Nenápadný film, ktorý má zaujímavý odkaz. Inteligentný Róm, ktorý vie, čo chce robiť so svojím životom, akurát ho zradia emócie a tiež zdravý rozum. Možno tie dialógy boli viac strojené, niektoré konania postáv trochu mimo (že by si na Rómku robil nejaký biely zálusk) a záver mohol byť menej useknutý. Čakal som ešte to, keď sa o pravých autoroch listu dozvie aj hlavná postava, čo sa nestalo. "Zabil som Šujanu, bo bola zlá." Pochváliť možno obsadenie - mladučký Mistrík, trochu hnedého boxu a Róm ako vyšitý. Rovnako dobrí sú vo svojich postavách aj Valach a mladý Spišák. Neprávom zabudnutý film.(4.9.2019)

Film o nepodarenom žarte, ktorý bude mať fatálne následky. Za mínus považujem až prílišnú kauzálnu lineárnosť deja a prepálenú minutáž. Tak jednoduchý "minipríbeh" treba nasúkať do stredometrážneho filmu a bude to celé pôsobiť o čosi dynamickejšie... Oceňujem autenticitu okrajových postavičiek z cigánskej dediny a kvalitnú hudbu Ilju Zeljenku.(3.7.2012)

• Radko

Jednoduchý, lineárny príbeh o dobromyseľnom, no zároveň trošku natvrdlom a žiarlivom pologramotnom cigáňovi, ktorý momentálne bráni vlasť. Streľba je jeho silnou stránkou, ale inak uverí každej hlúposti, každému žartíku. Následky takejto slepej viery môžu byť fatálne. Neveľmi zaujímavo (a čo sa týka vojenského života - nevierohodne) spracovaný film v niektorých svojich častiach môže zaujať leda ako sociálna sonda do života cigánskej osady na Slovensku počiatkom 60. rokov. Mňa zaujal ešte z jedného dôvodu: uvedomil som si, aké strašné následky mohlo mať pravidelné podávanie zbraní do rúk mojim kolegom na vojne, ktorí mali v zdravotnej karte zápis: mierna duševná zaostalosť , na ktorý sa z pohľadu nebezpečnosti nosenia samopalu alebo inej zbrane v strážnej službe vôbec neprihliadalo.(23.2.2005)

Ďalšia variácia na Rómea a Júliu s množstvom nedorozumení a tragédie. Rozdiel je v tom, že milenci sú z jednej spoločenskej vrstvy, menšiny. Kto si bez viny je presný názov filmu, kde si túto otázku na konci musí položiť každý, vrátane spoločnosti ako celku a inštitúcie ako "povinná vojenčina" a jej pravidlá. Dimitrij Plichta síce točí pomerne nezáživne, bez poriadnej dravosti, ale zase je jeho film vzhľadom na tému primerane temný a nielen tým, že sa odohráva z veľkej časti v noci.(29.10.2015)

Opět jeden z podhodnocených a zapomenutých snímků let šedesátých. Přitom je tu přesně to, co má film obsahovat. Je cítit vášní, člověčinou, je tu velká láska i anonym, který by možná pisatel nenapsal, kdyby věděl, co způsobí. Ale že někoho raní bezpochyby tušil. Dobře napsaný příběh s vyladěnou muzikou.(2.10.2014)