Le garçu

Francie, 1995, 102 min

Maurice Pialat

Oproti většině předchozích autorových filmů absentuje v Le Garçu výraznější motiv či prvek něčeho definitivního, co by tvořilo nit filmu, na kterou se všechno váže (umírající matka v Otevřené hubě; otec opouštějící rodinu v Našim láskám). Vztahy mezi postavami jsou tu neustále otevřené, čehož je dosaženo především vynecháváním scén, ve kterých se postavy rozhodují. A po závěrečné scéně zůstává otevřený i film - občas se nám zdá, že je vše v pořádku, jindy nám připadá, že aby se věci změnili, stačí málo, jindy je zapotřebí hodně. A někdy se prostě nic nezmění. Nedefinitivní a asi nejosobnější Pialatův film.(7.6.2014)

Rozpočet €10,290,000Tržby Celosvetovo $900,000(5.4.2010)

Spíš rodinná než sociální studie. Proč hledat příběh, když se nestal. Proč hledat cíl, když k němu žádná cesta nevede. Olivier de Bruyn k tomu poznamenává: "Tento Pialatův film ke kvintesencí života, který si absolutně nevšímá toho, co se děje nebo neděje," Režie tlačí scénář do pozadí. Herci předvádějí identitu, kterou postavy nemají. Je to jakýsi negativní "Bildungsroman" bez vývoje, bez postupu, bez získávání nových vhledů či pohledů. Gérard (Depardieu) stojí v mlze na schodišti, vidí jen jeden schod nahoře a jeden dole, a tak ustavičně přešlapuje schod nahoru a schod dolů, aby nepřišel alespoň o ten, na kterém právě stojí. Variace na postmoderní paradigma.(5.2.2015)