Plácido je prostý muž, kterého živí jeho motocykl. Je nejvyšší čas, aby uhradil první splátku, ale připlete se do zmatků, které doprovázejí jednu vánoční charitativní dražbu, probíhající pod heslem „Povečeřte s chudým člověkem". (Letní filmová škola)

Willy Kufalt

Španělských komedií „pro pamětníky“ jsem vážně neviděl moc, takže o to víc jsem se těšil na tuhle „vánoční“... a vypadla z toho svébytnost, u níž jsem tápal, zda jí mám brát jen jako klasickou dobovou komedii nebo spíše už coby vypravěčský experiment ve stylu nové vlny. Tak či tak, oslovil mě Svátek dobročinnosti nanejvýš průměrně. Jeden z chlápků ve filmu říká, že před rokem pracoval v Itálii – já jsem měl pocit, že z Itálie pochází snad všichni protagonisti, když vše probíhá tak ukecaně s tolik divokým temperamentem. Koment od Flakotaso nelže, žádný ještě ukecanější film si snad ani nevybavím. Mluví se tu snad v každém záběru, i když třeba jen konferenciér na jevišti, fotografující reportér nebo různě přítomné postavy, které se zkrátka na Vánoce náhodně sejdou a mluví spolu, aniž by (asi) některé dialogy i plnily hlubší účel. Občas mi to porůzně humornými příhodami (ne)všedního dne připomínalo francouzské mozaikové komedie typu Výhodná koupě (akorát že tady ve Španělsku jsem se neměl koho chytit ani v hereckém obsazení), jindy zase Felliniho autorské počiny a celkově mě to občas bavilo sledovat dost, jindy vůbec a zhruba každé 3 minuty jsem to měl zcela jinak. Zase alespoň je vidět, že se tvůrci opravdu snažili o cosi relativně jiného od běžné žánrové tvorby a třeba úvodní animované titulky mě nadchly tak, že jsem si je pustil 2x po sobě! :o) Jak jsem teď s překvapením zjistil, minimálně 4 další komedie od stejného režiséra mi leží ve Chci vidět, tak pokud se k nim odhodlám, snad se příště s panem Berlangem popasuji lépe a budu mít jasněji v tom, kam si ho přibližně zařadit. [55%] ()

d-fens

ocenenia : Oscar 1962 - Nominácia na najlepší zahraničný film ◘◘◘◘ MFF Cannes 1962 - Nominácia na 1. cenu ()