Otec & otec

• Československo

Otec a otec

Komedie / Krimi

Francie, 1983, 92 min

Dva velikáni francouzské komedie ve velkém filmu Francise Vebera. Obzvláště Pierre Richard zde exceluje, což je v podstatě u něho běžný standard. Z komedií s duem Richard-Depardieu mi Otec a otec příjde jako jednoznačně nejslabší. Oproti takovému Kopytu je tu humoru opravdu jen poskromnu a často to spadá do linie nudné kriminálky.(11.6.2014)

V 70. a 80. letech se u nás hodně chodilo na Pierra Richarda. Člověk si tady připadal jako blázen, a tenhle každým coulem sympatický kudrnáč mu dodával uklidňující pocit, že i v daleké Francii je na tom někdo podobně. A k tomu ještě dokázal člověka slušně rozesmát, což se cení vždycky. Z jednoho i druhého důvodu vidím proto tyhle filmy jako nadčasové. Pamětník je zároveň taky rád lehce nadhodnotí, a to bez přílišných výčitek svědomí - nostalgie mu už takto velí. Otec a otec možná není úplně nejlepším filmem Velkého blondýna, ale já ho mám nejradši. Vzpomínka na skvělý rok 1986 (osmnáct je vám holt jen jednou), na návštěvu krnovského kina s přáteli (dávno zmizelými v propasti času), a konečně na samotný film (myslím, že je fakt dobrý) - to všechno dělá svoje. [Dokonce si dodnes pamatuju na předfilm: Byl o Haileyově kometě. Zpívali tam něco jako "blíží se kometa, bude konec světa". Moc pěkné představení to bylo léta onoho, jen co je pravda.](1.5.2007)

Tuhle dvojici našich oblíbených herců v jednom filmu jsme si nemohli nechat ujít a obzvlášť když to bylo v TV a žádná hloupost to nebyla. Nasmáli jsme se dost a už se těšíme na Uprchlíky, protože tento film je absolutní perla novějších francouzských komedii a na Uprchlíky nás prostě úplně nažhavil (doufám, že víte jak to myslíme:). Prostě skvělá komedie, kterou všem určitě doporučujeme. A scéna s roztrženým sakem je fakt výborná jedna z mnoha!!!! 75%(25.7.2018)

Zatímco Francois Pignon zůstal v následných Uprchlících stejným plačtivým smolařem, investigativní žurnalista Jean Lucas přešel na dráhu zločinu. Nejvíc mě zaráží, že se pak při přepadení banky oba tvářili, jako by se viděli poprvé v životě.. Teď vážně. Nemohu si pomoci, ale spolupráce Veber, Richard a Depardieu na mě působila o tři roky později právě v Les Fugitifs mnohem kompaktnějším a cílevědomějším dojmem. A nyní mě omluvte, jdu si dát na oběd Mc Tie Burgera s hořčicí..(18.12.2009)

Já budu zde stručný, mám rád především P. R. a na neobvyklé spojení s G. D. jsem se docela těšil. Naproti klasickým Richardovým filmům postrádá tento opravdový humor. Něco málo se tam nachází, ale spojení tvrďáka a blba prostě nefunguje. Celý děj je chabý a vidím to spíše jako pokus dát dva vynikající francouzské herce 80. let dohromady. A ono to úplně nešlape. Ve filmu se navíc objevují první náznaky toho, jak Francie vypadala a že to nebyl úplně hezký pohled. Zkrátka šlo o lepší průměr, který zachraňoval především Pierre Richard.(2.12.2017)

• - Natáčanie filmu prebiehalo vo francúzskom meste Nice. (dyfur)

• - Vůz, kterým Jean Lucas (Gérard Depardieu) jezdil v průběhu filmu, byl BMW 528i z roku 1977. (xmy)