Reklama

Reklama

Plukovník Chabert

  • Francie Le Colonel Chabert
Trailer

Obsahy(1)

Film byl natočen podle románu Honoré de Balzaca a byl již několikrát zfilmován. Děj se odehrává za vlády Ludvíka XVIII. Plukovník Chabert je již několik let považován za mrtvého. Měl zemřít v bitvě u Jílového. Život mu ale zachránil jeho kůň, protože kulka mířená na plukovníka zabila koně. Chabert byl ale těžce raněn, a pohřben do masového hrobu spolu s ostatními vojáky. Podařilo se mu vyhrabat, a po martýriu, kdy ztratil paměť, se po letech vrátil zpět do Francie. Jeho žena se mezitím znovu provdala a zdědila všechny Chabertovy peníze. Chabert se vrací do města, kde navštíví advokáta Dervilla a požádá ho o pomoc při navrácení svých peněz od bývalé manželky. Derville se spolu s Chabertem pouští do boje, ve kterém se naplno vyjevují charaktery, morálka jednotlivce i doby.
Mistrně vykreslené Balzacovy postavy v hereckém podání Gérarda Depardieua, Fanny Ardantové a Fabrice Luchiniho skýtají mimořádný zážitek. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (26)

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Podmanivé zpracování slavné Balzacovy předlohy. Drama muže, jenž "vstal z mrtvých", jenž se vrátil do života své ženy, naivně se domnívaje, že vše se k dobrému obrátí. Výborná výprava, výrazní Gérard Depardieu a Fanny Ardant v hlavních rolích a velmi vhodný klasický hudební doprovod - Scarlatti, Mozart, Beethoven, Schumann a Schubert pospolu, aniž by se příliš bili. ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Výborné spracovanie Balzacovej predlohy, myslím, že by bol veľmi spokojný. Film nepotešil len po obsahovej stránke (majstrovské rozobratie charakterov jednotlivých postáv v dobovom kontexte), ale nakŕmil aj oči. Hneď úvodná scéna bola atmosfericky podmanivá (pochovávanie do masového robu), to však nebolo všetko. Páčil sa mi aj útok cisárskej jazdy a vôbec, vojnové scény boli veľmi pekne urobené - naturálne a s prirodzeným dobovým vyznením. Samotný dej síce občas ponúkol aj slabšie scény, ale celkovo som mal z obsahovej stránky dobrý pocit. Ani Depardieu nebol zlý - hoci nepodal žiaden svetoborný výkon, ale ani nepôsobil rušivo, tá postava mu celkom pristala. A nepochybne k veľkým kladom snímku patrí aj skvelá výprava a kostýmová tvorba, tá bola úžasná. 80/100 ()

Reklama

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Vynikající příběh o muži, který chce zpět sám sebe. I když přijde o všechno, svého jména se vzdát nechce. Skvělá výprava, nikterak okázalá, jak je dnes obvyklé, zato nic nepůsobí, že to ještě před pěti minutami viselo v rekvizitárně, všechno obnošené, zašlé, ale zcela přirozeně působící. A hlavně skvělé výkony a vynikající dialogy mezi Chabertem a Dervillem. Když Chabert popisuje svou "smrt", člověk ani nemusí vidět tu úvodní nesmírně syrovou scénu po bitvě u Jílového, o které maršál Ney prohlásil: Takový masakr. A pro nic. A když se pak v Chabertově paměti vrátíme k útoku kyrysníků, běží mráz po zádech. Film, který ukazuje, jak moc Francouzi dříve uměli. P. S. Kladným hrdinou příběhu a světlou stránkou vší lidské marnosti je zde advokát, zajímavé :) ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Príbeh plukovníka Chaberta rozhodne stál za sfilmovanie a moja počiatočná nedôvera sa veľmi rýchlo rozplynula. Za najlepší moment považujem návštevu advokáta o jednej ráno, kde Depardieu vyrozpráva svoj neuveriteľný príbeh zmŕtvychvstania i manželky, ktorá ho pripravila o nemalý majetok. Inteligentný advokát popri počúvaní historky stíhal večeru i čítať korešpondenciu. Výkon Depardieua je výborný, ale na to sme si zvykli. Výborne napísané dialógy i postavy jednoducho nepripúšťajú možnosť, aby ste sa nudili. Film je síce zaradený do kategórie dráma/vojnový, ale bojové scény nečakajte. Je tu však niekoľko scén z bojového poľa plného mŕtvych vojakov a koní, ktoré výborne dokresľujú atmosféru. Škoda, že práve to zmŕtvychvstanie režisér nepovažoval za nutné ukázať. Aj bez toho však skvelý film. 80%. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Yves Angelo v sobě nezapře původní povolání kameramana a celý film se nese v duchu krásných kompozicí, ať už bitevního pole, uliček staré Paříže nebo interiérů starých měšťanských domů. Už jen úvodní téměř osmiminutová scéna pole posetého mrtvolami se sténáním raněných, obličeji vyčerpaných vojáků se strhanými rysy, kteří právě přežili vlastní smrt, je dokonalou ukázkou válečného zmaru a i když plukovník Chabert není válečný film, ale spíš historické drama s romantickým motivem, jenom hodně málo válečných filmů dokáže zprostředkovat tak sugestivní ukázku vojenského řemesla. Snímek má špičkové obsazení, Gérard Depardieu tam ještě ukazuje, proč se stal hvězdou a hereckou legendou, a jeho živočišný důstojník, který vyrostl z chudých poměrů, aby se do nich zase po životním kotrmelci vrátil, je neobyčejně přesvědčivý. Fanny Ardant zase pro změnu krásná mrcha, která dokáže využít svých půvabů, inteligence a sociálního postavení k prosazení svých cílů. A mezi nimi Fabrice Luchini jako špičkový advokát, kterého zdánlivě nemůže už nic překvapit a přece je šokovaný tím fascinujícím životním osudem s tak nepravděpodobnou zápletkou. Takhle nějak si představuju adaptaci literární klasiky. Výpravný film, který se ale neutápí v efektech, nesnaží se šokovat triky, ale zaměřuje se na příběh a vykreslení prostředí. Celkový dojem: 90 %. ()

Galerie (17)

Reklama

Reklama