The Passion of Darkly Noon

Philip Ridley

John de Borman

Nick Bicât
  • Heroine

Tak tenhle film nestojí za nic. Když se ze začátku rozvíjela velice slušná situace, docela jsem se těšila co přijde. A přišlo zklamání, protože ten nemastný neslaný závěr neměl žádnou originalitu. Všichni diváci přeci víme, že když sedí ženská v minisukni na střeše, nebo když se koupe jen ve spodním prádle přímo před mužem, může nastat dost divná, leč silně očekávatelná situace. A že za to potom může jeho "fanatické/náboženské" vychování? Pěkná blbost. Jinak Viggo Mortensen je jednička.(2.8.2011)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $2,200,000(6.8.2010)

No, na európsku koprodukčnú snímku to rozhodne malo vysoký rozpočet a viac než solídne herecké obsadenie v osobách Frasera, Juddovej a Mortensena. Ridley ale nedokázal udržať správnu hladinu napätia počas celého filmu, iskrenie medzi hlavnou dvojicou sa mi však páčilo. Poslabšia zvukovú stránku dopĺňa schopná kamera, hlavne scéna naháňačka v lese bola zvládnutá brilantne. Prílišná ponurosť ma už s pribúdajúcimi minútami začinala nudiť, hlavná myšlienka mi akosi unikla. Je to jeden z tých filmov, ktoré sa dajú pozrieť. Jedenkrát.(12.4.2008)

Napínavá psychologická dráma o mužovi menom Darkly Noon, ktorý strávil doterajší život v prostredí prísneho náboženského kultu. Ten bol však spolu s jeho rodinou vyvraždený a hoci sa jemu podarilo uniknúť, stratil sa v lese a o okolitom svete vie iba málo. Ujme sa ho príťažlivá mladá žena (Ashley Judd), ktorá mu poskytne domov a začne sa o neho starať. Keď sa však za niekoľko dní vráti jej nemý manžel (Viggo Mortensen), Darkly začína žiarliť a stáva sa ženou posadnutý. Dovtedy nepoznaná sexuálna príťažlivosť mu zamotá hlavu a on sa postupne ponára hlbšie do svojich predstáv, i do blízkeho lesa, čo nakoniec vyvrcholí tragickým záverom. V hlavnej úlohe ma prekvapil Brendan Fraser, ktorý stvárnil dosť nezvyklú postavu a rovnako aj celý film je veľmi zvláštny, plný rôznych symbolov a motívov, ktorých vysvetlenie je ponechané na diváka. Atmosféra je dosť silná, miestami až hororová a v niektorých lesných scénach mi to práve atmosférou a štylizovaním pripomenulo novšieho Antichrista. Film si však nedokáže udržať svoju zaujímavosť po celý čas a je trochu stereotypný, takže som sa chvíľami aj nudil. Pre jeho celkové vyznenie sa však pozrieť oplatí, pokiaľ vám teda nevadí pomalšie tempo a umelecky ladené spracovanie.(13.3.2011)

• - Film soutěžil na Stokhlomském filmovém festivalu v roce 1995 o cenu Bronzový kůň. (Terva)

• - Philip Ridley získal na mezinárodním filmovém fantasy festivalu v Portugalsku cenu Fantasporto v kategorii nejlepší režie. (Terva)

• - Nick Bicát získal na mezinárodním filmovém festivalu v Katalánsku cenu Sutges v kategorii nejlepší originální soundtrack. (Terva)