúcu k priamočiarej nevýraznosti, pre slabšie rozvetvenie príbehu, škoda. /40%/(12.5.2009)

 • gouryella
  ****

  Dle meho nazoru jedna z nejlepsich sci-fi vubec (navic vyborna hudba). Nechapu jak to mohlo jit jen na video - hlavne, kdyz se clovek uvedomi jaky sracky bezej obcas v kine.(23.5.2002)

 • Renton
  *****

  Scénář: Andrew Niccol .. Možná, že se budu opakovat, ale guru filmové satiry mne ani potřetí (ze tří jeho filmů) nezklamal ba naopak, velmi příjemně překvapil. Tentokrát si vzal do parády DNA a genetické odlišnosti a vytvořil sofistikovanou komorní sci-fi o zapovězeném životě mezi gen-elitou - o zapovězeném snu, na který nelze za daných předpokladů dosáhnout .. ovšem to by musela jít zlomit lidská vůle a naděje. Krása! Atmosféra snímku je velmi prokreslená, režie nepoužívá rozmáchlých gest, vše je umírněné, zato intenzivnější, plné emocí, budované na dalším z propracovaných scénářů, jaké si Niccol sám píše. „Pohleď na Boží dílo! Kdo může narovnat, co on zkřivil?" Kazatel 7,13.(17.10.2006)

 • Anthony
  *****

  Na sci-fi velmi uměřený až komorní film. Nejde tu totiž ani moc o ty fantastické prvky - hlavním tématem je ukázat sílu lidské vůle, která se může a dokáže vzepřít nalinkovanému osudu. Film se skvělou hudbou Michaela Nymana mi přišel krásně dojímavý - jak v závěru, tak třeba při krásné scéně souboje v plavání: aneb když člověk chce, dokáže i zdánlivě nemožné - možná otřepané poselství mnoha filmů je zde podáno tak působivě až mrazí. A Ethan Hawke je skvělý.(3.10.2003)

 • Radek99
  ****

  Modelová antiutopie v opravdu vybroušeně stylovém a krásném retro sci-fi kabátku, jen ten melodramatický konec trochu kazí výsledný dojem... Chvála melancholie...(8.9.2014)

 • Superpero
  ****

  Hlavní hrdina byl fakt dříč a úspěch jsem mu přál. Kromě výborných herců a chladného vzezření prostředí zaujme i dobrá plavecká hra dvou bratrů "kdo to dřív otočí."(29.4.2010)

 • Rob Roy
  ****

  Komorní sci-fi, která si udrží váš zájem od začátku do konce i bez efektů. Atmosféra filmu se postupně mění. Od odlidštěného začátku se postupně mění v silný emocionální příběh. Všichno tři hlavní herci jsou výborní a závěr dojemný.(3.10.2003)

 • mandes
  ****

  rozpočet : ? tžby americke : $12,532,777(17.12.2006)

 • tron
  ****

  „Najvhodnejší ďalší let bude o 70 rokov. Bolo by dobré nepremeškať ho.“ Gattaca s nami hrá hru. Scenár je na prvý pohľad samé klišé. Blízka budúcnosť, veda ovplyvňujúca náš každodenný život, sex stratil zmysel, všetko priemerné musí prežívať v pozícii menejcenného. Nadradená časť spoločnosti „invalidných“ jedincov nezabíja, iba ich odsunula na okraj priepasti. O to je to mrazivejšie. Veľmi kvalitné sci-fi s nezameniteľnou, mimoriadne zvláštnou atmosférou, podmanivou vizuálnou stránkou a skvelým kastingom (Umu Thurman, ani Ethana Hawkea nejako extra nemusím, ale toto im sadlo). 70 %(23.10.2005)

<< předchozí 1 2 3 4 11 21 30 40