Vzhůru do revoluce!

• Itálie

Alla rivoluzione sulla due cavalli

Komedie / Road movie

Itálie, 2001, 100 min

Dva kluci a jedna dívka v autě na dlouhé cestě, co to asi připomíná?! Ale tohle není cesta kamkoli za nosem, nýbrž za revolucí v Portugalsku, vlastí jednoho z kluků, který chce být u toho, chce se toho dotknout nebo "aspoň přivonět". Cestou proberou život, staré lásky, nové lásky, seznamují se s lidmi, řeší kolize. Jejich povědomé "coby kdyby" rozpravy mi udržely úsměv po celou dobu. Kromě konce (i takhle může vypadat revoluce!), to se úsměv proměnil v hlasitý smích.(15.5.2006)

• Fredericus

Celou dobu jsem měl pocit, že se tento film křečovitě snaží být, čím není (byla na vině snaha dostat tam příliš mnoho?). A ten jednostranně levičácký výklad portugalské a španělské situace 70. let 20. století předkládaný jako samozřejmost! Jednu rudou pěticípou dávám za to, že jsem se seznámil s písní Grândola, vila morena.(24.10.2008)

Takhle má podle mě vypadat pravá road movie. I když dva kluci a jedna holka v autě byli k vidění už jinde, ani tak tenhle film neztrácí na kráse. Fakt příjemná oddychovka, obsazená sympatickými a v našich končinách neokoukanými herci. Jen škoda, že na DVD to asi k sehnání nebude.(9.1.2007)

Díval jsem se na to sice jenom kvůli Gwenaëlle Simon (CONTE D'ETE), ale nakonec se to dalo snést. Mám rád "road movies" a za to je další hvězdička.. jo a vlastne i za tu MMF.(11.10.2009)