Dny násilí

I giorni della violenza

Western

Itálie, 1967, 105 min

• Martin741

Presne tak ako fragre pise - podpriemerny spagetak, ktory nema na najlepsoie Bresciove filmy - tie su raz darmo s Mariom Merolom /Trojuhelnik mafie, Napoli la Camorra sfida ... la Citta Risponde/ -osamely bojovnik z cias obcianskej vojny v USA 1861 - 65 bojuje proti kadekomu a kadecomu, ale tak bojuje,m ze sa da pri tom boji dobre pospat - ani ten boj nestrhne, nema ani jedinu napatiahodnu chvilu .... asi najplansi Brescia, akeho som videl . 20 %(10.11.2018)

Film je vlastně solidní lekcí dějepisu z války Severu proti Jihu, kdy (kdo ještě nepostřehl) jasně pochopíme, jak moc stojí Itálie za Jihem (jakože násilí neschvaluje ani jedné straně, jejich náklonnost ke Konfederaci je až pozoruhodná). Za této kruté války osamělý jižanský statek a jeho obyvatelé: starý nemohoucí muž (velmi sporného charakteru), jeho dvě krásné dcery (včetně Rosalby Neri v nevelké roli) a dva muži, její ženich a láska druhé dcery, mladý Peter toužící po jejím srdci, což však otec neschvaluje. Jakáž takáž válečná idylka (loupení koní či krav hnusnými yankeey) nám končí ve chvíli, kdy je Peter nucen odvézt svou lásku daleko k příbuzným, během čehož mu zavraždí bratra i jeho ženu. Dva úhlavní záporáci jsou svým postavením a válečným vítězstvím chránění odporní desperáti neštítící se vůbec ničeho. A Peter se přidává k jedinému příteli, Butchi ze Springfieldu (obrovská role Nella Pazzafiniho), je na něj vypsána odměna a stává se psancem bez jakýchkoliv vyhlídek, snad jen na oprátku kolem krku. Po dlouhé válce se vrací jeho dívka, zjišťujíce tyto a ještě horší události. Jak tohle může dopadnout...? Začíná lov na štvanou zvěř! Peter a Butch jsou ovšem dohromady „neporazitelní", spousta nápadů a organizace (trik s patronami v táboráčku je fascinující) jim pomáhá stále unikat, až zjistí, že jeden z nich bude muset pryč. Styl filmu a čím dále tím více bezvýchodná hustá atmosféra (ne nepřipomíná Cenu moci), jakožto nesprvedlivá křivda a nenávist ke zcela čestnému mladému muži se zničeným životem, to vše má takovou atmosféru, úžasný příběh, krásnou Nicolaiovu hudbu a co nelze nezmínit, neskutečně dobrou kameru, to vše dohromady je zcela bez chybičky a Peter dokazuje, že má na mnohem víc, než se skácet z postele coby švagr col. Mortimera.(24.7.2013)

• fragre

Takový "špageťák" o jižanském partyzánském hnutí na území státu Missouri obsazeném opravdu, ale opravdu bídáckými modrokabátníky. Nalákán hezkými titulky s historickými fotografiemi a působivou hudbou, čekal jsem kdoví co, leč dostalo se mi hodně tuctové kovbojky s hodně tuctovými hereckými výkony a s hlavním hrdinou, který působí jako nesympatický a arogantní fracek, zatímco hlavní hrdinka působí jako přihlouplá kravka (byť hezká kravka). Opravdu mi to připomínalo westerny a indiánky z produkce východoněmeckých soudruhů, čemuž napomáhala ta skutečnost, že našinec viděl tento šlak v německém znění pod zvučným titulem Sein Wechselgeld ist Blei.(24.1.2015)

Obsahuje pár spoilerů, které ovšem nijak nekazí dojem z filmu. Začíná pěkně a i příběh je docela zajímavý, ale brzy se zvrtne do nudného nekonečného akčního klišé a pro mě nepochopitelné romantické linie. Pazzafini potěší kladnou rolí, jen aby se z něho stal brzy opět typický úlisný záporák. Opravdu ji PLL pořád chce, když ho odkopla kvůli takovému hnusákovi, který ji navíc zabil bratra? Za mě totálně nespolehlivá a nedůvěryhodná slepice. A nakonec zase otočí. V tu chvíli jsem čekal, že ji PLL pošle do hajzlu, což by zasloužila a on jí odpustí!!!! Ovšem postava hlavy rodiny na kolečkovém křesle byla slušně napsaná.(16.8.2019)