poster

Plukovník Chabert

 • Francie

  Le Colonel Chabert

Drama / Romantický / Válečný

Francie, 1994, 110 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Pohrobek
  ****

  Podmanivé zpracování slavné Balzacovy předlohy. Drama muže, jenž "vstal z mrtvých", jenž se vrátil do života své ženy, naivně se domnívaje, že vše se k dobrému obrátí. Výborná výprava, výrazní Gérard Depardieu a Fanny Ardant v hlavních rolích a velmi vhodný klasický hudební doprovod - Scarlatti, Mozart, Beethoven, Schumann a Schubert pospolu, aniž by se příliš bili.(20.6.2006)

 • gogo76
  ****

  Príbeh plukovníka Chaberta rozhodne stál za sfilmovanie a moja počiatočná nedôvera sa veľmi rýchlo rozplynula. Za najlepší moment považujem návštevu advokáta o jednej ráno, kde Depardieu vyrozpráva svoj neuveriteľný príbeh zmŕtvychvstania i manželky, ktorá ho pripravila o nemalý majetok. Inteligentný advokát popri počúvaní historky stíhal večeru i čítať korešpondenciu. Výkon Depardieua je výborný, ale na to sme si zvykli. Výborne napísané dialógy i postavy jednoducho nepripúšťajú možnosť, aby ste sa nudili. Film je síce zaradený do kategórie dráma/vojnový, ale bojové scény nečakajte. Je tu však niekoľko scén z bojového poľa plného mŕtvych vojakov a koní, ktoré výborne dokresľujú atmosféru. Škoda, že práve to zmŕtvychvstanie režisér nepovažoval za nutné ukázať. Aj bez toho však skvelý film. 80%.(27.4.2014)

 • nascendi
  ****

  Napriek množstvu Balzacových diel, ktoré som prečítal, som sa k Plukovníkovi Chabertovi nedostal, takže nemôžem posúdiť, do akej miery filmový prepis naplnil idey literárnej predlohy. Začiatok filmu ma šokoval a on, spoločne s ďalšími vojenskými akciami, je vlastne dôvodom, pre ktorý dávam filmu štyri hviezdičky. Zaujímavou postavou je samozrejme aj advokát Dreville, len s Depardieuom mám dlhodobý problém. Ja ho jednoducho neznášam, a neznášal som ho aj pred jeho hlúpou emigráciou do Ruska. Takže štyri hviezdičky sú napriek Depardieuovi, nie vďaka jemu.(13.4.2014)

 • gudaulin
  *****

  Yves Angelo v sobě nezapře původní povolání kameramana a celý film se nese v duchu krásných kompozicí, ať už bitevního pole, uliček staré Paříže nebo interiérů starých měšťanských domů. Už jen úvodní téměř osmiminutová scéna pole posetého mrtvolami se sténáním raněných, obličeji vyčerpaných vojáků se strhanými rysy, kteří právě přežili vlastní smrt, je dokonalou ukázkou válečného zmaru a i když plukovník Chabert není válečný film, ale spíš historické drama s romantickým motivem, jenom hodně málo válečných filmů dokáže zprostředkovat tak sugestivní ukázku vojenského řemesla. Snímek má špičkové obsazení, Gérard Depardieu tam ještě ukazuje, proč se stal hvězdou a hereckou legendou, a jeho živočišný důstojník, který vyrostl z chudých poměrů, aby se do nich zase po životním kotrmelci vrátil, je neobyčejně přesvědčivý. Fanny Ardant zase pro změnu krásná mrcha, která dokáže využít svých půvabů, inteligence a sociálního postavení k prosazení svých cílů. A mezi nimi Fabrice Luchini jako špičkový advokát, kterého zdánlivě nemůže už nic překvapit a přece je šokovaný tím fascinujícím životním osudem s tak nepravděpodobnou zápletkou. Takhle nějak si představuju adaptaci literární klasiky. Výpravný film, který se ale neutápí v efektech, nesnaží se šokovat triky, ale zaměřuje se na příběh a vykreslení prostředí. Celkový dojem: 90 %.(3.5.2014)

 • crozet
  *****

  Film na pomezí historického a psychologického dramatu, který beze zbytku splňuje vše, co do těchto žánrů spadá a co publikum očekává, navíc stmelené charismatickou režií, vyplněné profesorským scénářem (asi bych si měl v knihovně půjčit Balzaca, sacre bleu..) a doplněné solidními kostýmy a výpravou. A samozřejmě geniálně zahrané, což se týká nejen Depardieu, ale i jeho ženy a advokáta. Výsledkem je zcela nadčasový a silně sdělný příběh, u kterého se vám tají dech. Vztahová struktura a charakter hlavních hrdinů i způsob, jak jsou v příběhu vyprávěny, jsou samozřejmě veskrze literární, ale Angelova režie jim vdechuje skutečný život, autenticitu i současnost, pro které se s nimi velice rychle člověk identifikuje. Je to prostě majstrštyk.(8.4.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace