Film a Zola prostě nejdou dohromady. Zolova genialita spočívá v dokonalém zachycení špíny dělnického života pomocí slov a film vždycky bude jen taková hra na život, i když se Berri snaží natočit i ty nejdrastičtější momenty. Miou-Miou se snaží, ale její postava je prostě nezahratelná, místo životných dialogů vzduchem lítají ideje jako na univerzitě, Depardieu hraje sice roli prostého "bonhomme" dobře, jenže režisér se prostě bál nabídnout lidem skutečnost, a tak zůstal u akademických obrázků. I hudba je revolučně pompézní, místo aby vyjadřovala lidské tragédie. Tři hvězdičky za to, že Berri sice Zolu úplně nezničil, ale udělal z něho nezáživnou školskou výchovnou podívanou.(20.6.2011)

Pokud jste někdy četli něco od Emila Zoly, tak jistě víte, jak dokážou být jeho díla depresivní. Přesně takový je také tento film Clauda Berriho, naturalistický, syrový a hodně depresivní, Zároveň je na filmu vidět, že na tehdejší dobu stál neskutečné peníze a že byl skvěle obsazen, tím nemyslím jenom opět skvělého Gérarda Depardieu, ale prakticky všechny hlavní představitele. Bohužel je to celé šíleně natahované, chvílemi až ubíjející, a konec navíc značně odbytý. Moje hodnocení 65%.(21.10.2016)

Výborné, naturalisticky podané drama se silně sociálním podtextem. Všechno skutečně senzačně, autenticky zpracováno: špína, prach, bída, beznaděj, vše podpořeno přesvědčivými hereckými výkony v čele s Panem Hercem G. Depardieu... A paradoxně právě v jeho roli je pro mě největší slabina filmu, přes kterou se prostě nedokážu přenést a strhávám jednu hvězdičku. Zahrál skvěle, famózně, o tom žádná. Ovšem zkuste uvěřit bídného, vyhladovělého horníka chlapovi, ze kterého špeky doslova tečou na všechny strany - a je to ještě navíc podepřeno okamžikem, kdy ho vidíme nahého vylézat z necek. Všichni ostatní okolo působí náležitě zbědovaně, vychrtle, Depardieu je tam se svou korpulentní, silně otylou postavou jako pěst na oko, bohužel. Bývá obvyklé, že herci do svých rolí hubnou, nabírají svalovou hmotu, ba i tloustnou, ale osobně mám pocit, že Depardieu snad nikdy v kariéře nebyl tak tlustý, jako v této roli věčně hladového, utlačovaného horníka, a fyzická příprava tedy v jeho případě buď vůbec neproběhla nebo naprosto selhala. 69%(3.3.2009)

Presne kvoli takymto filmom mam rad francuzsku kinematografiu, a nie len nejake prazdne tlachanie o medziludskych vztahoch a la Sautetov Docela Obycejny Pribeh. Pribeh o zufalych hornikoch je maximalne zaujimavy aj po vyse 20 rokoch, herecke vykony na urovni, Claude Berri sa s reziou krasne pohral, a vidno, ze si na filme dal zalezat. Plus aj ten fakt, ze slo o najdrazsi francuzsky film svojej doby : zhltol neuveritelnych 32,5 miliona USD. 86 %(13.8.2014)

,,HLÁSITE PROTI BOHATÝM POKIAĽ STE CHUDOBNÍ, ALE VAŠA NENÁVISŤ K MEŠTIAKOM POCHÁDZA LEN Z BESNEJ POTREBY BYŤ MEŠTIAKMI MIESTO NICH." __ Veľkoryso pojatá adaptácia Zolovho románu (na ktorý si začínam brúsiť zuby) je v tuzemským končinách prakticky neznámym dielom z dôvodu jeho slabej distribúcie (nehodnotil ho ešte nik z mojich obľúbených užívateľov). Niekedy začiatkom tisícročia ho rozdelený do dvoch dielov vysielala česká TV Prima a slovenským divákom ho (zrejme v premiére) vo februári 2014 ponúkla prekvapujúco TV JOJ v neprekvapujúco neskorých nočných hodinách a jeho reprízu zopakovala o dva mesiace neskôr v rovnakom čase, čo mi padlo vhod, keďže som predchádzajúce vysielanie premeškal a odvtedy som bol na film navnadený. Claude Berri nakrútil film s veľkou snahou o naturalistické vyznenie, napriek masívnej stopáži vie udržať divácku pozornosť (len finále mi prišlo mierne pretiahnuté), opiera sa o kvalitné herecké výkony a vďaka dobrému scenáru aj o viacero zaujímavých myšlienok istotne so základom v knižnej predlohe. Vďaka jasnému filmovému jazyku, bez toho aby to bolo predtým povedané, divák v závere okamžite pochopí, že v lúčoch vychádzajúceho slnka Étienne odchádza realizovať svoje proletárske sny o lepšej budúcnosti inam. Pochvala patrí aj českému dabingu. (225. hodnotenie, 11. komentár k filmu)(27.4.2014)