Dva muži ve městě

• Francie

Deux hommes dans la ville

• Itálie

Due contro la città

Dvaja muži v meste

Two Men in Town

Krimi / Drama

Francie / Itálie, 1973, 90 min

Celou dobu jsem byl díky do očí bijící účelovosti scénáře přesvědčen, že se budu podle zakončení rozhodovat mezi trojkou a čtyřkou, ale to, co se odehrálo, mi hodně znásobilo gravitační zrychlení na bradu. Nečekal jsem vůbec nic podobného, takže výsledek z filmu je pocitově dokonalý, prostě maže všechny předchozí pochyby. Michel Bouquet je ve své roli doslova exploitační. Velká spokojenost nad tímto kouskem. Doporučuju!(7.7.2014)

Nejprve budu negativní - první polovina je (ač ne nesnesitelně) nudná, v té druhé z nás pro změnu dělá blbce zcela zbytečný hlas vypravěče a některé až příliš vyhrocené drobnosti, které v mých očích ničí věrohodnost snímku. Plus mi zde moc neseděla ani Giovanniho režie, ani Tarbèsova kamera, což jsou ale hodně subjektivní výtky. Proto jsem chtěl tuhle klasiku "sesmažit" pouze známkou 3. Jenže on se mi celý ten příběh (ne)jednoho zmařeného života tak nějak rozležel v hlavě. A přestože moje prvotní kritika zůstává, výsledným hodnocením už si nejsem zdaleka tak jist. Nakonec dávám 3*, ale kdo ví, jak na celou věc budu nahlížet zítra, za týden, po druhém zhlédnutí, ...(2.9.2016)

Silná herecká zostava. Gabin, Delon a "gilotína"...Zaujímavo podaný film s komentujúcim vnútorným hlasom Gabina, ktorý rozpráva príbeh bývalého gangstra. Po prepustení z väznice je Delonova cesta za spokojným a kľudným životom dosť komplikovaná, jeho zlodejská minulosť ho stále prenasleduje a policajti mu to neuľahčujú. Hlavne zbytočne horlivý a podozrievavý inšpektor, ktorý ho kedysi dostal za mreže. Jednoducho neverí, že bývalý zlodej urobil za minulosťou hrubú čiaru. Až záverečná scéna s gilotínou mi pripomenula, že som to kedysi dávno ako malý chlapec tajne videl. Film by mohol byť emocionálne silnejší, pretože príbeh na to má. Možno film trocha zostarol, možno si režisér schválne nechával od diváka odstup, no každopádne ide o veľmi dobrý film.(5.10.2016)

Zpočátku jsem tomuto snímku moc nevěřil a očekával jsem, že se s hodnocením nedostanu nad 3*, avšak s postupem času se můj dojem vylepšoval, až jsem tohle kriminální drama sledoval s pořádným napětím a zájmem. Jak už tu bylo řečeno, vše působí tak uvěřitelně a reálně, až to člověku vleze hodně hluboko pod kůži. Lví podíl na tom má perfektní Jean Gabin a též Alain Delon. Závěr filmu je vskutku silný a utvrzuje mě tak v mém hodnocení. 5*(13.12.2016)

Famozní!! Nejlepší francouzský film všech dob a zároveň další film s velmi emotivním koncem který u mě vyvolal stejný emotivní zážitek u konce jako třeba Titanic nebo Zelená míle. Strhující příběh o člověku který chtěl zapomenout na minulost a znovu žít leč nebylo mu dáno a chladný policejní inspektor ho pronásledoval a psychicky ničil natolik že ho doslova donutil ke spáchání trestného činu a on ho v afektu zabije ( mohli mu alespoň uznat afekt jako polehčující okolnost ) a dostane za to gilotinu...některé momenty tohohle filmu jsou sice umělé aby zapadaly do mozaiky a složily takový příběh leč vzniklo nádherné a kultovní nezapomenutelné dílo kterým si Delon i Gabin postavily pomník. Bravo!!!(18.8.2008)

• - Jezero, od kterého odjíždějí Gino (Alain Delon) se ženou před nehodou, je Lac du Salagou v regiónu Okcitánie. (hendrich6)

• - Autor scénáře, José Giovanni, byl sám těsně po válce odsouzen k trestu smrti. Jen o vlásek unikl díky prezidentské milosti. V prosinci 1956 byl z vězení propuštěn a o třicet let později v novém soudním procesu zcela rehabilitován. Celý život bojoval proti trestu smrti. (Snorlax)

• - V 70-tych rokoch 20-teho storočia bola vo Francúzsku na trest smrti skutočne používaná gilotína. Posledná poprava sa uskutočnila 10.9.1977. Francúzsko zrušilo trest smrti v roku 1981. (milhouse86)