Opět další z řady skvělých Francií v hlavní roli s Jean Gabinem. A já musím říct, že každý další film, co vidím poprvé z tohoto období přijímám s radostí, protože se ve většině případů jedná o naprosto skvělý film a ne jinak je to právě zde. Jean Gabin a celá jeho rodina je tak děsně neortodoxní, že jsem divnější a kurioznější soudní přelíčení snad ještě neviděl. Nicméně závěr odstřeluje tak, jak umí jen Francie. Škoda, že ale nabízí ještě pro příběh jinak vcelku potřebný dovětek. Bez něj by to bylo filmově lepší, ale příběhově neuzavřeno. I tak je ale Případ Dominici dalším silným francouzským zážitkem, na který budu dlouhou dobu myslet.(1.8.2014)

Nespravdelivě vedený monstrózní proces proti starému muži, který se stal (ne)dobrovolně obětí hry kočky s myší. Zkrátka brutální vražda tří občanů Anglie na dovolené je politikařením a pletichami lokální strany "hozena" na nebohého starého farmáře, který si hledí jen svého a jeho rodina? Ta jej v tom nechá..(22.10.2010)

Tento film by měli povinně vidět všichni, co zase hlasitě volají po znovuzavedení trestu smrti. Nejde o to, že si pachatelé brutálních zločinů nezaslouží nejvyšší trest. Jde o to, kdo těžké zločiny vyšetřuje a soudí. Co, kdo a jak ovlivňuje vyšetřování případu i samotnou justici, je v tomto filmu krásně zobrazeno. Jsou to vždy jenom lidé, lidé příliš ambiciózní, zbabělí, nenávistní, zakomplexovaní, lidé, kteří dělají chyby. Za názornou ukázku, jak snadno může nevinný člověk skončit pod gilotinou, uděluji filmu plný počet.(19.10.2014)

Hned na začátku jsem si vzpomněl na film Heroin, ve kterém Jean Gabin tvrdou rukou kočíruje celou rodinu, což se v tomto snímku svým způsobem opakuje. Jean Gabin byl v takových rolích opravdu velmi přesvědčivý. V případu Dominici však jde o zákeřnou vraždu muře, jeho manželky a jejich dcery. Policejní inspektor je přesvědčen, že viníkem je někdo z rozvětvené rodiny Dominiciových, jenže svědectví jsou nepřesvědčivá, jednání zmatečná a sílící tlak na policejního inspektora rostoucí. Kdo však spáchal onen hrůzný čin?(28.11.2009)

Sice už to zpracováním připomíná, pár dalších francouzských filmů té doby. Ale je to jinak rozhodně film, který dobré pověsti starých francouzských kriminálek nedělá ostudu. Ale doopravdy nadprůměrná je pouze čásť se soudní sině. Jinak to vyšetřování na vsi zabaví, ale celkově má jeden problém. Maločím překvapí, některé situace jsou předvídatelné. Ovšem komisař je zde slušně zahraný a napsaný. Nehorázně mě štval. A konečné zamávaní Gabina zasáhne na srdci. Nechci ho moc chválit, protože to dělám, všude. Ale tak já musim. Další skvělý výkon mistře Gabine. Celý film je za 4, s ošklivýma vodřenýma ušima.(20.1.2017)