Dva muži ve městě

• Francie

Deux hommes dans la ville

• Itálie

Due contro la città

Dvaja muži v meste

Two Men in Town

Krimi / Drama

Francie / Itálie, 1973, 90 min

Když si chceš setřít tiskařskou čerň z rukou nejde to tak jednoduše. Stejně tak si neodpářeš minulost zločince. Gino proto bojuje s pomyslným větrným mlýnem. Když se na scéně objevil policejní komisař a "tvořil" podezřelého musel jsem stejně jako Gino zatínat pěsti až mi klouby praštěly a kůže bělela. Jednoznačně nejlepší Delon jakého jsem viděl. 100%(12.8.2008)

Člověk se dostane na scestí a do kriminálu poměrně rychle a snadno. Stačí, když je nerozumný, chtivý "rychlých" peněz a nezdravě sebevědomý. Třeba pak po trestu začne rozumněji uvažovat a bude chtít svůj život napravit. Do toho ale může přijít jedna tragická událost a propuštěný vězeň psychicky nezvládá situaci. Aby nespadl zpět do propasti kriminálu, pomáhá mu na svobodě jistý kurátor, člověk zralý a rozumný, který má na starost propuštěné vězně. Ale bohužel, i on je bezmocný proti zlovůli jistého paranoidního inspektora a řízení osudu....... Tento film a jeho děj se vám po zhlédnutí uloží hluboko do paměti a dáte jistě za pravdu všem těm, kteří tento snímek považují za jeden z nejlepších filmů s kriminální a psychologickou zápletkou. Uvědomíte si v plné míře, co by mohl v případě špatných kontrolních mechanizmů dokázat nedokonalý justiční a policejní systém státu. Samozřejmostí u tohoto filmu jsou špičkové herecké výkony Jean Gabena a Alaina Delona a jistěže i Michel Bouqueta, onoho krajně nesympatického a odporného buldočího komisaře.(20.10.2007)

Aneb k čemu může vést pomílená, ale zcela cílená manipulace a neůnosný nátlak jednoho paranoidního muže zákona. Začátek vlažný, ale konec s pachutí naprosté bezmocnosti je odrovnávající a oprvadu jsem měl sucho v krku. 70. léta spolu s Delonem a Gabinem v nejlepší formě. Tohle působí neuvěřitelně reálně.(13.4.2013)

Zdrcující film,ve kterém se chvíle idylické chvíle střídají s tragickými bleskovou rychlostí.Když vidíte tak neskonale sympatického hrdinu jít na smrt,přejete si udělat NĚCO,cokoliv,aby se to nestalo,ale nemůžete tomu nijak zabránit.Výborný Alain Delon.Skvělý Jean Gabin.A excelující Michel Bouquet v té nejzápornější roli,jaká byla kdy napsaná.Tento film je důkazem,že kdysi se francouzský film minimálně rovnal tomu americkému.Minimálně. 85 %(13.5.2010)

"Za touto zdí je popraviště." Film má pomalejší rozjezd, ale naprosto pohlcující závěr. Jestli jsem někdy byl spíše proti trestu smrti, po zhlédnutí Dvou mužů ve městě jsem o svém postoji plně přesvědčen. Pouštět tento snímek všem sládkovcům, nacionalistům, neonáckům, komunistům a jiným vymletým palicím. Michel Bouquet vytvořil jednu z nejlepších (nebo nejhorších?) záporných rolí všech dob - celou dobu mi připomínal křížence Klementa Gottwalda, Slobodana Miloševiče a majora Zemana. Posledních deset minut je koncentrátem filmové deprese. Francie (a nejen Francie) by se měla stydět. (624., 17. III. 2011)(19.3.2011)

• - Spoiler: Gino Strabliggi (Alain Delon) vlastní vůz, ve kterém nakonec i zabíjí svou přítelkyni. Jedná se o sportovní automobil Fiat 1500 Gt Ghia 1964. Vozů bylo vyrobeno jen 1000 a maximální rychlost byla přakvapivě na sporťák velmi nízká, cca 100 km/h. (sator)

• - Jezero, od kterého odjíždějí Gino (Alain Delon) se ženou před nehodou, je Lac du Salagou v regiónu Okcitánie. (hendrich6)

• - V bytě Gina Strabliggiho (Alain Delon) v Montpelliere je na vnitřní straně vstupních dveří plakát na film Vražedná hra v polštině, francouzský film z roku 1967. (tomas.sulc.7)