Otec & otec

Otec a otec

The ComDads

Komedie / Krimi

Francie, 1983, 92 min

Příjemná komedie o tom, jak to dopadá, když chce matka (půvabná Anny Duperey) nalézt zpět svého utečivšího pubertálního syna Tristana (Stéphane Bierry). A tak se uchyluje ke lži, aby na scénu dostala jeho dva domělé otce: sebevědomého a protřelého drsňáka, novináře Jeana Lucase (Gérard Depardieu) a přecitlivělého páchače sebevražd Francoise Pignona (Pierre Richard). U obou nově nabyté otcovství vyvolá rodičovský pud a hrdost, náhoda je dává dohromady a nastává pátrání, honění, mlácení, přemlouvání a přesvědčování. A to vše prošpikované honem nicejské mafie na Lucase a lidi na něj napojené. Nevšední hledání dopadne obzvláště na tři lidi: na majitele hotelu Riviera Raffarta (Maurice Barrier), který dostane nejednou přes ústa, ředitele casina Jeannota (Roland Blanche), který je zavražděn, a na skutečného otce Paula (Michel Aumont). Samozřejmě se dvojici povede vyrvat hocha ze špatné cesty a odměnou jim je pocit domělého otcovství a pocit štěstí. Míti potomky je zřejmě jeden z vrcholů našich bídných životů.(23.8.2010)

Dva velikáni francouzské komedie ve velkém filmu Francise Vebera. Obzvláště Pierre Richard zde exceluje, což je v podstatě u něho běžný standard. Z komedií s duem Richard-Depardieu mi Otec a otec příjde jako jednoznačně nejslabší. Oproti takovému Kopytu je tu humoru opravdu jen poskromnu a často to spadá do linie nudné kriminálky.(11.6.2014)

Humor založený na kontrastu dvou otců funguje velmi dobře, aktivní zloduši, kteří pronásledují ústřední dvojici, jsou též velmi zdařile provedení. Ani ten happy end nevyznívá pateticky, takže vlastně krásně zapadá do celkového rámce snímku. Jen místy jako by film ztrácel na tempu a docházel mu trošku dech.(12.5.2012)

Hodně podobné filmu Uprchlíci, ale více jsem si užil právě Uprchlíky, kteří na mě více zapůsobili svoji lidskostí a navíc tam byla lepší hudba. Otec a otec je ale taky dobrý film, lehce komediální i lehce vážný, nicméně se skvělým koncem. Častým opakováním v televizi už se stal naprostou klasikou, ale víc jak na 75% to není. :)(31.5.2015)

Francis Veber jednoduše komedie točit umí a již dlouhá léta před tím, než stvořil, pro mě jednu z nejlepších francouzských komedií vůbec, Drž hubu, se mu před kamerou proháněl Gérard Depardieu:) Spolu s Pierrem Richardem vytvořili sehranou dvojku oddaných tatíků, kteří se pro záchranu "svého" syna, který se vydal nesprávnou cestou, dostanou do pěkné šlamastyky. Diváky čeká přemíra vtipných gagů a dialogů, v tom nejkvalitnějším balení typického francouzského humoru. "Co to bylo za grázly?" - "Něco strašnýho, já nevím, rozřezali mi oblek a říkali něco o nose." - "O vašem nose?" - "Řekli mi, nestrkej do toho rypák."(7.11.2012)

• - Natáčanie filmu prebiehalo vo francúzskom meste Nice. (dyfur)

• - Vůz, kterým Jean Lucas (Gérard Depardieu) jezdil v průběhu filmu, byl BMW 528i z roku 1977. (xmy)